Eğitim Sitesi

19 Mayıs tüm yurtta coşkuyla kutlandı eğitim haberi

eğitim haberleri19 Mayıs tüm yurtta coşkuyla kutlandı

38719-mayis-sisli.jpg Samsun'da 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları kapsamında, Büyük Önder Atatürk'ün Samsun'a gelişini sembolize eden bayrak, Kurtuluş Yolu'ndaki Bandırma Vapuru'nun simgesi iskeleden karaya çıkarıldı.

Ulu Önder Atatürk'ün Samsun'a çıkışının 93. yıl dönümü kutlamaları kapsamında ilk tören Anıt Park'taki Atatürk Anıtı'nda düzenlendi. Buradaki törende Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ömer Altunsoy tarafından anıta çelenk sunuldu. Saygı duruşunun ardından törenlere, Kurtuluş Yolu'ndaki Bandırma Vapuru'nu simgeleyen ve zamanın Tütün İskelesi olarak bilinen yere inşa edilen iskelede devam edildi.

Samsun Sanat Tiyatrosu oyuncularının, Büyük Önder ile 18 silah arkadaşının heykellerinin de yer aldığı alanda 19 Mayıs 1919'daki karaya çıkışı canlandırmalarının ardından, bir deniz subayı, iki deniz eri ve iki öğrenci tarafından taşınan bayrak, karaya çıkarıldı.

Daha sonra deniz subayı tarafından kara subayına teslim edilen bayrak, göndere çekilmek üzere kutlama törenlerinin yapılacağı 19 Mayıs Stadı'na götürüldü.

Törende halk oyunu gösterileri sunuldu.

Yürüyüş

Katılımcılar, daha sonra zamanında otel binası olan ve Büyük Önder'in Samsun'a gelişinde kaldığı Gazi Müzesi'ne yürüdü.

Atatürk'ün Samsun'a çıkışı sonrasında ikametgahına ayrılan ve bugün müze olarak düzenlenen tarihi binaya, Kurtuluş Yolu olarak adlandırılan güzergahtan yapılan yürüyüşe kalabalık vatandaş topluluğu da katıldı.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde coşkuyla kutlanıyor. Stadyumlardan sokaklara taşınan bayram sevinci renkli anlara sahne olurken, bazı noktalarda protokol gerginlikleri yaşandı. İşte yurttan ve KKTC'den 19 mayıs manzaraları...

İSTANBUL: Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'nce 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla düzenlenen törende, Taksim'deki Cumhuriyet Anıtı'na çelenk konuldu.

Taksim Meydanı'ndaki törende, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Numan Güzey, Cumhuriyet Anıtı'na çelenk bıraktı.

Güzey ve beraberindekiler, daha sonra İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Galatasaray Lisesi önünden başlatılacak ''Ata'ya Saygı ve Gençlik Yürüyüşü''ne katılmak üzere tören alanından ayrıldı.

Gergin dakikalar yaşandı

Bu arada, törene katılan bir grup DSP'li, Güzey'in Cumhuriyet Anıtı'na çelenk bıraktıktan sonra, tören sunucusunun saygı duruşunda bulunulmadan İstiklal Marşı'nın okunmasına geçilmesini anons etmesine tepki gösterdi.

İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından tepkilerine devam eden gruptan bazıları kürsüye yürüyerek, ''Neden saygı duruşunda bulunmuyorsunuz, Neden Ata'mıza saygı duruşunda bulunmuyorsunuz? Bu bayram bizim bayramımız. Atatürk'e saygı istiyoruz'' şeklinde tepki verdi.

Resmi törenin son bulmasının ardından DSP'li grup, Cumhuriyet Anıtı önünde saygı duruşunda bulunarak Cumhuriyet Anıtı'na çelenk bıraktı. Gruptan bir kişi de daha sonra Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'ni okudu.

ADANA: Uğur Mumcu Meydanı'nda düzenlenen törene Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, 6. Kolordu Komutanı Tümgeneral Sezai Bostancı, milletvekilleri, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fazlı Bayram Hadi, günün anlam ve önemini anlatan bir konuşma yaptı.

Daha sonra Gençlik Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen koşu ile kompozisyon yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri verildi.

KKTC: Lefkoşa'daki ilk tören, Atatürk Anıtı'nda yapıldı. Törene, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, Başbakan İrsen Küçük, İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Adem Huduti, KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Mehmet Daysal, ile diğer yetkililer ve öğrenciler katıldı.

ESKİŞEHİR: Her yıl Atatürk Stadyumu'nda kutlanan 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri, bu yıl spor müsabakalarıyla kutlandı. Eskişehir'i Türkiye ve dünyada temsil eden sporcuların düzenledikleri karşılaşmalar izleyicilerden tam not aldı.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri Eskişehir Vilayet Meydanı'nda düzenlenen çelenk sunma töreni ile başladı. Bu yıl değişen yönetmelik gereği ilk defa askeri tören alayı etkinliklere katılmadı.

Ata'ya Saygı ve Gençlik Yürüyüşü

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'nce, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla ''Ata'ya Saygı ve Gençlik Yürüyüşü'' düzenlendi.

Galatasaray Meydanı'nda başlayan, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Numan Güzey ile çeşitli kurumların temsilcileri ve öğrencilerin katıldığı yürüyüş, Taksim Meydanı'nda sona erdi. Yürüyüş sırasında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi bando takımı tarafından marşlar çalınırken, öğrenciler de dev Türk bayrağı taşıdı.

KUŞADASI: Atatürk anıtı önündeki törene Kaymakam Mustafa Esen, Belediye Başkanı Esat Altungün, Cumhuriyet Başsavcısı Hakan Ören, İlçe Emniyet Müdürü Olcay Yakup İnakur, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, öğrenciler ve diğer vatandaşlar katıldı. Yabancı turistler de törene ilgi gösterdi.

AA

tag güncel eğitim haberleri 19 mayıs kutlamaları kutlama törenleri şişli belediyesi

20.5.2012 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

Memura yapılacak zam belli oldu Memura yapılacak zam belli oldu

Bakan Yılmaz'dan yeni müfredat açıklaması Bakan Yılmaz'dan yeni müfredat açıklaması

TEOG nakil sonuçları açıklandı TEOG nakil sonuçları açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Kansere karşı kim hangi taramayı yaptırmalı? Kansere karşı kim hangi taramayı yaptırmalı?

Unutkanlığa iyi gelen besinleri biliyor musunuz? Unutkanlığa iyi gelen besinleri biliyor musunuz?

Bir yudum gazlı içecek, vücuda bakın neler yapıyor Bir yudum gazlı içecek, vücuda bakın neler yapıyor

Güncel Eğitim Haberleri