Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

İlköğretim öğrencilerine ücretsiz süt dağıtımı eğitim haberi

eğitim haberleriİlköğretim öğrencilerine ücretsiz süt dağıtımı

926sut-icen-cocuk.jpg AK Parti Kars Milletvekili Yunus Kılıç, ilköğretim öğrencilerine 2012 yılı eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde ücretsiz süt dağıtılacağını kaydetti.
Milletvekilliğinden önce Kafkas Üniversitesinde öğretim üyeliği yapan veteriner hekim Prof.Dr. Kılıç, ''süt tüketimi ve sokakta satılan sütlerle'' ilgili AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Türkiye'de süt tüketiminin gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin 4'te 1'i kadar, yani kişi başına 23 kilogram olduğunu belirten Kılıç, ABD'de de yıllık süt tüketiminin kişi başı 100 kilogram, İsrail'de 110 kilogram, Avrupa'da ise 98-99 kilogram olduğunu kaydetti. Kılıç, ''Türkiye'deki tüketim çok düşük; bunu artırmamız, en azından 50 kilograma çıkarmamız lazım'' dedi.

Kılıç, yaşlılara, ''kemik erimesine karşı her gün mutlaka bir bardak süt içme'' tavsiyesinde bulundu.

Sütün, çocukların beden gelişimi, güçlü olmaları ve kafalarının daha iyi çalışması için gerekli olduğunu belirten Kılıç, ''Yaşlılarda ise kemik kırıklarının oluşmaması için önemli, özellikle bayanlarda. Yaşlılar, sabah kalktığı zaman bir bardak süt içmeyi, bir bardak su içme gibi gelenek haline getirmeli; akşam da sütü içmeden yatmamalı'' diye konuştu.

Kılıç, Milli Eğitim Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ortaklaşa projesiyle ilköğretim öğrencilerine, haftada 2-3 gün ücretsiz 200 miligram kapalı pakette süt dağıtılacağını ifade ederek, ''Çocukların daha sağlıklı yetişmesi için süt lazım'' dedi.

Türkiye'de süt tüketimi alışkanlığı olmadığı için, bazı dönemlerde arzın, talebin üzerine çıktığını kaydeden Kılıç, böyle dönemlerde süt fiyatlarının düştüğünü ve bu nedenle de üreticinin zarar ederek elindeki damızlık hayvanları kestirmek zorunda kaldığını bildirdi.

Yunus Kılıç, süt dağıtımının 2012 eğitim-öğretim yılının ikinci dönemine yetişmesinin planlandığını söyledi. Çocukların sütü sağlıklı paketlerde içeceğini belirten Kılıç, ''Eskiden süt tozu okula gelirdi, karıştırıldı ve çocuklara içerilirdi. Bu sağlıksızdı ama şimdi sağlıklı bir şekilde modern ortamlarda sunulacak. Çocuklar sınıfa geldiğinde sütü masalarında bulacak'' dedi.

''Sokak sütleri sağlıklı mı?''

AK Parti'li Kılıç, ''Sokak sütleri sağlıklı mı?'' sorusuna, ''Sağlıklı olamaz'' yanıtını verdi.

''İlla 'çeşitli hastalıklar bulaştırır' anlamında onları zan altında bırakmayalım ama sütün kaliteli olduğunu söylemenin bilimsel birtakım kriterleri var'' diyen Kılıç, sütün içindeki bakteri sayısı, organik madde içeriği ve en önemlisi süt olup olmadığının bilinmesi gerektiğini kaydetti. Kılıç, sütün konulduğu tankların da her gün dezenfekte edilmesinin önemine işaret etti.

Kılıç, ''Sokakta satılan sütü içer misiniz?'' sorusunu, ''İçmemeye gayret ederim'' diye yanıtladı. Yunus Kılıç, ''Çünkü artık daha iyi sunulma imkanları var. Sütü kaynattıktan sonra belli şeylerden kurtulabilirsiniz ama bazı mikroorganizmalar vardır ki kaynama derecesinde bile ölmezler. O tankların süte ne kadar ağır metaller bırakıp bırakmadığını bilmiyoruz'' dedi.

AA

tag İlköğretim öğrencilerine ücretsiz süt dağıtımı çocukların sağlıklı yetişmesi için süt

22.1.2012 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk

Liselere giriş sınav sonuçları açıklandı Liselere giriş sınav sonuçları açıklandı

Devamsızlıktan kalan öğrenciler de mezun edildi Devamsızlıktan kalan öğrenciler de mezun edildi

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Günün hangi saatinde ne içmeli? Günün hangi saatinde ne içmeli?

Şekerin insan sağlığına bilinen zararları Şekerin insan sağlığına bilinen zararları

Hareketsiz kişiler daha az yaşıyor Hareketsiz kişiler daha az yaşıyor

Güncel Eğitim Haberleri