Eğitim Sitesi

YGS'ye Girecek Adaylara Önemli Uyarılar!

YGS'ye Girecek Adaylara Önemli Uyarılar!

YGS'ye Girecek Adaylara Önemli  Uyarılar!Üniversite eğitimi almak isteyen yaklaşık bir milyon 800 bin öğrencinin 1 Nisan Pazar günü gireceği Yükseköğretime Geçiş Sınavı ile ilgili kimlik uyarısı yapıldı.
Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 1 Nisan Pazar günü yapılacak Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS)'na girecek adayların, nüfus cüzdanlarındaki fotoğrafın güncelliğini yitirmemiş olması ve TC kimlik numarası bulunması gerekiyor. Fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgesi olarak sadece nüfus cüzdanı veya pasaport kabul edilecek.

Üniversite eğitimi almak isteyen yaklaşık bir milyon 800 bin öğrencinin başvurduğu YGS, 1 Nisan Pazar günü yapılacak. Sınavda, fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgesi olarak sadece nüfus cüzdanı veya pasaport kabul edilecek. Nüfus cüzdanında fotoğraf ve TC kimlik numarasının bulunması, pasaportun süresinin geçerli olması gerekiyor. Nüfus cüzdanlarındaki fotoğrafın güncel olması da önem taşıyor. ÖSYM yetkilileri, nüfus cüzdanında ilkokul fotoğrafı bulunan adaylarla karşılaşılabilindiğini kaydederek, sınav güvenliği için fotoğrafın güncel olması gerektiğini belirtiyor.

PAZAR GÜNÜ 07.00-10.15 ARASI İL/İLÇE NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİ AÇIK TUTULACAK

Öte yandan, ÖSYM'den yapılan açıklamada, 2012-YGS'ye katılacak adaylardan nüfus cüzdanı olmadığı veya nüfus cüzdanında TC Kimlik Numarası, fotoğrafı bulunmadığı için sınava katılamayacak durumda olan adaylar için İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce il/ilçe nüfus müdürlüklerinin 1 Nisan Pazar günü saat 07.00 - 10.15 arası açık tutulacağı belirtildi.

Açıklamada, "Nüfus cüzdanı olmayan veya nüfus cüzdanında TC Kimlik Numarası veya fotoğrafı bulunmayan 2012-YGS adaylarının, kimlik belgesi nedeniyle sınavda bir hak kaybına uğramamaları, mağduriyet yaşamamaları için sınav kurallarına uygun kimlik belgelerini edinerek sınava girmeleri gerekmektedir." denildi.

Açıklamaya göre, nüfus müdürlüklerince ilgili adaya nüfus cüzdanı tanzim edilecek durumlar şöyle sıralandı:

-Açık olan ilçe nüfus müdürlüğünün sorumluluk alanında bulunan yerleşim yeri muhtarlığınca düzenlenen nüfus cüzdanı talep belgesi ibraz edenlerin nüfus cüzdanı tanzim edilerek ilgilisine verilecek.

-Nüfus cüzdanı talep belgesi ibraz edemeyen ancak fotoğraflı başka bir kimlik ibraz edenlerin, kimlik bilgilerinin birebir tutması halinde nüfus cüzdanı tanzim edilerek ilgilisine verilecek.

-Sorumluluk alanı dışında bulunan yerleşim yeri muhtarlığınca düzenlenen nüfus cüzdanı talep belgesi ibraz edenlerin veya muhtarlıktan böyle bir belge tanzim ettiremeyen adaylar, müdürlük personeli ile birlikte ÖSYM'nin http://ais.osym.gov.tr internet adresinde yer alan 2012-ÖSYS başvuru bilgilerine TC Kimlik Numaraları ve aday şifreleri ile erişecekler. Nüfus cüzdanı talep eden aday ile ÖSYS Aday İşlemleri Sisteminde başvuru bilgileri bulunan adayın kimlik bilgilerinin karşılaştırılması sonucunda bilgilerin bire bir tutması halinde belgenin dökümü dosyasında saklanacak ve nüfus cüzdanı ilgiliye tanzim edilecek. Adayın yanında, üzerinde TC Kimlik Numarası ile fotoğrafı bulunan ve resmî onay olan özel bir kimlik belgesinin olması işlemlerin daha kolay ve hızlı olmasını sağlayacak.

Öte yandan ÖSYM'nin internet sitesinde, pazar günü açık tutulacak nüfus müdürlükleri ile telefonları da yer alıyor.

Cihan

tag YGS'ye Girecek Adaylara Önemli Uyarılar eğitim haberleri güncel haberler YGS uyarıları

2012-03-29 tarihli haber, 3517 kez okundu

  

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

Son Eklenen Eğitim Haberleri

KYK borçlularına müjde gibi haber geldi

KYK borçlularına müjde gibi haber geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrasında önemli açıklamalar yaptı. Erdoğan, KYK borç faizlerine ilişkin "KYK kredilerinde ana para üzerinden ödeme yapılacak" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuyla ilgili açıklaması şu şekilde: Bu yıl 520 binden fazla gencimiz burs, 800 binden fazla gencimiz öğrenim kredisi alDevamını Oku

2022 YKS sonuçları ve istatistikleri açıklandı

2022 YKS sonuçları ve istatistikleri açıklandı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, 18-19 Haziran'da gerçekleştirdikleri Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2022-YKS) sonuçlarının http://sonuc.osym.gov.tr adresinden açıklandığını duyurdu. YKS SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ Devamını Oku

LGS'de Kızlar Daha Başarılı, 193 Kişi Tam Puan Aldı

LGS'de Kızlar Daha Başarılı, 193 Kişi Tam Puan Aldı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 5 Haziran 2022 tarihinde yapılan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) 2022 sınavı sonuçları açıklandı. SINAVDA İPTAL EDİLEN SORU YOK Merkezi sınavda öğrencilere iki oturumda toplam 90 soru yöneltildi. Saat 9.30'da başlayan ilk oturumda öğrencilere Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din KültürüDevamını Oku

Öğretmen Atama Takvimi Açıklandı

Öğretmen Atama Takvimi Açıklandı

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 20 bin sözleşmeli öğretmen atama sürecine ilişkin takvimin yayımlandığını bildirerek ön başvuruların 18-26 Temmuz tarihinde, atamaların ise 1 Eylül'de yapılacağını açıkladı. Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 20 bin sözleşmeli öğretmen atama takvimine göre adayların ön başvuru ve sözlü sınav merkezi tercihleDevamını Oku

2022 YKS Soru ve Cevapları Yayımlandı

2022 YKS Soru ve Cevapları Yayımlandı

2022-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2022-YKS) Oturumları Temel Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları ÖSYM'nin internet sitesinde yayımlandı Üniversite adayları, YKS'nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi'ni (TYT) 18 Haziran Cumartesi günü, ikinci oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ile üçüncü ve son oturum Yabancı Dil Testi (YDT) sorulaDevamını Oku

YGS'ye Girecek Adaylara Önemli Uyarılar!

Eğitim Haberleri Ana Sayfa