Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Zorunlu hizmetin kaldırılması söz konusu değil eğitim haberi

eğitim haberleriZorunlu hizmetin kaldırılması söz konusu değil

3.jpg Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlerin zorunlu bölge hizmetinin kaldırılacağı yönündeki haberlerin, mevcut hukuksal düzenlemeler kapsamında gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Eğitim Bakanlığı, bugün bazı gazetelerde, ''Tayin kalkıyor, öğretmen istediği okula gidecek'', ''Dersini çalışan öğretmene tercihe bağlı kariyer şansı'' başlıklı haberlerin yer aldığı hatırlatıldı.

Söz konusu haberlerin gerçeği yansıtmamakla birlikte kamuoyunu yanlış bilgilendirdiği kaydedilen açıklamada, ''Ulusal Öğretmen Stratejisi''nin Türkiye'de konuyla ilgili ilk kez yapılan çalıştayın ardından hazırlanmaya başlandığı, çalışma tamamlandıktan sonra kamuoyuyla detaylı şekilde paylaşılacağı vurgulandı.

Dün bir gazetede ''Öğretmenin zoru bitiyor'' başlıklı haberle yine Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nde yapılacak değişiklikle öğretmenlerin bölgeler arası zorunla çalışma yükümlülüğünün ortadan kaldırılacağının iddia edildiği belirtilen açıklama şöyle:

''Bilindiği üzere 06 Mayıs 2010 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelikle öğretmenlere meslek hayatlarında belirli bölgelerde, belirli sürelerde zorunlu çalışma yükümlülüğü getirilmiştir. Söz konusu yönetmeliğe göre, ilk zorunlu hizmet atamalarının 2013 yılında gerçekleştirilerek öğretmenlerin görevlendirilmesi öngörülmüştür.

Daha sonra 14.09.2011 tarihinde yürürlüğe giren 652 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı'nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname'ye göre 'Öğretmenlerin Bakanlıkça belirlenen hizmet bölge ve alanlarında, en az üç eğitim-öğretim yılı çalışmaları esastır' denilmek suretiyle zorunlu bölge hizmetinin devam edeceği yasa koyucu tarafından kabul edilmiştir.

Bu kapsamda, zorunlu bölge hizmetinin kaldırılacağı yönündeki haberler, mevcut hukuksal düzenlemeler kapsamında gerçeği yansıtmamaktadır. Bakanlık kaynaklı olmayan ve söylentilere dayalı bu tür haberlere itibar edilmemesini, Bakanlığımızın açıklamalarının takip edilmesini bu vesileyle bir kez daha hatırlatırız.

Bakanlığımızın kariyer mesleğini icra eden öğretmenlerimizin haklarının korunması ve gelecek planlamaları açısından mağduriyetlerinin oluşmaması amacıyla kamuoyuna saygılarımızla duyuruyoruz.''

AA

tag güncel eğitim haberleri öğretmenlere zorunlu hizmet zorunlu hizmetin kaldırılması MEB milli eğitim bakalnlığı öğretmen haberleri

20.5.2012 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Doğalgaz faturasını azaltmak için öneriler Doğalgaz faturasını azaltmak için öneriler

Uzun süre ayakta durmak zararlıdır Uzun süre ayakta durmak zararlıdır

Büyüyüp büyümediğinizi nasıl anlarsınız? Büyüyüp büyümediğinizi nasıl anlarsınız?

Güncel Eğitim Haberleri