Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

YGS'ye Girecek Adaylara Önemli Uyarılar! eğitim haberi

eğitim haberleriYGS'ye Girecek Adaylara Önemli Uyarılar!

ygs2011.jpg Üniversite eğitimi almak isteyen yaklaşık bir milyon 800 bin öğrencinin 1 Nisan Pazar günü gireceği Yükseköğretime Geçiş Sınavı ile ilgili kimlik uyarısı yapıldı.
Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 1 Nisan Pazar günü yapılacak Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS)'na girecek adayların, nüfus cüzdanlarındaki fotoğrafın güncelliğini yitirmemiş olması ve TC kimlik numarası bulunması gerekiyor. Fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgesi olarak sadece nüfus cüzdanı veya pasaport kabul edilecek.

Üniversite eğitimi almak isteyen yaklaşık bir milyon 800 bin öğrencinin başvurduğu YGS, 1 Nisan Pazar günü yapılacak. Sınavda, fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgesi olarak sadece nüfus cüzdanı veya pasaport kabul edilecek. Nüfus cüzdanında fotoğraf ve TC kimlik numarasının bulunması, pasaportun süresinin geçerli olması gerekiyor. Nüfus cüzdanlarındaki fotoğrafın güncel olması da önem taşıyor. ÖSYM yetkilileri, nüfus cüzdanında ilkokul fotoğrafı bulunan adaylarla karşılaşılabilindiğini kaydederek, sınav güvenliği için fotoğrafın güncel olması gerektiğini belirtiyor.

PAZAR GÜNÜ 07.00-10.15 ARASI İL/İLÇE NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİ AÇIK TUTULACAK

Öte yandan, ÖSYM'den yapılan açıklamada, 2012-YGS'ye katılacak adaylardan nüfus cüzdanı olmadığı veya nüfus cüzdanında TC Kimlik Numarası, fotoğrafı bulunmadığı için sınava katılamayacak durumda olan adaylar için İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce il/ilçe nüfus müdürlüklerinin 1 Nisan Pazar günü saat 07.00 - 10.15 arası açık tutulacağı belirtildi.

Açıklamada, "Nüfus cüzdanı olmayan veya nüfus cüzdanında TC Kimlik Numarası veya fotoğrafı bulunmayan 2012-YGS adaylarının, kimlik belgesi nedeniyle sınavda bir hak kaybına uğramamaları, mağduriyet yaşamamaları için sınav kurallarına uygun kimlik belgelerini edinerek sınava girmeleri gerekmektedir." denildi.

Açıklamaya göre, nüfus müdürlüklerince ilgili adaya nüfus cüzdanı tanzim edilecek durumlar şöyle sıralandı:

-Açık olan ilçe nüfus müdürlüğünün sorumluluk alanında bulunan yerleşim yeri muhtarlığınca düzenlenen nüfus cüzdanı talep belgesi ibraz edenlerin nüfus cüzdanı tanzim edilerek ilgilisine verilecek.

-Nüfus cüzdanı talep belgesi ibraz edemeyen ancak fotoğraflı başka bir kimlik ibraz edenlerin, kimlik bilgilerinin birebir tutması halinde nüfus cüzdanı tanzim edilerek ilgilisine verilecek.

-Sorumluluk alanı dışında bulunan yerleşim yeri muhtarlığınca düzenlenen nüfus cüzdanı talep belgesi ibraz edenlerin veya muhtarlıktan böyle bir belge tanzim ettiremeyen adaylar, müdürlük personeli ile birlikte ÖSYM'nin http://ais.osym.gov.tr internet adresinde yer alan 2012-ÖSYS başvuru bilgilerine TC Kimlik Numaraları ve aday şifreleri ile erişecekler. Nüfus cüzdanı talep eden aday ile ÖSYS Aday İşlemleri Sisteminde başvuru bilgileri bulunan adayın kimlik bilgilerinin karşılaştırılması sonucunda bilgilerin bire bir tutması halinde belgenin dökümü dosyasında saklanacak ve nüfus cüzdanı ilgiliye tanzim edilecek. Adayın yanında, üzerinde TC Kimlik Numarası ile fotoğrafı bulunan ve resmî onay olan özel bir kimlik belgesinin olması işlemlerin daha kolay ve hızlı olmasını sağlayacak.

Öte yandan ÖSYM'nin internet sitesinde, pazar günü açık tutulacak nüfus müdürlükleri ile telefonları da yer alıyor.

Cihan

tag YGS'ye Girecek Adaylara Önemli Uyarılar eğitim haberleri güncel haberler YGS uyarıları

29.3.2012 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Gözyaşları, göz sağlığının sigortasıdır Gözyaşları, göz sağlığının sigortasıdır

Gündüz uykusu hangi saatlerde daha iyidir? Gündüz uykusu hangi saatlerde daha iyidir?

Ağız Kokusu Nasıl Engellenir? Ağız Kokusu Nasıl Engellenir?

Güncel Eğitim Haberleri