Eğitim Sitesi

İlköğretim öğrencilerine ücretsiz süt dağıtımı

İlköğretim öğrencilerine ücretsiz süt dağıtımı

İlköğretim öğrencilerine ücretsiz süt dağıtımıAK Parti Kars Milletvekili Yunus Kılıç, ilköğretim öğrencilerine 2012 yılı eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde ücretsiz süt dağıtılacağını kaydetti.
Milletvekilliğinden önce Kafkas Üniversitesinde öğretim üyeliği yapan veteriner hekim Prof.Dr. Kılıç, ''süt tüketimi ve sokakta satılan sütlerle'' ilgili AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Türkiye'de süt tüketiminin gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin 4'te 1'i kadar, yani kişi başına 23 kilogram olduğunu belirten Kılıç, ABD'de de yıllık süt tüketiminin kişi başı 100 kilogram, İsrail'de 110 kilogram, Avrupa'da ise 98-99 kilogram olduğunu kaydetti. Kılıç, ''Türkiye'deki tüketim çok düşük; bunu artırmamız, en azından 50 kilograma çıkarmamız lazım'' dedi.

Kılıç, yaşlılara, ''kemik erimesine karşı her gün mutlaka bir bardak süt içme'' tavsiyesinde bulundu.

Sütün, çocukların beden gelişimi, güçlü olmaları ve kafalarının daha iyi çalışması için gerekli olduğunu belirten Kılıç, ''Yaşlılarda ise kemik kırıklarının oluşmaması için önemli, özellikle bayanlarda. Yaşlılar, sabah kalktığı zaman bir bardak süt içmeyi, bir bardak su içme gibi gelenek haline getirmeli; akşam da sütü içmeden yatmamalı'' diye konuştu.

Kılıç, Milli Eğitim Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ortaklaşa projesiyle ilköğretim öğrencilerine, haftada 2-3 gün ücretsiz 200 miligram kapalı pakette süt dağıtılacağını ifade ederek, ''Çocukların daha sağlıklı yetişmesi için süt lazım'' dedi.

Türkiye'de süt tüketimi alışkanlığı olmadığı için, bazı dönemlerde arzın, talebin üzerine çıktığını kaydeden Kılıç, böyle dönemlerde süt fiyatlarının düştüğünü ve bu nedenle de üreticinin zarar ederek elindeki damızlık hayvanları kestirmek zorunda kaldığını bildirdi.

Yunus Kılıç, süt dağıtımının 2012 eğitim-öğretim yılının ikinci dönemine yetişmesinin planlandığını söyledi. Çocukların sütü sağlıklı paketlerde içeceğini belirten Kılıç, ''Eskiden süt tozu okula gelirdi, karıştırıldı ve çocuklara içerilirdi. Bu sağlıksızdı ama şimdi sağlıklı bir şekilde modern ortamlarda sunulacak. Çocuklar sınıfa geldiğinde sütü masalarında bulacak'' dedi.

''Sokak sütleri sağlıklı mı?''

AK Parti'li Kılıç, ''Sokak sütleri sağlıklı mı?'' sorusuna, ''Sağlıklı olamaz'' yanıtını verdi.

''İlla 'çeşitli hastalıklar bulaştırır' anlamında onları zan altında bırakmayalım ama sütün kaliteli olduğunu söylemenin bilimsel birtakım kriterleri var'' diyen Kılıç, sütün içindeki bakteri sayısı, organik madde içeriği ve en önemlisi süt olup olmadığının bilinmesi gerektiğini kaydetti. Kılıç, sütün konulduğu tankların da her gün dezenfekte edilmesinin önemine işaret etti.

Kılıç, ''Sokakta satılan sütü içer misiniz?'' sorusunu, ''İçmemeye gayret ederim'' diye yanıtladı. Yunus Kılıç, ''Çünkü artık daha iyi sunulma imkanları var. Sütü kaynattıktan sonra belli şeylerden kurtulabilirsiniz ama bazı mikroorganizmalar vardır ki kaynama derecesinde bile ölmezler. O tankların süte ne kadar ağır metaller bırakıp bırakmadığını bilmiyoruz'' dedi.

AA

tag İlköğretim öğrencilerine ücretsiz süt dağıtımı çocukların sağlıklı yetişmesi için süt

2012-01-22 tarihli haber, 3017 kez okundu

  

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

Son Eklenen Eğitim Haberleri

KYK borçlularına müjde gibi haber geldi

KYK borçlularına müjde gibi haber geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrasında önemli açıklamalar yaptı. Erdoğan, KYK borç faizlerine ilişkin "KYK kredilerinde ana para üzerinden ödeme yapılacak" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuyla ilgili açıklaması şu şekilde: Bu yıl 520 binden fazla gencimiz burs, 800 binden fazla gencimiz öğrenim kredisi alDevamını Oku

2022 YKS sonuçları ve istatistikleri açıklandı

2022 YKS sonuçları ve istatistikleri açıklandı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, 18-19 Haziran'da gerçekleştirdikleri Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2022-YKS) sonuçlarının http://sonuc.osym.gov.tr adresinden açıklandığını duyurdu. YKS SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ Devamını Oku

LGS'de Kızlar Daha Başarılı, 193 Kişi Tam Puan Aldı

LGS'de Kızlar Daha Başarılı, 193 Kişi Tam Puan Aldı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 5 Haziran 2022 tarihinde yapılan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) 2022 sınavı sonuçları açıklandı. SINAVDA İPTAL EDİLEN SORU YOK Merkezi sınavda öğrencilere iki oturumda toplam 90 soru yöneltildi. Saat 9.30'da başlayan ilk oturumda öğrencilere Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din KültürüDevamını Oku

Öğretmen Atama Takvimi Açıklandı

Öğretmen Atama Takvimi Açıklandı

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 20 bin sözleşmeli öğretmen atama sürecine ilişkin takvimin yayımlandığını bildirerek ön başvuruların 18-26 Temmuz tarihinde, atamaların ise 1 Eylül'de yapılacağını açıkladı. Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 20 bin sözleşmeli öğretmen atama takvimine göre adayların ön başvuru ve sözlü sınav merkezi tercihleDevamını Oku

2022 YKS Soru ve Cevapları Yayımlandı

2022 YKS Soru ve Cevapları Yayımlandı

2022-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2022-YKS) Oturumları Temel Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları ÖSYM'nin internet sitesinde yayımlandı Üniversite adayları, YKS'nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi'ni (TYT) 18 Haziran Cumartesi günü, ikinci oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ile üçüncü ve son oturum Yabancı Dil Testi (YDT) sorulaDevamını Oku

İlköğretim öğrencilerine ücretsiz süt dağıtımı

Eğitim Haberleri Ana Sayfa