Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Eğitim müfettişleri sokağa iniyor eğitim haberi

eğitim haberleriEğitim müfettişleri sokağa iniyor

298egitim-mufettisleri.jpg Atanamayan öğretmenlerin protestoları devam ederken eğitim müfettişleri de 9 Aralık'ta sokakta olacak. Unvanlarının 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile denetmene indirgendiğini belirten Müfettişler Derneği, eğitim sendikalarıyla birlikte oluşturdukları "Eğitim Müfettişleri Adalet Platformu" ile haklarını arayacak.

Statüleri farklı
Eğitim müfettişliği unvanı, 652 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı'nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında KHK ile "il eğitim denetmenine" dönüştürüldü. Aynı zamanda "eşit işe eşit ücret" düşüncesini hayata geçirmek için 666 Sayılı KHK ile ek ödeme uygulaması getirildi. Ancak, eğitim müfettişlerine denetmen unvanı verildiği için, eşit iş yaptıkları müfettişlerle değil, denetmenlerle aynı kapsamda ek ödeme verildi. Eğitim müfettişlerine denetmen unvanı verilemeyeceğini belirten Eğitim Müfettişleri Derneği Başkanı Doğan Ceylan, müfettişlerle denetmenlerin atanma şeklinin farklı olduğunu belirtti. Ceylan, şunları söyledi: "Eğitim müfettişleri, yıllardan beridir 4 yıllık bir fakülte bitirip en az 8 yıl mesleki görev yaptıktan sonra kanunların öngördüğü usule göre seçilerek atanmışlardır. Denetmenlerin atanma koşullarında ise 8 yıl çalışma şartı yoktur. Bu atama şekliyle müfettişlerden farklıdırlar. Müfettişlerle denetmenlerin kanundaki statüleri farklıdır. Müfettişlerle denetmenlerin yetki farkı vardır, il müdürüne bağlı olarak milli eğitim müdür yardımcıları, ilçe milli eğitim müdürleri ve şube müdürlerini de denetlemekle yetkilidirler. Denetmenlerin bu şekilde teftiş yetkisi yoktur."

Denetmenlikle eğitim müfettişliği görevinin de farklı olduğunu belirten Ceylan, "Üniversite mezunu yüz binlerce yönetici ve öğretmenin rehberlik ve teftişini yapan eğitim müfettişlerine 'denetmen' unvanın verilmesi büyük hatadır" diye konuştu.

SİBEL KAHRAMAN
Milliyet

tag eğitim müfettişleri milli eğitim denetmen gösteri

6.12.2011 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (1 yorum yazılmış)

box ahmet :bunları söyleyen utanmasa biz öğretmenlerin tanrısıyız diyecek.

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Bir yudum gazlı içecek, vücuda bakın neler yapıyor Bir yudum gazlı içecek, vücuda bakın neler yapıyor

Hayat kurtaran 7 besin Hayat kurtaran 7 besin

Öğrencilere doğru ders çalışma önerileri Öğrencilere doğru ders çalışma önerileri

Güncel Eğitim Haberleri