Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

YGS yerine yeni sistem gelecek eğitim haberi

eğitim haberleriYGS yerine yeni sistem gelecek

omerdincer.jpg Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, üniversite sınavlarının, yılda bir kere yapılıyor olmasının toplumda büyük bir basınç ve gerilim yarattığını belirterek, "Üniversite sınavlarının yılda birden çok tekrarlanarak yapılabileceği bir ihtimal üzerinde çalışıyoruz. YGS sınavının yılda en az üç ya da dört kez yapılması halinde, bu gerginliğin ortadan kalkacağını düşünüyoruz. ÖSYM bir ekip kurdu, çalışıyor" dedi.

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) Eğitim Enstitüsü Eğitim Bakanları düzeyindeki 1. Mütevelli Heyeti Toplantısı'na katılan Dinçer,Başbakan'ın "Üniversite sınavlarını kaldıracağız" açıklaması için, "Biz, Sayın Başbakanımızın söylediklerini kendimiz için bir vizyon olarak ele alıyoruz. Bugünden yarına sınavlarla ilgili temel yaklaşımlarımızı değiştirmek sıkıntı yaratabilir. Sınavlara ihtiyaç duymayacağımız bir altyapıyı kurmak zorundayız. 'Sınavlar kaldırılacak' ifadesi yanlış sonuçlar doğurabilir. Lise eğitiminden sonra SBS sınavını yapmak gerektiği kanaatindeyiz. Ama bu sınavı öğrenci seçmek için değil, eğitim sisteminin başarısını ölçmek için yapmak lazım."

Sınav stresi
Sınav stresi nedeniyle bir öğrencinin hayatını kaybetmesi konusunda da Dinçer, "Böyle hadiselerin olması, çocukların böylesine gergin bir ortamda imtihana giriyor olması bizim sınav sistemlerini gözden geçirmemiz için de gerekçe oluşturuyor" dedi. Üniversite sınavlarının, yılda bir kere yapılmasının toplumda büyük bir basınç ve gerilim yarattığını söyleyen Dinçer, "Bu sebeple üniversite sınavlarının yılda birden çok tekrarlanarak yapılabileceği bir ihtimal üzerinde çalıştığımızı ifade etmeliyim. Özellikle YGS sınavının yılda en az üç ya da dört kez yapılması halinde bu gerginliğin ortadan kalkacağını düşünüyoruz. Bunun yapılıp yapılamayacağı ile ilgili altyapı çalışmaları var. ÖSYM ayrıca bir ekip kurdu, çalışıyor" diye konuştu.

İzinli sayma
Dinçer, YGS öncesinde öğrencilerin 25 gün izinli sayıldığı uygulama için de "Net bir mesaj vermek istiyorum. Eğitimimizin niteliğini artırmak istiyorsak, öğretmenimizin de, öğrencimizin de sınıfta olması gerekiyor. Gerçek olmayan sağlık raporları veya çocuklarımızın okuldan uzaklaşmalarını temin edecek uygulamaları gözden geçirmek gerekir."

Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nun ulusal düzeyde yatırımların teşvik edilmesiyle ilgili bir hazırlık yürüttüğünü hatırlatan Dinçer, "O hazırlıkta, özel sektörün eğitimde daha çok pay almasını sağlayacak teşviklerle ilgili çalışmalar yer almıştı. Büyük ihtimalle mesleki eğitimin teşviğini de oraya ekleyerek, teşvik kanununda bu uygulamalar için bir düzenleme yapılacak" diye konuştu.

EİT'nin Türkiye'de bir eğitim enstitüsü kuracağını anlatan Dinçer, "EİT'nin kararına göre, kültür enstitüsü İran'da, bilim enstitüsü Pakistan'da, eğitim enstitüsü de Türkiye'de kurulacak. Bugün bununla ilgili ilk adımları atıyoruz" diye konuştu.

Milliyet

tag eğitim haberleri Sınav stresi ygs sistemi Milli Eğitim Ömer Dinçer

4.4.2012 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (2 yorum yazılmış)

box YGS MAĞDURU ESRA :biz hayatımızın KADERİNİ ÜÇ SAATTE BELİRTMEK İSTEMİYORUZ HEM BUNA GÜCÜMÜZ YETMEZ

box esra :harika bir karar olur

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Kalitesiz güneş gözlüklerinden uzak durun Kalitesiz güneş gözlüklerinden uzak durun

Sorunsuz gözler için egzersiz önerileri Sorunsuz gözler için egzersiz önerileri

Organik gıda efsanesini bitiren araştırma Organik gıda efsanesini bitiren araştırma

Güncel Eğitim Haberleri