Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Erdoğan : Öğretmen maaşları memura haksızlık eğitim haberi

eğitim haberleriErdoğan : Öğretmen maaşları memura haksızlık

362recep-tayyip-erdogan.jpg Başbakan Erdoğan gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.Başbakan Erdoğan toplu sözleşmeler ve memur maaşları konusunda da önemli açıklamalarda bulundu.
Memurlar toplu sözleşmede uzlaşamadı ve iş bıraktılar, eylemler yaptılar. Memur maaşlarıyla ilgili taleplere ne diyorsunuz? Bu konuya müdahale ettiniz mi?

İlk sözleşmede bu yaklaşım üzdü
- Hiçbir müdahalem söz konusu değil. Arkadaşlar gereken müdahaleyi yaptılar. Memurlara toplu sözleşme hakkı veren parti biziz. Yıllar yılı bu ülkede toplu sözleşme hakkı verilmemiş, toplu görüşmede kalmış. Daha ilk toplu sözleşmede memur sendikalarının bu yaklaşımı bizi üzmüştür. Biz, millet adına hareket ediyoruz, kendi adımıza değil. Bu sendikalar sadece kendi menfaatleri adına hareket ediyorlar. Bu ne kazandırır ne kaybettirir. Biz enflasyona işçimizi, memurumuzu ezdirmeyeceğiz. Enflasyon üzerinde bir zam yaptıysak onu geri almayacağız.
Burada 3,5+4 denilmiştir. Nihai neticesi bu demek değildir. Yılsonu itibarıyla, enflasyon tek haneliye, 7.5'in altına düşmezse örneğin 1 puan kaldıysa biz farkını ödeyeceğiz. Enflasyona ezdirmeyeceğiz. Bakıyorsunuz 7,5+7,5; 10+10 istiyorlar. Nereye gidiyorsun kardeşim? Bizi siz Yunanistan mı yapmak istiyorsunuz? İspanya'nın durumuna mı düşürmek istiyorsunuz?

Bu haksızlık değil mi?
Öğretmenlerle ilgili bir teklif var. Bu camia benim en çok saygı duyduğum kesimdir. Onlara ek ödenek olarak resen 100 lira daha verelim. Bir öğretmenin en düşük olanı 1624 lira alıyor. Ne karşılığı alıyor? Haftada 15 saat karşılığı alıyor. Peki, düz bir memur ne kadar çalışıyor? 40 saat. 40 saat için bu rakamın altında alanlar da var. Öğretmen ek ders verirse, bunun üstünde alıyor. Bir de tatili var. Yılda iki ay. Düz memurun tatili ise 20 gün. Şimdi soruyorum; bu haksızlık değil mi? Bundan sonraki süreç hakem heyetine gidiyor. Nihai kararı verecek.
Ana muhalefet partisi "arkanızdayız" diyor. Bağırıyor, çağırıyor niye? Çünkü sırtında küfe yok. Atıp tutuyor. Diyorum ya bu adam (CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu kastediyor) 5 tane koyun verin kaybedip gelir. Bunun genel müdürlük yaptığı dönemde SSK'nın durumu ortada. Bunu en iyi Tansu hanım tanır. Başaramamıştır, göndermişlerdir. Ondan sonra ihtilal hükümeti bunu görevine geri getirmiştir.

Milliyet/ Fikret Bila

tag Güncel eğitim haberleri Başbakan Erdoğan Memur Toplu görüşmeleri öğretmen haberleri MEB

3.6.2012 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (7 yorum yazılmış)

box mgun74 :çalışma saatleri ile ilgili maaş verilecekse imamlar haftada toplam 5 saatde çalışmıyor üstelik çoğunluğuda lise mezunu

box yusuf :M K Atatürk'ün sözü sanırım bakış açısını tam olarak ortaya koyuyor'paşam vekil maaşlarını ne yapalım sorusuna öğretmen maaşlarını geçmesin'diye cevap vermiştir buradaki meseleyi para olarak algılamak önemli değil bir toplumdaki bir liderin eğitime verdiği önemi anlamak önemli

box arif :öğretmenlere bu kadar da atılmaz ki. imamlardan özür diliyorum. ama imam haftada 6 saat çalışıp öğretmenden fazla maaş alıyor.namaz dışında bütün zamanı boş. öğretmenler hakkında bu kadar atanlara sesleniyorum. okula başladığınızda her şeyi biliyor muydunuz. hepinize yazıklar olsun.

box ADEM :Sonun da bu noktaya bile gelebildiler.Yazıklar olsun.Mantığa bak mantığa.Aynı mantığı millet vekilleri,doktorlar,mimarlar,mühendisler,hakimler,savcılar ve belediye başkanları içinde kursana. Sadece öğretmenler asgari ücretlilerle kıyaslanır.Sadece öğretmenlerin tatili ile uğraşılır.Peki ben mi tatil yapalım diyorum?Tatil eden de kendiler tatil yapıyorsun diyenler de kendiler.

box tazan yazan :öğretmenlere hayırlı bir icraat göremedik daha bakan da tüm öğretmenlerin moralini bozan bir adam saygı duyupta bu mesleği başka mesleklerle kıyaslamak işin en enteresan kısmı oldu... sonuç olarak herkes kendine yakışanı yapasın,bizler de öyle.

box smmm :Pes yani yarım gün çalışıyorlar.15 tatilde yatıyorlar,yaz tatili 3 ay yatacaklar bence çalıştıkları saat üzerinden ücret alsınlar .Zaten Bütün ödevleri yapan veli,çocuğu çalıştıran veli yorulan veli

box ali :işte bize biçilen elbise bu .Bende baştan şehrin göbeğindeki bir kurumda tüm güm üç evrağı imzalayıp bilgisayarda kağıt oynasaydım keşke niye öğretmen oldum ki işte başbakanın bakış açısı.....

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Kredi kartı kullanıyorsanız bunları bilmelisiniz Kredi kartı kullanıyorsanız bunları bilmelisiniz

Kulak kiri neden oluşur? Kulak kiri neden oluşur?

Öğrencilere doğru ders çalışma önerileri Öğrencilere doğru ders çalışma önerileri

Güncel Eğitim Haberleri