Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

YGS Yerine Uygulanacak Yeni Model 2014'te eğitim haberi

eğitim haberleriYGS Yerine Uygulanacak Yeni Model 2014'te

omerdincer.jpg Milli Eğitim Bakanı Dinçer, milyonlarca öğrenci ve ailesini ilgilendiren üniversiteye giriş sistemini açıkladı.TOEFL modeli sınav 2014'te başlıyor.
Üç ay arayla yılda dört sınav yapılacak. En yüksek puan esas alınacak. Yeni uygulama 2014'te devreye girecek.

YENİ SİSTEM 2014'TE BAŞLAYACAK

Akşam Gazetesi'nden Çiğdem Toker'e konuşan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, YGS yerine, yılda dört sınava girme hakkı tanıyacak yeni sistemin 2014'te başlatılacağını açıkladı.

STRESTEN KURTARACAĞIZ

Dinçer, 'olgunlaşma sınavı' mantığıyla TOEFL'a benzettiği yeni sistemde; üç ay arayla yapılacak dört sınavdan en yüksek puanın esas alınacağını söyledi. Hazırlık talimatını yedi ay önce verdiğini; ÖSYM ile birlikte çalıştıklarını belirten Dinçer, 'Çocuklarımızı stresten kurtaracağız' diyerek şöyle devam etti;

SELF DİSİPLİN ZORDUR

- Neden hemen değil de 2014?
Asıl konu, soru bankası hazırlamak. Çünkü yeni sistemde sorular kamuoyuyla paylaşılmayacak. Elde yeterli soru olmazsa, sonraki dönemde girecek çocuğa haksızlık edilir. Sınavları ancak soru bankası oluşturduktan sonra yapabiliriz. Yoksa teknolojik altyapı kolay. İkinci sebep, TOEFL da yapar: Her sınavda, değerlendirmeye tabi tutulmayan deneme amaçlı sorular sorulması gerekiyor. Biz, bunu yapacağız.

- Dershaneler kalkıyor mu?
Böyle yorumlanmasının sebebi var. Doğru, bu sistem dersane sistemini zayıflatır. Diyelim ki çocuk, üniversite sınavını kazanamadı. Ebeveyn olarak düşünün. Bir yıl boyunca boş oturması, öbür sınavı da kazanamayacağı anlamına gelir. Self disiplin zordur. Dolayısıyla veli dersaneye göndererek hem meşgul etmek hem de sınavı kazanmasını istiyor.

- Dört kez yapılınca dershane ihtiyacı azalıyor?
Elbette. Çocuk hazirandaki sınavı başaramadıysa, elindeki ders notlarıyla üç ay sonra yeniden sınava gireceğini biliyorsa, dershaneye yazılmasına belki hiç gerek kalmayacak.

Akşam Gazetesi

tag Akşam Gazetesi TOEFL modeli eğitim haberleri Milli Eğitim Ömer Dinçer Yeni YGS sistemi

15.4.2012 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (78 yorum yazılmış)

box Merve :Bu ne demek oluyor ya ? Bu eğer 2014-2015 yilini etkiliyorsa ogrencileri madur etmekten baska bir ise yaramaz. Ögrencilere sinav sisteminin nasil olmasi gerektigi sorulmadan surekli degisirdiginiz bu sistem daha kotu olmaya basliyor. Özellikle klasik yapacaginiz sinav tamamiyle okuyacak kisilerin vicdanina kalmis bir sey olacak. Yazdiklarimizi yeterli bulan kisiler olacak bulmayan kisiler olacak. Ne yani kitapta yazilani ezberlememiz mi gerekecek ? kusura bakmayin ama her sene degisen sistemle ogrencilerden olaganustu bir basari beklemeyin.

box dilara :umarım stresten kurtuluruz.

box revsan :güzel sanatlarda yetenek sınavında ygs taban puan kalkacakmı

box ihsan azadi :umarım daha güzel bir sistem olur

box Berfin :Bizim hayatımız zaten sadece bi sınava bağlı oluyor on iki yıl boyunca okuyoruz sadece iki saat buçuk saat için mi her yıl bi kaç soru zaten yanlış çıkıyor soruları vermediğiniz zaman ya puanımız giderse madem soru kalmamış başka çözüm yolları arayın lütfen

box pınar :bence çok saçma olmuş bu sistem.

box yunus : bu sene için mi geçerli olacak yoksa seneyemii

box Aylin :Bu sistem ne zaman geçerliliğe girecek 2014-2015 için mi yoksa 2015-2016 için mi geçerli anlamadım

box Offff :Ne yani 2014 e girer girmez mi değişecek bu sistem anlamadım

box merve :ben bu işten ne anladım ha ygs ha beşli sınav sistemi. ne farkeder anlamıyorum bu sınav çok iyi oldu diyanlerede yuh derim

box Taha Salim Yıldırım :SelamAleyküm ben lise 2. sınıf öğrencisiyim. Şimdi Ben Ne yapacam bişe anlamadım biri yardım edebilir mi :D Ben 2016 da Liseyi Bitiriyorum Bitirdikten sonra mı girecem sınava okul zamanı mı

box mahmut :4 sınav yerine lise ortalamalarıyla almak daha iyi olur

box onur :ya bu açık lise öğrencilerini ne denli ilgilendirir bilen varmı

box tuğba şahin :bazı bölümlerde taban puan kalkacak denmiş acaba güzel sanatlar fakültesi sadece yetenek sınavıyla mı alacak bilgisi olan varsa cvp yazabilir mi?

box songül :ben ygs ye yeni katılıyom hedefim küçük yani iki yıllık bölüm olarak acil ve ilk yardım yada anestezi sayısaldanmı eşit ağırlıktanmı girecem bilgisi olan varmı

box dilan :okullarda doğru dürüst ders işlenmiyor.ayda dört defa okula gidiyoruz.bunlardan sekiz gün hafta sonu tatili,resmi tatiller,öğretmenlerin canları istediği zaman izin kağıdı almaları ve daha bir sürü abuk sabık mazeretler.bide dershaneler kalksın diyorsunuz.neye dayanarak diyorsunuz merak ettim.

box murat :abi milli eğitimde ki sistemi düzeltin adam gibi eğitim verilsin okullarda millette dersanelerde perişan olmasın. Önce bi şu okullarda ki yaşlı başlı sadece oturup ay doldurup maaş almaktan başka birşey yapmayan kadrolular emekli edilsin gençlerin önü açılsın böylece eğitimde düzelir dersaneye de ihtiyaç kalmaz bizde hakkıyla okuruz.

box Özkan :Ben lise mezunuyum şuan da üniversitede okuyorum fakat polislik sınavı için tekrar tekrar giriyorum ygs"ye e bu sistem uygulanırsa bizim polislik için ve ya diğer özel yetenek sınavları için şansımız kalmayacak mı?

box murat :süpeeeeeeer sistem

box Azad :Ayrıca hep lise egitimine devam edenler hakkında yürütülüyor bu calısma mezun ögrenciler ne yapacak yıllardır sınavlarla bogusmaktan hayatı gecen insanlar ne yapacak alt yapısı iyi olmayan meslek cıkıslı mezun ne yapacak dershane olmadan asıl bunlara bir cözüm ve hak tanınmalı.

Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın...

box ece :güzel sistem ama dershanelerin kalkmaması lazım

box hanife yıldız :tamam bunu yapmanız çok iyi olmuş en azından bizi sınav stresinden kurtarıyosunuz sağolun.Ama dershanelerin kaldırılması konusunda size katılamayacağım çünkü sınavlar temeli dershanelerden başlıyor dershanede yapılan denemeler, okulda geri kaldığımız derslerin dershanede telafi ediyoruz ayrıca liseyi bitirmiş bir öğrenci istediği bölümü kazanamıyınca birsonraki sene için hazırlanmak istiyor hazırlanabilmeside dershaneye bağlı bence bu konuyu tekrar gözden geçirin.

box kaan :bence çok güzelbi sistem

box Kaan bingöl :bu sistem gerçekten mükemmel :D

box ADEMCAN OTHAN :23 MART 2014 " DE YAPILACAK OLAN YGS SINAVINDA GEÇERLİMİ ARKADAŞLAR ? ÇOK İYİ OLMUŞ YA ALLAH RAZI OLSUN DİNÇERDEN :)

box Sedanur Akkaya :Şimdilik eskisinden çok daha iyi bir sisteme benziyor ama inşllah soruların zorluk derecesi fikrimizi değiştirmez.

box elif :sınav test mi olacak ve toplam kaç soru lütfen acil cevap bekliyorum...

box SERKAN ATEŞ :ÇOK İYİ DÜŞÜNMÜŞ BUNU SAYIN BAKANIMIZ.ÇOK İYİ BİR SİSTEM MODELİ İNŞALLAH BİR AN ÖNCE UYGULAMAYA GEÇER...

box ben :ya ben bişey anlamadım bu yeni sınav sisteminden bu sene mi olcak bu 4 lü aşama sınavı bilgi verin lütfen

box bsra :2015 yılında baslıcak denmiş hem ösym stesnde 2014 ygs lys tarhler verilmiş 2014 olsa ygs lys denmezdi .....2015 etki edicek yani..

box NEŞE AYDIN :Ayrıca yeni sistemde üniversiteler artık öğrenci seçebilme hakkına sahip olacakmış.Bu ne kadar adil olabilecek ?

box NEŞE AYDIN :Sayfa admini cevap verebilir mi ? Yeni YGS sisteminde YGS-LYS konuları karışık olacak ve hangi konular olduğu hakkında sınırlayıcılık olacak mı yoksa tüm konulara mı çalışacağız ?

box sıla karadağ :evet bu yeni sistem güzelmiş ama ben saruhanlı kız teknik ve meslek lisesi 3. sınıf öğrencisiyim ve bir tek 9. sınıfta matematik gördüm yani 10 11 de matematik görmedim 12. sınıftada aynı olacak o yüzden dershaneler kalkmasın ben ancak dershaneye giderek matematik öğrenebilirim

box necla :ben dersaneye gitmediğim halde bitlis işletme kazandım ama gidemedim yurt uzaktı servis yoktu ondan dolayı bir yıl ara vermek zorunda kaldım 2014ü bekliycem artık ne olurdu sanki ordada servis olsaydı

box NEŞE AYDIN :MEB daha açıklayıcı bi duyuru yaparsa çok sevineceğiz.

box merve can :bu sistemin bize ne faydası olacak

box ayşegül :bence ösym ve milli eğitim bakanlığı çok iyi düşünmüş. çünkü dedikleri gibi hem bizler strese girmeyeceğiz hem de aralarında aldığımız en iyi puan alanacak, artı -ki en güzeli dershane gitme zorunluğu yok. bence bu yıl çok rahat olacak

box büşra :ben 12 ye gidiyorum beni etkiliyor mu?

box esma :bence dahada zor olur eski sistem dahaiyiydi.

box Emre Çetinkaya :Son sene mi Okuyorm Bu Sistem Bizi etkielr mi ?

box Abdullah :4 tane sınav yapılırsa üniverstelere kayıtlar ne zaman olacak?İlk sınav ne zamn nasıl olacak online olarakmı?

box osbiş mahoni :Allah ırızası içurun bize yalvariyem gardaşlık tam bir cevap verin ben mezunum f ardaşımla gecen sene kazanamadık bu sene netcez bi cuvap verin ben ve arkadeşim 2013 2014 mezunuyuz

box melody :sistem supper ama biraz daha acsaniz ayrintilariyla

box esqo :bu şekilde çok ii olucak ama acık uçlu sorularda olucakmışş ..işde oo bitirir her şeyii bence

box reha :Sınav sıstemı cok guzel olur ama pmyo da bı degışıklık yapamazsınız

box reha coşkun :Bencede en ıyısı buyuklerımız yapıyor guzel olur

box elif :sınav sistemi çok berbat bence sınav kaldırılmalı herkezin hayatı 3 saatte sınırlı olmamalı lise diploma puanıyla üniversite girişleri olmalı

box ebru :bu yıl 11e geçenlere uygulanıcak mı bu

box mustafa :bu ii de meslek lisesinden mevzun olduktan sonra polis olabilirmiyiz ?

box sevgi :mantıklı ama daha net bir şekilde açıklanmalı kafalarda soru işareti kalmamalı .

box erkut :bencede cok ıgrenc bır sıstem..

box Sevilay :Ben meslek lisesi öğrencisiyim ve bu sene son senem bizde kültür derslerinin hepsi verilmiyor. Dershane şart..

box hatice ünüversiteli :igrennç bi haber ya offf

box lise son sınıf öğrencisi :lise son sınıfa gecen öğrenciler icin geçerli midir bu kesin bilgi istıyoruz
2014-2015 eğitim öğretim yılı ima edilmiş

box S kübra :Bnm Zaman'ıma denk geleydi iidi

box özlem :Yani seneye ygs yerine böyle bi sistem mi olacak yardımcı olun lütfen
Seneye olmasa da ilerleyen yıllarda düşünülen sistem

box PERİŞAN OLAN :LAWW BAŞI YOKTUR KÖKÜ YALANDIR...İNANMAYIN HEPSİ SECİM PROPAGANDASIDIR ........ONLARA OY VERELİM DİYE HEPSİKOLTUK İÇİN ATTILAN YALANLARDIRR...YETER ARTIK BIKTIM BU YALLANLARDAN

box oğuz :Bu sistemi çıkaranlardan ALLAH razı olsun çok güzel

box seçkin :ben 2014 de son senimi okuyorum bu sistem bizi etkilermi acaba

box onur ünsal can evi :bn olumlu geldi bu yeni sınav sistemi herkez memnun kalacak bence:)

box kübra :allah bu sınav sistemini çıkaranlardan razı olsun

box zeynep gamze :güzel gibi ama anlamadım pek

box eray :bu uygulama her dört sınav için ayrı konuları mı yoksa bütün konuları mı içeriyor

box baki :evet cok güzel olmuş ya bu sıstem süper butun arkadaslırma şimdiden başarılarr

box zülküf ışık :olursa bence bu iyi olur benim işimede yarar...

box ayşe :bu sene gireceklere bu sistem vuruyor mu anlamadım

box sırma :Cok iyi bence birinde yapamazsan digerinde yükseltebilirsin

box sibel sümer :böylesi daha iyi olmuş..

box ysn :bu sene mezun olup ta sınav da kalanlar bu yeni sisteme dahil mi ya çok acil

box ismail :cok gereksiz milletyi sürekl, strese sokacalar .ben simdiden strese girdim

box naim :çok guzel olack

box kutsici şeyma :ÖSYM giridim 160 soru yaptım hiç girmedim ama 2014 bida gircem. dershanesi gidecem çok çalışcam inşallah olur.. :) ben iştime engeliyim :)

box merve :bu ne ya ? hep bize mi denk gelmek zorunda bu saçmalıklar ? yetti be 3 yıl ard arda sbs ye de biz girmiştik. onda da stres azalacak diyordunuz. dahada arttı.gidin başka yıl deneyin. oyuncak değiliz biz.

box meltem coştur :lise mezunlarıda bu 4 sınavdan sorumlu yoksa12. sınıflarımı ilgilendiriyor bu haber

box betül :bu sistemle insan dahada stres olucak açık uçlu klask srlar srlcakmıs cok cok saçma 2016 glse nese her sene bi değişklik insanı dahda sstrese sokacktr

box rabia :bu üçer arayla yapılacak olan sınav yine 160 soru mu? yoksa derlser mi ay ay olacak_ ve lys olmicak mı? tamda bize gelyor yine bir değişiklik yaa :

box hande :bu çoklu sınav sistemiyle ilgili bilgileri neden okul yöneticileri öğrencilerle paylaşmıyor

box mehmet :dersanelere olan ihtiyaç sınav sayısı arttıkça azalmaz daha da artar.üç aylık kurslar açılır.

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Sağlıklı yaşlanmak için sağlıklı yaşamalı Sağlıklı yaşlanmak için sağlıklı yaşamalı

Ağız Kokusu Nasıl Engellenir? Ağız Kokusu Nasıl Engellenir?

İnternette güvenli alışveriş için kurallar İnternette güvenli alışveriş için kurallar

Güncel Eğitim Haberleri