Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Milli Eğitim Bakanı'ndan bilgisayar müjdesi eğitim haberi

eğitim haberleriMilli Eğitim Bakanı'ndan bilgisayar müjdesi

966omer-dincer.jpg Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Ülke genelinde önümüzdeki 4 yıllık süre içinde tüm öğrencilerimize bilgisayar dağıtmayı planlıyoruz dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ile Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanı Nihat Ergün, Kocaeli Büyükşehir Belediyesince 2009 yılında başlatılan ''Her Öğrenciye Bir Bilgisayar Projesi'' kapsamında Uluslararası Fuar Merkezi'nde düzenlenen ilköğretim 6. sınıf öğrencilerine dizüstü bilgisayar dağıtım törenine katıldı.

Dinçer, burada yaptığı konuşmada, Büyükşehir Belediyesinin bilgisayarlı eğitime, bilişim teknolojilerinin eğitimde kullanılmasına verdiği desteğin her türlü takdirin üzerinde olduğunu söyledi.

Bu uygulamanın, çocukların merak etme, öğrenme, keşfetme, girişimde bulunma, dünya ile iletişim kurma, geniş bir ufuk kazanma gibi pekçok niteliğini geliştirmesine kapı açacağını dile getiren Dinçer, 3 yıl önce başlatılan proje kapsamında bu yıl alacaklarla birlikte 80 bin öğrenciye bilgisayar dağıtıldığını belirtti.

''Bir çocuğun bilgisayarla buluşmasının, önünde ne büyük imkanlar, fırsatlar için pencere açtığını en iyi çocuklarımız bilir'' diyen Dinçer, şöyle devam etti:

''Teknoloji kullanımında da çocuklarımız bizlerden çok daha becerikli, çok daha mahir, hepimizin önüne geçmiş bulunuyorlar. Bizler de çocuklarımızın ve zamanımızın gerisine düşmemek için kendimizi yenilemek zorunda hissetmeliyiz. Bilgisayar teknolojilerindeki sürekli değişme ve gelişmeler, donanım ve yazılımdaki okur yazarlık tarzındaki sürekli değişiklikler hep beraber değişmemizi gerektiriyor. Bir bilgisayara sahip olmak kullanıcılarına sadece bir kapı aralamıyor, aynı zamanda geniş bir ufuk açıyor.''

Fatih Projesi

Dünyadaki değişme ve gelişmelerin ülkede yansıması ve eğitim sektöründe bilişim teknolojilerinin kullanılması noktasında ciddi tedbirler aldıklarını belirten Dinçer, şunları söyledi:

''Bu vesileyle, Türkiye'de uygulamaya koyduğumuz Fatih Projesi hakkında ayrıntılı bilgi vermek istiyorum. Fatih Projesi, Türkiye Cumhuriyeti'nin eğitim tarihinde belki de en önemli değişikliklerden biri olmaya hazır bir proje olarak görülebilir. Ülke genelinde önümüzdeki 4 yıllık süre içinde tüm öğrencilerimize bilgisayar dağıtmayı planlıyoruz. Bu bilgisayarlar tablet türünde olacak ve içinde eğitim ve öğretimle ilgili her türlü malzemeyi taşıyor olacak. Kendi bünyesinde her türlü internet hizmetini ücretsiz verebilir konumda olacak. Aynı zamanda her sınıfta akıllı tahtalarımız olacak. Bu tahtalar aslında LCD panellerle televizyon ekranı gibi sınıfta bizim geleneksel tahtalarımız yanında, tebeşirli ya da kalemli tahtalarımız yanında büyük ekran bilgisayarlar şeklinde olacak. Öğretmenin ders anlatımı ve eğitim malzemeleri, öğrencilerimizin tablet bilgisayarlarında da bulunacak.''

Gelecek şubat ayında ikinci döneme başlarken pilot uygulamayla 17 ildeki okullarda akıllı tahtaları döşemeye ve kullanmaya başlayacaklarını anlatan Dinçer, akıllı tahta uygulamasına geçilen okullarda öğrencilere de tablet bilgisayar dağıtılacağını vurguladı.

''Orada hem bir pilot uygulamayı başlatmış olacağız hem de yavaş yavaş Türkiye için düşündüğümüz projenin ilk adımlarını atmış olacağız'' diyen Dinçer, Kocaeli'nin de Fatih Projesi için pilot olarak seçilen illerden biri olduğunu bildirdi.

Okullarda internet hizmeti

Kocaeli'de 332 bin 516 öğrencinin eğitim gördüğünü, 13 bin 269 kadrolu ve bin 500 civarında ücretli öğretmenin görev yaptığını dile getiren Dinçer, şunları kaydetti:

''Kocaeli'de oldukça büyük, geniş bir aileyiz. Bu aile kendi içinde eğitimin kalitesini yükseltecek önemli bir fırsatı da yakalamış oldu. Kocaeli'de 41 bin 759 bilgisayar dağıttık ama ülke genelinde 2003 yılından günümüze 896 bin 521 bilgisayar dağıtıldı. Kocaeli'de şu anda hemen hemen tüm okullarımızda ADSL ya da internet hizmeti alma imkanı bulunuyor. Türkiye'de 29 bin 812 okulumuzda, yüzde 70-75 seviyelerinde internet varken, Kocaeli'de yüzde 100 internet hizmeti sunuyoruz.''

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ise 6. sınıfta okuyan öğrencilerin derslerine artık bilgisayarlar ile çalışacağını, bu sayede de eğitimlerinin yeni bir nitelik kazanacağını söyledi.
Öğrencilerin aldıkları bilgisayarları eğitimlerinin ilerleyen süreçlerinde de kullanacaklarını belirten Ergün, öğrencilerin lise çağına geldiğinde farklı bilgisayar teknolojilerini vakıf olacaklarını dile getirdi.

Artık bilgisayarsız hiçbir şeyin olmadığını, hayatın her alanında bilgisayarın kullanılmaya başlandığını ifade eden Ergün, bugün dizüstü bilgisayar alan öğrencilerin şimdi 6. sınıfta olduklarını fakat kendilerinin yaptıkları çalışmaları 2023 Türkiye'sini düşünerek hayata geçirdiklerini belirterek, Cumhuriyetin 100. yılında bugün 6. sınıfta eğitim gören öğrencilerin yaşlarının 25 civarında olacağını bildirdi.,

İHA

tag Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer dizüstü bilgisayar proje fatih projesi Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı okullarda internet

24.12.2011 tarihli haber

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Doğalgaz faturasını azaltmak için öneriler Doğalgaz faturasını azaltmak için öneriler

Çocuklarda okul başarısı için uzman önerileri Çocuklarda okul başarısı için uzman önerileri

Başarılı ve başarısız insanların özellikleri Başarılı ve başarısız insanların özellikleri

Güncel Eğitim Haberleri