Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Asker kışlaya, tarihçiler okula eğitim haberi

eğitim haberleriAsker kışlaya, tarihçiler okula

3.jpg Milli Güvenlik derslerini askerlerin vermesine karşı çıkan ataması yapılmayan tarih öğretmeleri ile denetçi statüsünü kabul etmeyen müfettişler, Milli Eğitim Bakanlığı önünde eylem düzenledi.
Ataması yapılmayan tarih öğretmenleri, ''Asker kışlaya, tarihçiler okula'', ''Askerin işi çok, tarihçinin işi yok'' şeklinde sloganlar attı.

Grup adına açıklama yapan Ayla Teköz, askerlerin asli görevlerini yerine getirmesi ve eğitim işini öğretmenlere bırakması gerektiğini söyledi.

Milli Güvenlik müfredatına en yakın eğitimi tarih öğretmenlerinin aldığını ifade eden Teköz, ''Tarih öğretmenleri işsiz dolaşırken, askerin o kadar işi arasında, eğitimini almadıkları, pedagojik formasyonlarının olmadığı bir konuda ders vermelerini hangi bilimsel bakış ve hangi vicdanla açıklayabiliriz?'' dedi.

Teköz, milli güvenliği sağlamanın askerin işi, okullarda öğrencileri bilinçlendirmenin ise öğretmenlerin işi olduğunu kaydetti.

'DENETİM ELEMANI OLMAK İSTEMİYORUZ'
Eylem alanını daha sonra ''Denetim elemanı olmak istemeyen'' müfettişler doldurdu.

Eğitim Müfettişleri Adalet Platformu Sözcüsü Doğan Ceylan, eğitim müfettişliği unvanının, ''652 sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname'' ile ''eğitim denetmeni''ne dönüştürüldüğünü iddia etti.

Eğitim müfettişlerine denetmen unvanı verilemeyeceğini savunan Ceylan, müfettişlerin yıllardır 4 yıllık fakülte bitirip en az 8 yıl mesleki görev yaptıktan sonra, kanunların öngördüğü usule göre atandıklarını, ancak yeni kararname ile 8 yıl çalışma şartının kaldırıldığını kaydetti.

Müfettişler ile denetmenlerin kanundaki statülerinin farklı olduğunu belirten Ceylan, iki unvan arasında yetki, unvan, atama ve sosyal haklar bakımından ciddi farklar bulunduğunu ifade etti.

Ceylan, ''652 sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname'' ile müfettişlerin kazanılmış haklarının ellerinden alındığını öne sürerek, bunu kabul etmelerinin mümkün olmadığını dile getirdi.

Açıklamanın ardından, müfettişler, sorunları çözülünceye kadar demokratik mücadelelerini sürdüreceklerini belirterek, müfettiş olma hakkı sağlayan ikinci diplomalarını yırttı ve kalemlerini yere attılar.

NTV

tag Müfettişler Milli Güvenlik Milli Eğitim NTV

11.12.2011 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Koşmak ve Yürümek İnsanı Mutlu Ediyor Koşmak ve Yürümek İnsanı Mutlu Ediyor

İki dil bilmek bunama riskini azaltabilir İki dil bilmek bunama riskini azaltabilir

Çocuk gelişimine olumsuz etki eden besinler Çocuk gelişimine olumsuz etki eden besinler

Güncel Eğitim Haberleri