Eğitim Sitesi

Bakan Dinçer, Cem Davranla Görüştü

Bakan Dinçer, Cem Davranla Görüştü

Bakan Dinçer, Cem Davranla GörüştüSanatçı Cem Davran, atama bekleyen öğretmen adaylarının sorunlarıyla ilgili olarak Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ile görüştü.
Cem Davran, ''Onların bütün sorunlarını enine boyuna konuştuk. Hayatımda ilk defa bir bakanla kendi konusunu en küçük detaylarına kadar sakınmadan konuşabildik. Bu beni çok mutlu etti'' dedi.

Dinçer'i, bakanlıktaki makamında ziyaret etti.

Basın mensuplarının kısa bir görüntü almasının ardından, görüşme basına kapalı gerçekleşti.

Davran, görüşmenin ardından, gazetecilerin ne amaçla geldiğini sorması üzerine, ''Benim küçük oğlanın derslerinde bir takım problemler var da... Direkt Milli Eğitim Bakanını göreyim dedim'' diyerek espri yaptı.

''Atanamayan öğretmenlerin sorunlarını, eğitim alanının en üstündeki kişi olan Bakan Dinçer ile görüşmeye geldiğini'' belirten Davran, Dinçer'in kendisini karşılamasından dolayı teşekkür ettiğini ve onur duyduğunu söyledi.

Dinçer'in, son ana kadar çok zorlamasına rağmen, kendisine rakam ve tarih telaffuz etmediğini vurgulayan Davran, ''Şu rakam, bu tarih demedi. Haklı, sütten ağzı yandı. Bir önceki bakanlarımızdan bir tanesi çok net bir şey söyleyip arkasında duramadığı için bu duruma geldiğinde, ilk işi onun adına bile olsa özür dilemek oldu. Bir devlet adamı için çok önemli bir şeydi bu. Ben de zaten kendisine onu ilettim. Ama rakam ve tarih telaffuz etmese de atanamayan öğretmenler konusunda olumlu şeyler söyledi. Özellikle yeni yılda, yeni yılın başlarında bu konuyla ilgili bir şeyler yapılacağını, gayret edileceğini söyledi'' dedi.

''Benim tahminim, Sayın Bakanımız bu meseleyi er ya da geç halledecek. Benim tahminim de bu. Ben de şimdi tarih ve rakam verirsem insanlara umut tacirliği yapmış olurum'' diyen Davran, ''Atanamayan öğretmenlerin sorununun algılandığına emin olduğunu'' ifade etti.

Gazetecilerin ''14 Kasım'daki organizasyon hakkında neler konuştunuz?'' sorusu üzerine ise Davran, ''Van'da yaşanan depremin ardından oradaki çocukların okullarına kavuşamadıklarını belirterek, bu şekilde hem moral olması için hem oradaki eğitim hayatına çocukların tekrar sağlıklı bir şekilde başlaması için çeşitli çevrelerden insanların Milli Eğitim Bakanlığının organizasyonunda ve katkılarıyla oraya gideceklerini ve ders yılını başlatacaklarını'' söyledi.

Davran, kendisiyle birlikte tiyatroculardan Levent Üzümcü, Demet Evgar, Ayça Bingöl ve Emre Kınay gibi isimlerin Van'a gideceklerini belirtti.

''Ziyaretinin asıl konusunun, atanamayan öğretmenler olduğunu'' dile getiren Davran, ''Onların bütün sorunlarını enine boyuna konuştuk. Hayatımda ilk defa bir bakanla kendi konusunu en küçük detaylarına kadar sakınmadan konuşabildik. Bu beni çok mutlu etti. Çok mutlu çıkıyorum buradan'' diye konuştu.

''Antalya Film Festivali'nde aldığı ödülü ataması yapılamayan öğretmenlere adadığını'' anımsatan Davran, ertesi gün Bakan Dinçer'in kendisini aradığını, görüşme sırasında randevu talep ettiğini ve talebinin kabul edildiğini bildirdi.

Davran, ''Ben de dersimi çalıştım. Epey bir zamandır gece gündüz çalışıyorum. Neredeyse bir 'tık' sonra ben de atanamayan öğretmen olacağım. Derste öğrendiklerimi, benim anladıklarımı sevgili Bakanımıza aktardım. Mesele dışarıdan göründüğü gibi değil. Sayın Bakanımıza önerilerde bulundum, çözüm önerilerimi de söyledim ve dileğimi de söyledim tabii ki. Benim öngörüm odur ki Sayın Bakanımız bu meseleyi çözecek. Bu tamamen benim fikrim. Kendisi de zaten çalıştığını ve çalışacağını, bu konuyu çözmek için çalıştığını söyledi'' dedi.

''Peki neden atanamayan öğretmenleri tercih ettiniz?'' sorusuna Davran, ''Çünkü inandım onlara. Yaklaşık 30-35 yıldır, Türkiye'de gördüğüm en kaliteli ve en haklı hak arama... Bundan daha güzel bir neden olur mu? Ülkemi de seviyorum. Ama benim eğitimle ilintim yalnız atanamayan öğretmenlerle bitmeyecek. Ben bundan sonra da eğitim alanında katkı sunacağım. Çünkü bu ülkenin en büyük sorunu eğitim'' yanıtını verdi.

İHA

tag Ömer Dinçer Cem davran milli eğitim bakanı atanamayan öğretmenler

2011-11-04 tarihli haber, 4124 kez okundu

  

Selami Akyol Harika bir olay... Bir oyuncu,tiyatrocu veya sanatçının kanayan bir yara haline gelen atanamayan öğretmenler sorununa el atması, Milli Eğitim Bakanıyla görüşmesi çok önemlidir. Yerine göre bir çok yürüyüş ve basın açıklamasından daha etkili olabilir. 2011-11-06

Yazılan 1 yorum görüntüleniyor

Son Eklenen Eğitim Haberleri

KYK borçlularına müjde gibi haber geldi

KYK borçlularına müjde gibi haber geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrasında önemli açıklamalar yaptı. Erdoğan, KYK borç faizlerine ilişkin "KYK kredilerinde ana para üzerinden ödeme yapılacak" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuyla ilgili açıklaması şu şekilde: Bu yıl 520 binden fazla gencimiz burs, 800 binden fazla gencimiz öğrenim kredisi alDevamını Oku

2022 YKS sonuçları ve istatistikleri açıklandı

2022 YKS sonuçları ve istatistikleri açıklandı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, 18-19 Haziran'da gerçekleştirdikleri Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2022-YKS) sonuçlarının http://sonuc.osym.gov.tr adresinden açıklandığını duyurdu. YKS SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ Devamını Oku

LGS'de Kızlar Daha Başarılı, 193 Kişi Tam Puan Aldı

LGS'de Kızlar Daha Başarılı, 193 Kişi Tam Puan Aldı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 5 Haziran 2022 tarihinde yapılan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) 2022 sınavı sonuçları açıklandı. SINAVDA İPTAL EDİLEN SORU YOK Merkezi sınavda öğrencilere iki oturumda toplam 90 soru yöneltildi. Saat 9.30'da başlayan ilk oturumda öğrencilere Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din KültürüDevamını Oku

Öğretmen Atama Takvimi Açıklandı

Öğretmen Atama Takvimi Açıklandı

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 20 bin sözleşmeli öğretmen atama sürecine ilişkin takvimin yayımlandığını bildirerek ön başvuruların 18-26 Temmuz tarihinde, atamaların ise 1 Eylül'de yapılacağını açıkladı. Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 20 bin sözleşmeli öğretmen atama takvimine göre adayların ön başvuru ve sözlü sınav merkezi tercihleDevamını Oku

2022 YKS Soru ve Cevapları Yayımlandı

2022 YKS Soru ve Cevapları Yayımlandı

2022-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2022-YKS) Oturumları Temel Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları ÖSYM'nin internet sitesinde yayımlandı Üniversite adayları, YKS'nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi'ni (TYT) 18 Haziran Cumartesi günü, ikinci oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ile üçüncü ve son oturum Yabancı Dil Testi (YDT) sorulaDevamını Oku

Bakan Dinçer, Cem Davranla Görüştü

Eğitim Haberleri Ana Sayfa