Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

LYS öncesi ve sonrası için tavsiyeler eğitim haberi

eğitim haberleriLYS öncesi ve sonrası için tavsiyeler

467lys.jpg Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) için geri sayım başladı.
Zambak Yayınları Sınav Ölçme Değerlendirme Uzmanı Osman Sarıkaya, öğrencilere ve ailelerine sınav öncesi ve sonrası için önemli tavsiyelerde bulundu.

SINAV ÖNCESİ NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

- Adaylar, konu açığını şu ana kadar mutlaka halletmiş olmalıdır. Şayet halledilemeyen konular varsa kalan kısa sürede mümkün olduğu kadarıyla bu eksiklikler kapatılmalıdır.

- Adaylar, kalan süreyi kendi puan türündeki derslere daha fazla ağırlık vererek geçirmelidir. Dershane ve okullarda yapılan çalışmaları yakından izlemek ve onlardan son taktikleri almak da yerinde olur.

- Sınav evraklarını bir gece önceden hazırlamak adayları rahatlatacaktır. Adaylara sınav giriş belgelerinin altında yazan bütün açıklamaları dikkatlice okumayı ve bu kurallara uymayı kesinlikle tavsiye ediyoruz.

- Uyku ihmal edilmemeli ve her zamanki yatış saatinizde uyumaya çalışmalısınız. Sınavdan önce rahatsızlık vermeyecek yiyecekleri tercih etmekte fayda var.

- Sınava giderken yanınıza TC kimlik kartınızı ve ÖSYM'nin http://ais.osym.gov.tr internet adresinden indirdiğiniz Sınav Giriş Belgenizi almayı asla unutmayın. Kimlik belgesi olarak sadece pasaport ve TC nüfus cüzdanı kullanılacaktır. Bunların dışında kalan hiçbir belge kimlik belgesi olarak kullanılamayacak. Ayrıca sınav giriş belgesi ÖSYM tarafından gönderilmeyeceği için adaylar, bunları ilgili internet adresinden gireceği sınavlara göre ayrı ayrı almalıdır.

SINAV ESNASINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

- Adaylar, kitapçıkların dağıtımından sınav başlangıcına kadar yapılan tüm uyarıları dikkatle dinlemelidir. Sınav kitapçığı baştan sona dikkatlice kontrol edilmelidir.

- Sınav öncesi yapacak kodlamalar dikkatlice yapılmalı ve konsantrasyon sağlanır sağlamaz soruların çözümüne geçilmelidir. Süreyi ekonomik kullanmaya dikkat etmek olmazsa olmaz önceliklerimizin başında gelmelidir.

- Çözemediğiniz sorular üzerinde fazla zaman kaybetmeden diğer soruya geçmek en iyi tercihtir. Yapabileceğiniz soruları çözdükten sonra kalan süreyi çözemediğiniz sorular için kullanmalısınız.

- LYS 'de şu veya bu şekilde herhangi bir testi tercih etmek söz konusu olmadığı için önünüze gelen kitapçığa odaklanmanız başarınızı arttıracaktır.

- Sınav esnasında çok fazla su içmek sizi sıkıntıya sokabilir, bundan kaçınmakta fayda var. Süreyi sonuna kadar verimli şekilde kullanın şayet zamanınız kalırsa son 10 dakikayı kodlamaları kontrol ederek geçirebilirsiniz.

SINAV SONRASI YAPILMASI GEREKENLER

- Aldığınız puan ölçüsünde tercihler yapabileceksiniz. Burada aldığınız puanın yüksek olması tercihlerinizi rahat yapmanızı sağlasa bile şayet kafanızda net bir üniversite ve tercih alanı oluşmamışsa tercihlerinizi rehber öğretmenlerinizle yapmanızda azami fayda var.

- Tercih öncesi meslekler ve tercihler rehberi okunursa meslekler hakkında bilgi sahibi olacağınız için meslek ve üniversite tercihlerinizde karar vermeniz kolaylaşacaktır.

- Sırf yerleşme adına tercih yapmayınız, sizi mutlu etmeyecek bir mesleği seçmeniz halinde kazanmışken bir anlamda kaybetmiş olursunuz ki bunun anlamı sizin için iki yıl demektir. Bir yüksek öğretime yerleşmiş olduğunuz için bir sonraki yıl puanınızın kesileceğini asla hatırdan uzak tutmayın ve yanlış adım atmayın.

- Şayet aldığınız puan sizi tatmin edecek bir alana yerleşme imkânı tanımıyorsa gerekirse bir yıl daha şansınızı denemenizi öneriyoruz. Uzman öğretmenlerinizin desteği ile çok daha az puanlar almanıza rağmen daha güzel tercihler yapabileceğinizi asla unutmayınız, onların birikimlerinden ve tecrübelerinden istifade etmeyi ihmal etmeyiniz.

- Çevrenizde bazı bölümlere kayıt yaptıran ama daha sonra o bölümleri bırakarak ya da dondurarak tekrardan sınava giren arkadaşlarınız veya yakınlarınızın olduğuna pek çok kez şahit olmuşsunuzdur. Sizler de aynı hataları yapmayınız. Tercihlerinizle bir anlamda hayat tarzınızı da belirlemiş oluyorsunuz. Sizi yarı yolda bırakacak bir mesleği seçmeyiniz. Unutmayalım, bugün seçtiğiniz bir meslek, okulu bitirdiğinizde işe yaramayabilir.

tag Lisans Yerleştirme Sınavı LYS için geri sayım başladı sınavda nelere dikkat edilmeli güncel ağitim haberi

16.6.2012 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

İki dil bilmek bunama riskini azaltabilir İki dil bilmek bunama riskini azaltabilir

Öğrenciler, okul başarısı için bunlara dikkat! Öğrenciler, okul başarısı için bunlara dikkat!

İstenmeyen kokular için pratik bilgiler İstenmeyen kokular için pratik bilgiler

Güncel Eğitim Haberleri