Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Akşam liseleri sınıfı geçemedi eğitim haberi

eğitim haberleriAkşam liseleri sınıfı geçemedi

515aksam-lisesi.jpg İstanbul'da 61 akşam lisesinden 19'u usulsüzlük veya fiziki mekanların eksikliği gibi nedenlerle kapatıldı. 31 liseye de geçici kapatma cezası verildi.

İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, Türkiye genelindeki 75 civarındaki akşam lisesinin 61'inin İstanbul'da eğitim verdiğini söyledi.

Yıldız, bu okullarla ilgili gelen şikayetler ve ihbarların artması üzerine, yaklaşık bir yıl önce inceleme başlattıklarını ve 40 kişiyi de denetim için görevlendirdiğini belirtti.

Akşam liselerinde öğrenci kontenjanları üzerinde kayıt yapıldığı, derse devam etmeyenlerin var gibi gösterildiği, kontenjanlarını aştıkları gibi konulardaki şikayetlerle ilgili olarak görevlendirdiği 40'a yakın kişinin aynı gün tüm akşam liselerinde denetimler yaptığını vurgulayan Yıldız, yapılan denetimler sonucunda bu okullarda sıkıntıların olduğu sonucuna varıldığını kaydetti.

Yıldız, denetim yapanların gözlemleri, bulguları ve ellerindeki verilerin, akşam liselerinde gerçekten yaygın olarak öğrencilerin sınıflarda bulunmadığı, ders yapılmadığı ve devamsızlık kaydı tutulmadığını gösterdiğini vurgulayarak, bunun üzerine Milli Eğitim Bakanlığından bu konuda müfettiş görevlendirilmesini talep ettiklerini bildirdi.

İstanbul Milli Eğitim Müdürü Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Son olarak Bakanlık müfettişleri tarafından yapılan teftişler sonucunda çok sayıda akşam lisesine kapatma cezası verildi. Birçok kurum kapatma cezası aldı, kısa süreli, uzun süreli hatta tamamen kapatmaya varıncaya kadar ağır cezalar aldılar.

Bakanlık müfettişlerinin teftişleri sonucunda bahçesi bulunmadığı ve müstakil olmadığı için 13, kontenjanından fazla öğrenci kaydetmek, tekli yapması gerekirken ikili öğretim yapmak, izinsiz öğretmen çalıştırmak, öğrenci kayıtlarının düzgün tutulmaması ve öğrenci devamsızlıklarının kaydının yapılmaması gibi çeşitli usulsüzlüklerden dolayı da 6 olmak üzere 19 akşam lisesi tamamen kapatıldı.

Toplam 31 okula da 15, 30, 60 veya 90 gün üzerinden geçici kapatma cezası verildi. 5 akşam lisesine de yazılı olarak uyarı cezası verildi. Şu anda bu cezalar uygulanıyor, bir kısmı uygulandı, bir kısmının hala takvimi devam ediyor. Eğitim öğretim başladığı ve devam ettiği için bu manada da öğrenciler için tedbirler alındı.''

NTV

tag Akşam liseleri Milli Eğitim kapatma cezası istanbul eğitim haberleri

4.1.2012 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Akıllı ve sağlıklı beslenmede 10 önemli nokta Akıllı ve sağlıklı beslenmede 10 önemli nokta

Akıllı para harcamanın püf noktaları Akıllı para harcamanın püf noktaları

Sınavlarda başarı için beslenme önerileri Sınavlarda başarı için beslenme önerileri

Güncel Eğitim Haberleri