Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Bakan Dinçer'den gündeme ilişkin açıklamalar eğitim haberi

eğitim haberleriBakan Dinçer'den gündeme ilişkin açıklamalar

965omer-dincerden-aciklamalar.jpg Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, '(Ağustos 2012) 40 bin kişi alacağız inşallah. Geçen sene benim vermediğim söz için ne kadar bunaltıldığımı biliyorsunuz' dedi.

Bakan Dinçer, Başkent Öğretmenevi'nde düzenlediği iftarda, eğitim muhabirleriyle bir araya geldi. Yemeğin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dinçer, Türkiye'de yapılan sınavların niteliğine ilişkin bir soruyu yanıtlarken sorunun nitelikten kaynaklanmadığını belirtti. Milli Eğitim Bakanlığı'nın lise mezunu ve SBS'ye giren öğrenciler için yaptığı sınavların bilgi ve yeteneği ölçmek için değil, çocukları elemek için yapıldığını ifade eden Dinçer, öğrenciyi seçmek ve denemek için sınav yapmaktan hızla uzaklaşılacağını söyledi.

Ruhban Okulu'nun açılmasına ilişkin bir soru üzerine, bunun bir hükümet politikası olduğuna ve verilen karar doğrultusunda uygulamaya geçileceğine dikkati çeken Bakan Dinçer, konuya ilişkin uzun bir hazırlık yapılmasını gerektiren bir durum olmadığına işaret etti.

Bir yılda 57 bin kişi almış olacağız
Öğretmen atamalarının ne zaman yapılacağı sorusuna, ''Ağustos'' yanıtını veren Bakan Dinçer, atanacak öğretmen sayısına ilişkin ''40 bin kişi alacağız inşallah. Geçen sene benim vermediğim söz için ne kadar bunaltıldığımı biliyorsunuz. Ama bu sene hiç söz vermediğimiz halde, hiç de 'şöyle yapacağız, böyle yapacağız' diye vaatte bulunmadığımız halde cumhuriyet tarihinin en fazla öğretmen alımını yapıyoruz. Bir yıl içinde 57 bin kişi almış olacağız. 17 binini şubat ayında aldık şimdi de 40 bin alacağız'' diye konuştu.

Bakanlıkta görevlendirilen öğretmenlere ilişkin bir soru üzerine, Bakanlık'ta ve taşra teşkilatlarında öğretmen ünvanlı geçici görevli kimsenin kalmayacağını dile getiren Bakan Dinçer, 'öğretmen sınıfta' sloganıyla hareket edeceklerini anlattı. 'Tek ders' sınavının yapılıp yapılmayacağının sorulması üzerine Dinçer, ''Evet, olacak. Tek dersten kalan çocuklarımız için sınav olsun istiyorum'' yanıtını verdi.

FATİH Projesi'nin yeni eğitim ve öğretim yılında daha geniş bir alana yayılacağını belirten Dinçer, geçen dönem 52 okula döşenen akıllı tahtaların yeni dönemde 3 binden fazla olacağını ve daha fazla öğrenciye tablet bilgisayarlar dağıtılacağını belirtti.

Oyun ve fiziksel etkinlikler dersi
Okula yeni başlayacak çocukların müfredatına ilişkin soru üzerine Bakan Dinçer, ders saatlerinin önemli oranda azaltıldığını vurguladı. Bu çocuklara her gün bir saat 'oyun ve fiziksel etkinlikler' diye bir ders konulduğunu bildiren Dinçer, ''Her gün için bir oyunun müfredatını hazırladık. Her gün için bir oyun kartı hazırladık. Öğretmeni ve öğrencisi oynayacak ve oynarken öğrenecek. Yine her gün bir saat daha önceden var olan serbest etkinler koyduk. Bunda da yine çocuklara okuma yazma öğretmelerine mani olacak tedbirler alıyoruz. İstiyoruz ki çocuğumuz nisan, mayısta okumayı öğrensin'' dedi.

Samanyoluhaber

tag güncel eğitim haberleri Ömer Dinçer öğretmen atamaları atama haberleri Milli Eğitim Bakanı Başkent Öğretmenevi FATİH Projesi Oyun ve fiziksel etkinlikler dersi

1.8.2012 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Yatmadan önce yememeniz gereken gıdalar Yatmadan önce yememeniz gereken gıdalar

Bu meyve sebzeleri eksik etmeyin Bu meyve sebzeleri eksik etmeyin

Çocuğunuzla birlikte yapabileceğiniz 100 aktivite Çocuğunuzla birlikte yapabileceğiniz 100 aktivite

Güncel Eğitim Haberleri