Eğitim Sitesi

1. sınıf öğrencilerine yardımcı kaynaklar da ücretsiz

1. sınıf öğrencilerine yardımcı kaynaklar da ücretsiz

1. sınıf öğrencilerine yardımcı kaynaklar da ücretsizMilli Eğitim Bakanlığı (MEB), bu eğitim yılında geçerli olmak üzere, ilkokul 1. sınıf öğrencilerine ücretsiz ders kitabının yanında yardımcı ders materyalleri de dağıtacak.

Okullar açıldıktan sonra çocuklara okuma yazma çalışması yaptırmak, matematik, hayat bilgisi gibi dersler vermek yerine ilk 2,5-3 ayda hazırlık ve uyum çalışması yaptırılacak.

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Emin Karip, zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılmasıyla yenilenmesi gereken ilkokul 1. sınıf ders programına ilişkin bilgi verdi.

Çalışmaları yoğun şekilde sürdürdüklerini ifade eden Karip, öğrencilerin doğrudan doğruya okuma yazmaya, akademik içerikli bir derse başlamayacağını, bunun için de program ve materyal çalışmalarının yapıldığını söyledi.

İlkokul 1. sınıfın ilk 2,5-3 ayında daha çok okuma yazmaya hazırlıkla okula uyum çerçevesinde çalışmalar yapılması gerektiğini belirten Karip, ''Örneğin daha önceki uygulamada anaokulunda ikinci dönem yaptığımız bazı çalışmalar vardı. Orada çizgi çalışmaları, çeşitli boyama çalışmaları yapılıyor. Bunlarla birlikte sayılarla ilgili çalışmalar, diğer sosyal becerilerle ilgili çalışmalar da var. İlk 2 ve 3 ay, daha çok bu tür çalışmalarla geçecek'' diye konuştu.

Öğrencilerin bu hazırlık dönemini tamamladıktan sonra hem okula uyum sağlamış olacaklarını hem de aslında okuma yazma için hazır bulunuşluklarının belli düzeye geleceğini vurgulayan Karip, şunları kaydetti:

''Okullar açıldığında çocuklara okuma yazma çalışması yaptırmak, matematik, hayat bilgisi gibi dersler vermek yerine ilk 2,5-3 ayda hazırlık ve uyum çalışması yapacağız. Ondan sonra normal müfredatımız uygulanmaya devam edecek. Yine okuma yazmaya yönelik doğrudan çalışmalar, matematik müfredatı başlayacak. Bu şu demektir: Şu anki 1. sınıf müfredatının tamamı 1. sınıfta uygulanmayacak. Çünkü ilk 2,5-3 aylık dönemde biz daha çok hazırlık ve uyum çalışması yapacağız.''

TTK Başkanı Karip, birinci sınıflar için mevcut öğretim programının bir kısmının ikinci sınıfa kaydırılacağını belirtti.

Ders materyalleri bu sene ücretsiz dağıtılacak
Emin Karip, ilkokul 1. sınıflara mevcut ücretsiz ders kitaplarının yanında 2,5-3 aylık uyum dönemine yönelik çizgi çalışmaları, okuma yazma ve matematik öğrenmeye hazırlık çalışmalarını içeren materyaller dağıtılacağını bildirdi.

Yardımcı materyallerin, Milli Eğitim Bakanlığı yayınları olacağını belirten Karip, ''Bunlar Bakanlığın ilk 2,5-3 aylık dönemde sadece bu sene için basımını yapacağı materyaller olacak'' dedi.

Bu materyallerin, gelecek sene piyasada da hazırlanabileceğini belirten Karip, ''Bu sene için piyasanın bu hazırlığı yapacağı inceleme süreci, satın alma, ihale sürecinin gerçekleştirilmesi söz konusu değil. Onun için bu sene, okula başlayacaklara ilk dönemde hem ücretsiz ders kitabı hem de ücretsiz yardımcı materyaller dağıtılacak'' diye konuştu.

Emin Karip, bu sene 1. sınıfı okutacak öğretmenlere, öğretim yılı başlamadan eğitim verileceğini de bildirdi.

Renge göre oyunlar oynanacak
Haftalık ders çizelgesinin zorunlu dersleri arasına yeni konulan ''oyun ve fiziki etkinlikler'' dersinin, ilkokul 1. sınıflarda her gün bir saat verileceğini belirten Karip, bu derste geleneksel olanlar dahil çeşitli oyunlar bulunduğunu ifade etti.

Bu dersin beden eğitimi ve spor mantığıyla düşünülmediğinin altını çizen Karip, ''Çocuklar bu derste aslında oyun oynayacak ama o oyunun içinde örneğin denge, koordinasyon çalışmaları var. Öğrencilerin oyun içinde birbiriyle iletişimi, dikkat çalışmaları, birlikte hareket etmeleri de var. Biz o oyunlarla birlikte aslında çok temel sosyal, iletişim, fiziksel becerileri kazandırmayı amaçlıyoruz. Örneğin, bir mendil kapmaca oyunu herhangi bir yerde oynanabilir. Bunun için illa bir spor salonu olması gerekmiyor. Bu oyunun içinde öğrencilerin takım kurmaları, dikkat, hareketle ilgili kazanımlar var'' diye konuştu.

Bu ders için oyunların nasıl oynanacağının açıklandığı, öğretmenlere yardımcı olacak çeşitli renklerdeki kartların hazırlandığını anlatan Karip, ''Her renk kartta oyunların çizimleri yer alıyor, nasıl oynanacağı anlatılıyor ve öğretmenler için bu oyunda hangi becerileri kazandırması gerektiği belirtiliyor. Öğretmen hangi kazanımları kazandırmaya çalışıyorsa o renkteki kartı seçerek oradaki oyunu diğer derslere paralel olarak uygulayabilecek'' dedi.

Karip, öğretmenlerin bu derse ait oyunları, okullarının imkanlarına göre seçebileceğini belirtti.

AA

tag güncel eğitim haberleri bedav kitaplar eğitim Milli Eğitim Bakanlığı MEB

2012-08-08 tarihli haber, 8267 kez okundu

  

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

Son Eklenen Eğitim Haberleri

KYK borçlularına müjde gibi haber geldi

KYK borçlularına müjde gibi haber geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrasında önemli açıklamalar yaptı. Erdoğan, KYK borç faizlerine ilişkin "KYK kredilerinde ana para üzerinden ödeme yapılacak" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuyla ilgili açıklaması şu şekilde: Bu yıl 520 binden fazla gencimiz burs, 800 binden fazla gencimiz öğrenim kredisi alDevamını Oku

2022 YKS sonuçları ve istatistikleri açıklandı

2022 YKS sonuçları ve istatistikleri açıklandı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, 18-19 Haziran'da gerçekleştirdikleri Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2022-YKS) sonuçlarının http://sonuc.osym.gov.tr adresinden açıklandığını duyurdu. YKS SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ Devamını Oku

LGS'de Kızlar Daha Başarılı, 193 Kişi Tam Puan Aldı

LGS'de Kızlar Daha Başarılı, 193 Kişi Tam Puan Aldı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 5 Haziran 2022 tarihinde yapılan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) 2022 sınavı sonuçları açıklandı. SINAVDA İPTAL EDİLEN SORU YOK Merkezi sınavda öğrencilere iki oturumda toplam 90 soru yöneltildi. Saat 9.30'da başlayan ilk oturumda öğrencilere Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din KültürüDevamını Oku

Öğretmen Atama Takvimi Açıklandı

Öğretmen Atama Takvimi Açıklandı

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 20 bin sözleşmeli öğretmen atama sürecine ilişkin takvimin yayımlandığını bildirerek ön başvuruların 18-26 Temmuz tarihinde, atamaların ise 1 Eylül'de yapılacağını açıkladı. Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 20 bin sözleşmeli öğretmen atama takvimine göre adayların ön başvuru ve sözlü sınav merkezi tercihleDevamını Oku

2022 YKS Soru ve Cevapları Yayımlandı

2022 YKS Soru ve Cevapları Yayımlandı

2022-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2022-YKS) Oturumları Temel Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları ÖSYM'nin internet sitesinde yayımlandı Üniversite adayları, YKS'nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi'ni (TYT) 18 Haziran Cumartesi günü, ikinci oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ile üçüncü ve son oturum Yabancı Dil Testi (YDT) sorulaDevamını Oku

1. sınıf öğrencilerine yardımcı kaynaklar da ücretsiz

Eğitim Haberleri Ana Sayfa