Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Çocuğunu okula göndermeyene günlük 15 TL ceza eğitim haberi

eğitim haberleriÇocuğunu okula göndermeyene günlük 15 TL ceza

411ogretmen1.jpg Milli Eğitim Bakanlığı, 66 ayını doldurduğu halde okula gönderilmeyen çocuklar için veliye günlük 15 TL para cezası kesileceğini bildirdi.
Cezaya rağmen çocuk yine gönderilmezse ek 500 TL ceza daha kesilecek. Bakan Ömer Dinçer "Kayıt yaptırmayan velilere hesabını soracağız" dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 66 ayını doldurmuş çocukları okula kaydettirmeyen veya kaydettirip okula göndermeyen velilere günlük 15 TL para cezası kesileceğini açıkladı.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, 66. aydan itibaren okula kayıtların zorunlu olarak yapılacağını belirterek, "Kayıt yaptırmayan velilere de hesabını soracağız" dedi.

İlköğretime başlama yaşını eleştirenlerin "Okulda bez de bulundurun'' gibi değerlendirmeler yaptıklarını ifade eden Dinçer, şunları söyledi: ''Türkiye'de zaten 60 ile 72 ay arasındaki çocukların yüzde 67'sini biz eğitiyorduk, okullarımıza almıştık.

Zaten okul öncesi eğitim almış, bir okul disiplinine sahip çocuklarımızın önemli bir kısmını ilkokul birinci sınıfa alacağız.''

ÇOCUKLARA UYGUN MÜFREDAT

İlkokul birinci sınıfta verilmesi planlanan eğitime de değinen Bakan Dinçer, "Çocuklarımıza birinci sınıfta daha çok oyun oynatacağız.

Çocuklarımıza daha çok oynarken öğretmeye çalışacağız. İkinci aydan sonra okuma yazma öğretelim diye uğraşan bir müfredat yapmak istemiyoruz.

Velilerimize şunu söylemeliyim, bu yıl aldığımız çocuklar kasım, aralık aylarına gelindiğinde hâlâ okuma yazma öğrenmiyorlarsa telaşa kapılmayın.

Çünkü bu, çocuklarınızla alakalı değil, biz çocuğun pedagojisine uygun bir müfredat uygulamaya başladık da onun için'' dedi.

KAYITLAR HAZİRANDA

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Funda Kocabıyık da velilerin 60-66 aylık çocuklarını ilkokula başlatmak istemeleri durumunda haziran ayındaki kayıt döneminde dilekçe verebileceklerini bildirdi.

Kayıtların, öğretmenlerden oluşan heyetin onayıyla gerçekleştirileceğini ifade eden Kocabıyık, "Çocuğun uyum sağlayamadığı durumda veli istediği zaman çocuğunu okul öncesi eğitime kaydettirebilecek'' dedi.

Okula gitme yaşında olmasına rağmen çocuklarını okula göndermeyen ailelere yönelik yaptırımlara ilişkin de bilgi veren Kocabıyık, "İlköğretime kaydını yaptırdıktan sonra okula devam etmediği tespit edilirse, çocuktan kim sorumluysa velisine, vasisine çocuğun devam etmediği her gün için 15 lira para cezası kesiliyor.

Buna rağmen çocuktan sorumlu veli ya da vasi, çocuğu okula göndermemeye devamederse de ayrıca buna ek, 500 lira idari para cezası var'' diye konuştu.

Öğretmen ve veliler olumlu bakıyor Eğitim-Bir-Sen'in 12 ilde, bin 200 öğretmen ve bin 200 veliyle yüz yüze gerçekleştirildiğini araştırmaya göre, ''Velilerin yüzde 45,9'u, öğretmenlerin ise yüzde 31,2'si, yeni sistemi olumlu ve kesinlikle olumlu" olarak değerlendirdi.

Ancak araştırma sonuçlarına göre, öğretmenlerin yüzde 87,9'unun, velilerin ise yüzde 81,4'ünün okula yeni başlayan çocuklarla 14 yaşındaki çocukların aynı okul ortamını paylaşmasını istemediği anlaşıldı.

Araştırmada ayrıca öğretmenlerin yüzde 57,3'ünün, velilerin ise yüzde 70,4'ünün Kur'an-ı Kerim ve Hz. Muhammed'in hayatının seçmeli ders kapsamına alınmasını olumlu buldukları ortaya çıktı.

Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Ahmet Özer, araştırmaya göre, yeni eğitim sisteminin, öğretmenler ve veliler tarafından olumlu ve kısmen olumlu olarak karşılandığının görüldüğünü bildirdi.

Bugün Gazatesi

tag okula başlayacak çocuk Haziran Kayıt dönemi Türkiye Ömer Dinçer Milli Eğitim Bakanlığı güncel eğitim haberleri

11.5.2012 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Uzmanlardan ailelere polen uyarısı Uzmanlardan ailelere polen uyarısı

İdeal kilo hesaplama formülü İdeal kilo hesaplama formülü

Kulaklıklar, cep telefonlarının vücuda etkisini azaltıyor mu? Kulaklıklar, cep telefonlarının vücuda etkisini azaltıyor mu?

Güncel Eğitim Haberleri