Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Asıl olan öğretmenin okulunda görev yapmasıdır eğitim haberi

eğitim haberleriAsıl olan öğretmenin okulunda görev yapmasıdır

3.jpg Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ömer DİNÇER, 21.11.2011 tarih ve 78102 sayılı bir yazı ile görevlendirmeler konulu bir yazıyı tüm valiliklere gönderdi. Yazıda, öğretmen kadrosunda olup ta çeşitli yerlerde geçici olarak görevlendirilen öğretmenlerin asli görev yeri olan okullarına dönmeleri istenmişti.
Sayın Bakanımızın imzası ile gönderilen yazıda deniyor ki,
...
"Bu nedenle asli görevi Türk Milli Eğitiminin genel amaçları ve temel ilkeleri doğrultusunda eğitim öğretim hizmetlerini yürütmek olan öğretmenlerden 5442 sayılı il idaresi kanunu kapsamında il milli Eğitim Müdür yardımcısı, ilçe milli eğitim müdürü, il-ilçe Milli Eğitim Şube Müdürlüğü görevlerini vekâleten veya görevlendirme ile yürütenler gözden geçirilecek, il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından yerine getirilen hizmetler aksama meydana gelmeyecek şekilde görevlendirmelerinin sona erdirilerek kadrolarının bulunduğu eğitim kurumlarındaki asli görevlerine döndürülmeleri gerekli görülmüştür."
Bu yazının son paragrafında da,
"Yönetim görevinde esas olan, yönetimin asaleten atanma şartlarını taşıyanların eliyle yürütülmesidir. Hizmetin etkin ve verimli yürütülmesi için öncelikle, MEB personeli görevde yükselme ve unvan değişikliği yönetmeliğinde asaleten atanmada aranan şartları taşıyanlardan ihtiyaç olması halinde görevlendirmenin yapılması veya teklif edilmesi, bunun mümkün olmaması halinde normla sınırlı olmak üzere il ve ilçe milli eğitim veya okul, kurum yöneticileri tercih edilmelidir"
Yazıda anlaşılmayan veya farklı anlam çıkarılacak ne varsa hala il MEM ler gereğini yerine getirmiyorlar.(yapanlar varsa onları tenzih ederim, birçok ilde konu ile ilgili adım atılmadı)
Sayın bakanın bu yazısını anlamada zorlananlara açıklık getirirsek;
1-Norm kadro sayısından fazla yapılan geçici görevleri iptal ederek görevlerine döndürün.(Örneğin İstanbul İl MEM de 30 civarında norm fazlası görevlendirme şube müdürü, müdür yardımcısı var)
2-Asaleten atanma şartlarını taşımayanları vekâlet veya geçici görevle görevlendirmeyin.
3-Asıl olan öğretmenin okulunda görev yapmasıdır. Öğretmeni okuldan almamaya azami özeni gösterin.

Bir de örneklerle konuyu izah edelim.
Bir ilçenin İlçe Milli Eğitim Müdürü kadrosu boş olsun. Buraya öncelikle ilçe Milli Eğitim müdürlüğündeki şube müdürlerinden birisi vekâlet ile görevlendirilmelidir. Kadrolu şube müdürü de yoksa en az 3 yıl A tipi okul- kurum müdürlüğü yapanlar görevlendirilmelidir.
İl Milli Eğitim Müdür yardımcılığı kadrosu boş ise, yine ilçe şube müdürlerinden vekâleten görevlendirmeler yapılmalıdır. İl-ilçe şube müdürlüğü kadroları boş ise ve mutlaka boş kadronun dolmasına ihtiyaç varsa, yine okul-kurum yöneticilerinden normla sınırlı olmak üzere görevlendirmeler yapılmalıdır.
Asaleten atanma şartlarını taşıyan şube müdürleri varken okul-kurum müdürlerinden, müdür yardımcılarından yapılan görevlendirmeler acilen bitirilmelidir.
Sayın Bakanın bu emri karşısında adım atmayan İl MEM ler için aklıma şu fıkra geldi. Askerde komutan yürüyüş yapan bölüğe, "bölük dur" emrini vermiş. Kandıralı bir er emri üzerine almamış, yürüyüşüne devam etmiş. Bunu anlayan komutan seslenmiş" Kandıralı sen de dur!". Fıkra misali Sayın Bakanımız tek tek illeri tekrar arayıp ta İstanbul sen de iptal et, Artvin sen de, Balıkesir sen de, Ordu sen de. Sen de mi demeli?

Ömer Faruk GÜRORMAN

tag milli eğitim öğretmenler görevlendirmeler Ömer DİNÇER asli görevler

30.11.2011 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Hareketli yaşamak için pratik öneriler Hareketli yaşamak için pratik öneriler

Konut alırken nelere dikkat etmelisiniz? Konut alırken nelere dikkat etmelisiniz?

Bilgisayarı daha verimli kullanmak için bunları yapın Bilgisayarı daha verimli kullanmak için bunları yapın

Güncel Eğitim Haberleri