Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Öğrencilerin okulu veya öğretmeni değişmiş olabilir eğitim haberi

eğitim haberleriÖğrencilerin okulu veya öğretmeni değişmiş olabilir

183okulumuz.jpg Eğitim sisteminde yapılan yeni düzenlemelerle birlikte bu yıl hem öğrencileri hem de velileri büyük değişiklikler bekliyor. Bir yandan okula başlama yaşının aşağı çekilmesi, diğer yanda 4+4+4 kapsamında okulların dönüştürülmesi...

Okulların başlamasına 1 ay kadar zaman kaldı. 17 Eylül'de ders başı yapacak eğitim ordusunu çeşitli süprizler de bekliyor olacak. Çünkü bazı okullar imam hatip ortaokuluna dönüştü, 5'nci sınıflar ikinci kademeye yani ortaokula yükseldi. Okulların açılması veliler ve öğrenciler için tatlı bir heyecan. Ancak bu yıl tüm yaz tatilinde yeni eğitim sistemi konuşulurken, okullar açılmadan önce okulunuza gitmeniz süpriz yaşamanızı engelleyecek. Yalnızca İstanbul'da 80'e yakın imam hatip ortaokulu açıldı. Bu okulların bir kısmının başka okulların dönüşmesiyle oluştuğu düşünüldüğünde okul binanızı görmenizde fayda bulunuyor. Çünkü geçen yıl eğitim aldığınız ve bu yıl da gideceğinizi düşündüğünüz okul, imam hatip ortaokulu olmuş olabilir. Bu durumda Milli Eğitim'den hangi okula gideceğinizi öğrenmeniz gerekiyor.

Bu yıl en fazla değişikliği yaşayacaklar ise 5'nci sınıfa başlayacak öğrenciler olacak. 4+4+4 sistemine göre ilköğretim okulları ilkokul ve ortaokul olarak ayrıldı. Böylece bir ilköğretim okulu yalnızca ilkokul olurken yakındaki başka bir okul ortaokul oldu. Bazı okullarda ise bu değişiklik sabahçı-öğlenci olarak ayarlandı. 5'nci sınıfa geçen öğrenciler bu yıl ortaokullu olacaklar. Bu nedenle okul binalarının değişip değişmediğini veya sabahçı mı öğlenci mi olduklarını önceden öğrenmelerinde fayda var.

5'nci sınıflar öğretmen konusunda da değişiklik yaşayacaklar. Daha önceden 5'nci sınıflara, sınıf öğretmenleri ders verirken bu yıl branş öğretmenleri girecek. Yani öğrenciler bu yıl karşılarında geçen yılki sınıf öğretmenlerini değil branş öğretmenlerini bulacaklar. 5'inci sınıflardaki bu uygulamanın mağduru ise sınıf öğretmenleri oldu. 29 binin üzerinde sınıf öğretmeni norm kadro yani bulundukları okullarda "fazlalık" oldular. Bu öğretmenlerin hepsinin görev başı yapıp yapmayacakları meçhul. Türk Eğitim Sen'in açıklamasına göre 5. sınıflar ortadan kalktığı ve derslik sayıları da artırılmadığı için böyle bir tabloyla karşı karşıya kalındı.

tag güncel eğitim haberleri yeni eğitim sistemi Milli Eğitim MEB 5.sınıflar ilkokul ortaokul imam hatip Türk Eğitim Sen

15.8.2012 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (1 yorum yazılmış)

box ali :Bu uygulama AKP nin sonu olacaktır,bu sistemi benim ülkemde kabul eden vatandaş çıkmadı ancak AKP zoraki uygulama kararı aldı ve nesiller heba olacak

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

18 milyon öğrenci yaz tatiline girdi 18 milyon öğrenci yaz tatiline girdi

Ders kitapları etkileşimli hale getiriliyor Ders kitapları etkileşimli hale getiriliyor

Öğretmenlik Performans Sistemi Öğretmenlik Performans Sistemi

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Bilgisayarı daha verimli kullanmak için bunları yapın Bilgisayarı daha verimli kullanmak için bunları yapın

Ağız kokusunu önlemenin yolları Ağız kokusunu önlemenin yolları

Ev alırken veya kiralarken nelere dikkat etmek gerekir? Ev alırken veya kiralarken nelere dikkat etmek gerekir?

Güncel Eğitim Haberleri