Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Akıllı tahtalar Şubat'ta sınıflarda olacak eğitim haberi

eğitim haberleriAkıllı tahtalar Şubat'ta sınıflarda olacak

771akilli-tahta.jpg İhalenin ilk fazında 339 milyon 525 bin liralık teklif veren Vestel, 85 bin adet etkileşimli dijital tahtanın üretimini üstlendi.
Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Ömer Yüngül, düzenlenen basın toplantısında, Vestel olarak önceki yıllarda yaptıkları LCD modül yatırımı ve ARGE çalışmaları sayesinde akıllı tahta için gerekli teknolojiye ve üretim kapasitesine sahip olduklarını ifade ederek, buradan yola çıkarak akıllı tahtayı ürettiklerini ve geçen yılki CEBIT fuarında tanıttıklarını hatırlattı.

85 bin akıllı tahtadan 200'ünün şubat ayında sınıflara yerleştirileceğini, geri kalan tahtaların da 8 ay içinde sınıflardaki yerini alacağını kaydeden Yüngül, ''Vestel akıllı tahta ile eğitimde fırsat eşitliğine büyük katkı sağlayacağız. Edirne'den Van'a tüm öğrencilerimiz aynı bilgi ve verilere aynı imkanlarla kavuşacak'' dedi.

Yüngül, Avrupa'da eğitim alanında akıllı tahta kullanımının yaygınlaşmaya başladığını dile getirerek, şu bilgileri verdi:

''Vestel, dokunmatik LED ekranın içine yerleştirdiği PC ana kartı sayesinde ürünü interaktif tahtaya dönüştürerek eğitimde yeni bir çığır açıyor. Ekrana herhangi bir kalem kullanmaksızın, elle yazı yazılabiliyor. Böylece kalemin yere düşmesi, bozulması gibi riskleri de ortadan kaldırıyoruz. Ayrıca Vestel'in ürünü birçok yazılımla uyumlu. Bu da hem kurulumu hem de kullanımı kolaylaştırıyor. Bir bilgisayara ihtiyaç duymayan ve daha az yer kaplayan bu ürünle sektörde bir ilki gerçekleştiriyoruz.''

Ürünün farklı kullanım alanlarına işaret eden Yüngül, akıllı tahta ile anlatılan konuların görsel malzeme ile desteklenebileceğini belirterek, ''Akıllı tahta öğretmen dostu bir tasarıma sahip. Öğretmenlerimiz etkileşimli tahtanın yanı sıra kara tahtayı da kullanmaya devam edebilecek. Sınıfın dikkatini toplamak için ara sıra tebeşiri tahtaya vuran öğretmenlerimizi düşünerek tasarımımızda kara tahtayı korumayı da ihmal etmedik'' dedi.

-''İhracat tutarını artırmayı hedefliyoruz''-

Yüngül, Japonya, Kanada, İngiltere, Azerbaycan ile bazı Ortadoğu ve Avrupa ülkelerine ürün gönderdiklerini belirterek, ürünün yurt dışında ilgi görmesini ve ihracat potansiyeliyle ekonomiye katkı sunmasını beklediklerini, ihracat tutarını artırmayı hedeflediklerini söyledi.

Bu tür ürünlerin 2008 yılındaki pazar büyüklüğü 1,5 milyar dolar iken, şu anda 20-25 milyar dolar olduğunun tahmin edildiğini aktaran Yüngül, bu alanda önemli potansiyel olduğunu kaydetti.

Yüngül, bu iş için ayrı bir çağrı merkezi kurduklarını, gelebilecek bütün sorularla ilgilenileceğini bildirdi.

-Sadece akıllı tahta için 20 milyon doların üzerinde yatırım-

FATİH Projesi kapsamındaki tablet ihalesinin 3 ay içinde yapılacağına değinen Yüngül, bu konuda da hazırlık yaptıklarını, ihaleye katılacaklarını, proje kapsamında yapılacak ihalelere gireceklerini belirtti.

Yüngül, soruları yanıtlarken, yaptıkları her ürün için patent aldıklarının altını çizerek, ''Patenti mecburen bakanlığa verdik. İhalede 2 Türk firmasının çekişmesine şahit olduk. Patentle ilgili avantajımız olsa ne başka Türk firması ne de Çinli firma ihaleye girebilirdi. Patenti devretmesek problem olurdu. İhracat için patent ücreti istenirse ödeyeceğiz. Devlet de herhalde 'ihracat yapacak bir Türk firmasından patent parası alayım' demez'' diye konuştu.

Tablet konusunda işbirliklerine hazır olduklarını ifade eden Yüngül, akıllı tahta ihracatına konusunda 2015 yılı için 150 milyon dolarlık hedefin ''ufuklarını daralttığını'' dile getirerek, İngiltere'de düzenlenen fuarda bu hedefi çabuk yakalayacaklarını gördüklerini söyledi.

Yüngül, akıllı tahtanın fiyatındaki yerlilik oranını yüzde 55-60 olarak açıkladı. Yüngül, modül için 50 milyon doların üzerinde, sadece akıllı tahta için 20 milyon doların üzerinde yatırım yapıldığını bildirdi.
AA

tag akıllı tahtalar şubatta sınıflarda akıllı tahta teknolojik sınıflar milli eğitim eğitim haberleri

13.1.2012 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

İyi bir anne baba olabilmek için... İyi bir anne baba olabilmek için...

Bu gıdalar kanserden korunmanıza yardımcı! Bu gıdalar kanserden korunmanıza yardımcı!

Ağız kokusunu önlemenin yolları Ağız kokusunu önlemenin yolları

Güncel Eğitim Haberleri