Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Bakan Dinçer: Herkes devlet memuru olmak istiyor eğitim haberi

eğitim haberleriBakan Dinçer: Herkes devlet memuru olmak istiyor

139omer-dincer.jpg Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, 2010 ve 2011 yıllarında 40'ar bin öğretmen atadık, buna rağmen, atamalar konusunda en fazla baskıyı da bu dönemde yaşadık dedi.Bakan Dinçer , 2003 yılından bu yana 169 bin 200 derslik yaptıklarını, bu rakamın, tüm cumhuriyet tarihi boyunca yapılan derslik sayısından çok daha fazla olduğunu kaydetti.

Şu anda Milli Eğitim Bakanlığı olarak 60 bini ücretli öğretmen olmak üzere, toplam 722 bin öğretmenle eğitime devam ettiklerini belirten Dinçer, şunları ifade etti:

''2010 ve 2011 yıllarında 40'ar bin öğretmen alındı. Buna rağmen, atamalar konusunda en fazla baskıyı da yine bu dönemde yaşadık. Biz yine de kadro olduğu sürece öğretmen almaya devam edeceğiz. Atama bekleyen öğretmenler konusunda söylenecek birkaç söz var. İlk önce öğretmen olmayı bekleyen 264 bin gencimiz var. Her yıl 40-50 bin yeni mezun olan öğretmen adayı ortaya çıkarken, kadronuz da belliyken, bakan olarak ne yaparsınız? Ben kamuoyuyla açıkça bu konuları paylaştım ve bakanlık olarak hangi branşlardaki öğretmenlere ihtiyacımız olduğunu söyledim.''

Bakan Dinçer, Türkiye'de herkesin devlette görev almak istediğini ifade ederek, ''Ama çok sayıda insanımız, özel sektörde çalışıyor.Üniversite mezunu olmak, devlet memuru olmanın yolu olarak görülmemeli. Gençlerimizi üniversite mezunu yapmak gibi bir hedefimiz var. Bu hedefi ortaya koyarken, bunların hepsinin kamuda istihdam edileceği gibi bir hedef, hem teorik olarak doğru değil hem de pratikte mümkün değil'' diye konuştu.

Okul öncesi 5 yaşındaki çocuklarla, ilköğretim çağındaki çocukların okullaşma oranını yüzde 100'e çıkarmak gibi bir hedefleri olduğunu vurgulayan Dinçer, şu anda 5 yaşındaki çocukların yüzde 65'inin okula gittiğini bildirdi.

Dinçer, Türkiye'de eğitim arttıkça, ekonominin de iyi olacağını, Türkiye'nin uluslararası rekabet gücünün de artacağını kaydederek, ''Kız çocuklarımızın okullaşma oranı, özel bir çaba sarf etmeyince artmıyor. Kız çocuklarımızın okula gitmesi için ayrı, özel ve kararlı bir çaba göstermek gerekiyor. Çeşitli kaynaklarla ve projelerle çocuklarımızın okula gitmesi için ailelere destek oluyoruz. İnşallah bunların meyvelerini ileride alacağız'' dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kırşehir Öğretmenevi'nde basına kapalı düzenlenen 2 ayrı toplantıya da katıldı.

AA

tag Milli Eğitim Ömer Dinçer öğretmenlik basın açıklaması eğitim haberleri

4.12.2011 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (1 yorum yazılmış)

box Ramazan YÜKSEL : 10 YILDIR HÜKÜMET OLARAK BİR ÖĞRETMEN YETİŞTİRME POLİTİKANIZ YOK MUYDU DA BÖYLE BİR TABLO İLE KARŞILAŞTIK.HER İLE İLÇEYE BİNASI VE ÖĞRETİM GÖREVLİSİ OLMAYAN ÜNİVERSİTELER AÇARAK BÖYLE BİR TABLO İLE KARŞILAŞMAK HER HALDE BEKLENMEDİK SONUÇ DEĞİLDİR.

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Keçiboynuzu ve pekmezinin yararları Keçiboynuzu ve pekmezinin yararları

Kredi kartı kullanımıyla ilgili çok önemli uyarılar Kredi kartı kullanımıyla ilgili çok önemli uyarılar

Bu yaz bol sebze ve meyve tüketin Bu yaz bol sebze ve meyve tüketin

Güncel Eğitim Haberleri