Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Bakan Dinçer'in sözleri büyük tepki çekti eğitim haberi

eğitim haberleriBakan Dinçer'in sözleri büyük tepki çekti

ogretmen_derste.jpg Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in atanamayan öğretmenler ile ilgili söylediği 'atanamayan öğretmenler başka mesleklere yönelsinler' sözlerine tepkiler çığ gibi artmaya devam ediyor.
Atama bekleyen binlerce öğretmen Bakan'ın sözlerini hayret ve üzüntüyle karşılarken, Samanyoluhaber.com ekibine konuşan Eğitim camiasının önemli isimleri de tepkilerini dile getirdi.

SAYIN DİNÇER NE SÖYLEDİĞİNİ DUYMUYOR OLMALI, BAKAN TOPU TAÇA ATIYOR

Konuyla ilgili soruları yanıtlayan Türk Eğitim Sen İstanbul İl Başkanı Hanefi Bostan, Sayın Bakan bir gün 150, bir başka gün 138 bin öğretmen açığı olduğunu söylüyor. Öğretmen açığı varsa, bu açığı kapatmak için neden gerekli çalışmalar yapılmayıp, 200 bin kişi başka iş arasın deniliyor? Sorusunu sorarak, "Bu, sorumluluk makamında bulunan kişilerin söylememesi gereken bir sözdür" şeklinde konuştu. Bostan ayrıca, Çocuklarımızın daha iyi bir eğitim alması için gerekli gayretlerin gösterilmeyerek topun taca atıldığını, gençlerin ve ailelerinin bunalıma sürüklendiğini belirtti. Topyekün bir eğitim seferberliği başlatılması gerektiğini söyleyen Bostan, atama bekleyen öğretmenlerin atamalarının hemen yapılması gerektiğini, Milli Eğitim Bakanı'ndan beklenilenin bu olduğunu ifade etti.

ATANAMAYAN ÖĞRETMENLER SAHİPSİZ

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in ataması yapılmayan öğretmenlerle ilgili açıklamalarını sert bir dille eleştirdi. Koncuk açıklamasında şunları söyledi.

"Bugüne kadar ataması yapılmayan öğretmenlerle ilgili olur olmaz yorumda bulunan ya da az sayıda atama yaptığı için eleştiri bombardımanına tutulan birçok Milli Eğitim Bakanı gördük, ancak ataması yapılmayan öğretmenlere öğretmenlik mesleği dışında başka meslekleri işaret eden bir Milli Eğitim Bakanına ilk kez tanık oluyoruz. Türkiye'de bu bir ilktir ve tarihe not olarak düşmelidir."

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in, ataması yapılmayan öğretmenlerin sorununa çözüm bulmak için yeni bir atama politikası belirlemesi ve onların istihdam edilmesi için başta Başbakan olmak üzere kabine üyelerine ciddi baskı yapması gerektiğini belirten koncuk, Bakanın kolay yolu seçerek, öğretmenlere başka iş alanlarını adres göstermesini yadırgadıklarını, Sayın Bakanın Milli Eğitim Bakanlarının asli görevinin temsil ettiği kitlenin dertleriyle dertlenmek, yaralarını sarmak, sıkıntılarına çözüm üretmek olduğunu unutarak yaptığı bu açıklamanın kendisine hiç yakışmadığını belirtti.

Bakan'ın açıklamaları karşısında şoke olduklarını ifade eden Koncuk, sözlerini; "Bir Milli Eğitim Bakanının sarf etmemesi gereken sözleri böylesine rahat dile getirmesi, ataması yapılmayan öğretmenlerin sahipsiz olduğunu ortaya koymuştur. Sadece öğretmen olmak için okuyan, mesleğini yapmak için yıllarca atanmayı bekleyen, öğrencilerine ders vereceği günün hayallerini kuran öğretmenlere başka iş bulun demek, onların yürekleriniyangınyerine çevirmektir." Şeklinde sürdürdü.

Sayın Bakan Dinçer'i ataması yapılmayan öğretmenlerle ilgili sözlerini yeniden gözden geçirmeye çağırdıklarını belirten Koncuk, "Hiç kimse, öğretmen olmak için varını yoğunu ortaya koyan, yıllarca eğitim fakültelerinde dirsek çürüten, ailesinin kıt kanaat imkânlarına rağmen okulundan başarıyla mezun olan gençleri bir kalemde silip atamaz. Türkiye'nin, yüreği öğrenci sevgisiyle atan bu gencecik öğretmenlere ihtiyacı vardır. Milli Eğitim Bakanının da görevi ataması yapılmayan öğretmenlere farklı iş alanları önermek değil, sistemden kaynaklanan sorunları çözerek, onları öğretmen olarak istihdam etmektir." dedi.

"HİÇBİR VİCDAN KABUL EDEMEZ

Samanyoluhaber.com'a konuşan bir diğer isim Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Ahmet Özer ise Bakanın açıklamasına tepkisini şu sözlerle dile getirdi:
"Taşeron işçilik anlayışıyla öğretmen açığı sıkıntısını aşmaya çalışan bakanlık, öğretmen açığını 60 bin olarak belirlediğine göre ücretli öğretmenlik uygulamasından da son derece memnun. Eğer ücretli öğretmenlik gibi ucuz bir uygulamadan vazgeçer, 20-30 kişilik sınıf standardını da yakalarsak öğretmen ihtiyacımız 150 bin civarında olacaktır. Bu sonuçlara bakarak şunu ortaya koymamız lazım; kaliteli bir eğitim istiyor muyuz, istemiyor muyuz? O zaman bu kadar kişi atanıp iş buluncaya kadar, eğitim fakültelerinin ihtiyaç fazlası bütün bölümleri kapatılsın. En azından şu anda eğitimlerine devam eden öğrenciler boşu boşuna emek sarfetmesin, başka alanlara yönelsinler. Bir yandan dışarıda öğretmen olacağım hayaliyle eğitim almış o kadar insan atama beklerken siz 600-700 TL'ye hiçbir öğretmenlik eğitimi almayan binlerce insan çalıştıracaksınız, eğitim fakültelerinde eğitime devam edeceksiniz, formasyon vermeyi sürdüreceksiniz sonra da çıkıp 'kendine başka iş bak' diyeceksin; bunu hiçbir vicdan kabul edemez."

Binlerce öğrencinin öğretmen olacağım hayaliyle şu anda eğitimine devam ettiğini ifade eden Özer, açıklamayı acı verici olarak niteleyerek, eğitim gören bütün öğrencilerin hayallerinin yıkıldığını, buna kimsenin hakkının olmadığını belirtti.

Tuğba Karagülle/SAMANYOLUHABER.COM

tag Ömer Dinçer atanamayan öğretmenler milli eğitim tepki samanyoluhaber Hanefi Bostan

29.11.2011 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (1 yorum yazılmış)

box sinan :görsel sanatlar(resim_iş)öğretmeni olarak branşımız konusunda akp'nin uyguladığı ambargoyu kaldırmasını istiyoruz sesimiz omanzı istiyorum...

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Süt ürünleri nasıl saklanmalı? Süt ürünleri nasıl saklanmalı?

Bu yaz bol sebze ve meyve tüketin Bu yaz bol sebze ve meyve tüketin

Gündüz uykusu hangi saatlerde daha iyidir? Gündüz uykusu hangi saatlerde daha iyidir?

Güncel Eğitim Haberleri