Eğitim Sitesi

Asker kışlaya, tarihçiler okula

Asker kışlaya, tarihçiler okula

Asker kışlaya, tarihçiler okulaMilli Güvenlik derslerini askerlerin vermesine karşı çıkan ataması yapılmayan tarih öğretmeleri ile denetçi statüsünü kabul etmeyen müfettişler, Milli Eğitim Bakanlığı önünde eylem düzenledi.
Ataması yapılmayan tarih öğretmenleri, ''Asker kışlaya, tarihçiler okula'', ''Askerin işi çok, tarihçinin işi yok'' şeklinde sloganlar attı.

Grup adına açıklama yapan Ayla Teköz, askerlerin asli görevlerini yerine getirmesi ve eğitim işini öğretmenlere bırakması gerektiğini söyledi.

Milli Güvenlik müfredatına en yakın eğitimi tarih öğretmenlerinin aldığını ifade eden Teköz, ''Tarih öğretmenleri işsiz dolaşırken, askerin o kadar işi arasında, eğitimini almadıkları, pedagojik formasyonlarının olmadığı bir konuda ders vermelerini hangi bilimsel bakış ve hangi vicdanla açıklayabiliriz?'' dedi.

Teköz, milli güvenliği sağlamanın askerin işi, okullarda öğrencileri bilinçlendirmenin ise öğretmenlerin işi olduğunu kaydetti.

'DENETİM ELEMANI OLMAK İSTEMİYORUZ'
Eylem alanını daha sonra ''Denetim elemanı olmak istemeyen'' müfettişler doldurdu.

Eğitim Müfettişleri Adalet Platformu Sözcüsü Doğan Ceylan, eğitim müfettişliği unvanının, ''652 sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname'' ile ''eğitim denetmeni''ne dönüştürüldüğünü iddia etti.

Eğitim müfettişlerine denetmen unvanı verilemeyeceğini savunan Ceylan, müfettişlerin yıllardır 4 yıllık fakülte bitirip en az 8 yıl mesleki görev yaptıktan sonra, kanunların öngördüğü usule göre atandıklarını, ancak yeni kararname ile 8 yıl çalışma şartının kaldırıldığını kaydetti.

Müfettişler ile denetmenlerin kanundaki statülerinin farklı olduğunu belirten Ceylan, iki unvan arasında yetki, unvan, atama ve sosyal haklar bakımından ciddi farklar bulunduğunu ifade etti.

Ceylan, ''652 sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname'' ile müfettişlerin kazanılmış haklarının ellerinden alındığını öne sürerek, bunu kabul etmelerinin mümkün olmadığını dile getirdi.

Açıklamanın ardından, müfettişler, sorunları çözülünceye kadar demokratik mücadelelerini sürdüreceklerini belirterek, müfettiş olma hakkı sağlayan ikinci diplomalarını yırttı ve kalemlerini yere attılar.

NTV

tag Müfettişler Milli Güvenlik Milli Eğitim NTV

2011-12-11 tarihli haber, 4029 kez okundu

  

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

Son Eklenen Eğitim Haberleri

KYK borçlularına müjde gibi haber geldi

KYK borçlularına müjde gibi haber geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrasında önemli açıklamalar yaptı. Erdoğan, KYK borç faizlerine ilişkin "KYK kredilerinde ana para üzerinden ödeme yapılacak" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuyla ilgili açıklaması şu şekilde: Bu yıl 520 binden fazla gencimiz burs, 800 binden fazla gencimiz öğrenim kredisi alDevamını Oku

2022 YKS sonuçları ve istatistikleri açıklandı

2022 YKS sonuçları ve istatistikleri açıklandı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, 18-19 Haziran'da gerçekleştirdikleri Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2022-YKS) sonuçlarının http://sonuc.osym.gov.tr adresinden açıklandığını duyurdu. YKS SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ Devamını Oku

LGS'de Kızlar Daha Başarılı, 193 Kişi Tam Puan Aldı

LGS'de Kızlar Daha Başarılı, 193 Kişi Tam Puan Aldı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 5 Haziran 2022 tarihinde yapılan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) 2022 sınavı sonuçları açıklandı. SINAVDA İPTAL EDİLEN SORU YOK Merkezi sınavda öğrencilere iki oturumda toplam 90 soru yöneltildi. Saat 9.30'da başlayan ilk oturumda öğrencilere Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din KültürüDevamını Oku

Öğretmen Atama Takvimi Açıklandı

Öğretmen Atama Takvimi Açıklandı

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 20 bin sözleşmeli öğretmen atama sürecine ilişkin takvimin yayımlandığını bildirerek ön başvuruların 18-26 Temmuz tarihinde, atamaların ise 1 Eylül'de yapılacağını açıkladı. Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 20 bin sözleşmeli öğretmen atama takvimine göre adayların ön başvuru ve sözlü sınav merkezi tercihleDevamını Oku

2022 YKS Soru ve Cevapları Yayımlandı

2022 YKS Soru ve Cevapları Yayımlandı

2022-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2022-YKS) Oturumları Temel Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları ÖSYM'nin internet sitesinde yayımlandı Üniversite adayları, YKS'nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi'ni (TYT) 18 Haziran Cumartesi günü, ikinci oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ile üçüncü ve son oturum Yabancı Dil Testi (YDT) sorulaDevamını Oku

Asker kışlaya, tarihçiler okula

Eğitim Haberleri Ana Sayfa