Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Bakan Dinçer, Cem Davranla Görüştü eğitim haberi

eğitim haberleriBakan Dinçer, Cem Davranla Görüştü

330cem-davran.jpg Sanatçı Cem Davran, atama bekleyen öğretmen adaylarının sorunlarıyla ilgili olarak Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ile görüştü.
Cem Davran, ''Onların bütün sorunlarını enine boyuna konuştuk. Hayatımda ilk defa bir bakanla kendi konusunu en küçük detaylarına kadar sakınmadan konuşabildik. Bu beni çok mutlu etti'' dedi.

Dinçer'i, bakanlıktaki makamında ziyaret etti.

Basın mensuplarının kısa bir görüntü almasının ardından, görüşme basına kapalı gerçekleşti.

Davran, görüşmenin ardından, gazetecilerin ne amaçla geldiğini sorması üzerine, ''Benim küçük oğlanın derslerinde bir takım problemler var da... Direkt Milli Eğitim Bakanını göreyim dedim'' diyerek espri yaptı.

''Atanamayan öğretmenlerin sorunlarını, eğitim alanının en üstündeki kişi olan Bakan Dinçer ile görüşmeye geldiğini'' belirten Davran, Dinçer'in kendisini karşılamasından dolayı teşekkür ettiğini ve onur duyduğunu söyledi.

Dinçer'in, son ana kadar çok zorlamasına rağmen, kendisine rakam ve tarih telaffuz etmediğini vurgulayan Davran, ''Şu rakam, bu tarih demedi. Haklı, sütten ağzı yandı. Bir önceki bakanlarımızdan bir tanesi çok net bir şey söyleyip arkasında duramadığı için bu duruma geldiğinde, ilk işi onun adına bile olsa özür dilemek oldu. Bir devlet adamı için çok önemli bir şeydi bu. Ben de zaten kendisine onu ilettim. Ama rakam ve tarih telaffuz etmese de atanamayan öğretmenler konusunda olumlu şeyler söyledi. Özellikle yeni yılda, yeni yılın başlarında bu konuyla ilgili bir şeyler yapılacağını, gayret edileceğini söyledi'' dedi.

''Benim tahminim, Sayın Bakanımız bu meseleyi er ya da geç halledecek. Benim tahminim de bu. Ben de şimdi tarih ve rakam verirsem insanlara umut tacirliği yapmış olurum'' diyen Davran, ''Atanamayan öğretmenlerin sorununun algılandığına emin olduğunu'' ifade etti.

Gazetecilerin ''14 Kasım'daki organizasyon hakkında neler konuştunuz?'' sorusu üzerine ise Davran, ''Van'da yaşanan depremin ardından oradaki çocukların okullarına kavuşamadıklarını belirterek, bu şekilde hem moral olması için hem oradaki eğitim hayatına çocukların tekrar sağlıklı bir şekilde başlaması için çeşitli çevrelerden insanların Milli Eğitim Bakanlığının organizasyonunda ve katkılarıyla oraya gideceklerini ve ders yılını başlatacaklarını'' söyledi.

Davran, kendisiyle birlikte tiyatroculardan Levent Üzümcü, Demet Evgar, Ayça Bingöl ve Emre Kınay gibi isimlerin Van'a gideceklerini belirtti.

''Ziyaretinin asıl konusunun, atanamayan öğretmenler olduğunu'' dile getiren Davran, ''Onların bütün sorunlarını enine boyuna konuştuk. Hayatımda ilk defa bir bakanla kendi konusunu en küçük detaylarına kadar sakınmadan konuşabildik. Bu beni çok mutlu etti. Çok mutlu çıkıyorum buradan'' diye konuştu.

''Antalya Film Festivali'nde aldığı ödülü ataması yapılamayan öğretmenlere adadığını'' anımsatan Davran, ertesi gün Bakan Dinçer'in kendisini aradığını, görüşme sırasında randevu talep ettiğini ve talebinin kabul edildiğini bildirdi.

Davran, ''Ben de dersimi çalıştım. Epey bir zamandır gece gündüz çalışıyorum. Neredeyse bir 'tık' sonra ben de atanamayan öğretmen olacağım. Derste öğrendiklerimi, benim anladıklarımı sevgili Bakanımıza aktardım. Mesele dışarıdan göründüğü gibi değil. Sayın Bakanımıza önerilerde bulundum, çözüm önerilerimi de söyledim ve dileğimi de söyledim tabii ki. Benim öngörüm odur ki Sayın Bakanımız bu meseleyi çözecek. Bu tamamen benim fikrim. Kendisi de zaten çalıştığını ve çalışacağını, bu konuyu çözmek için çalıştığını söyledi'' dedi.

''Peki neden atanamayan öğretmenleri tercih ettiniz?'' sorusuna Davran, ''Çünkü inandım onlara. Yaklaşık 30-35 yıldır, Türkiye'de gördüğüm en kaliteli ve en haklı hak arama... Bundan daha güzel bir neden olur mu? Ülkemi de seviyorum. Ama benim eğitimle ilintim yalnız atanamayan öğretmenlerle bitmeyecek. Ben bundan sonra da eğitim alanında katkı sunacağım. Çünkü bu ülkenin en büyük sorunu eğitim'' yanıtını verdi.

İHA

tag Ömer Dinçer Cem davran milli eğitim bakanı atanamayan öğretmenler

4.11.2011 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (1 yorum yazılmış)

box Selami Akyol : Harika bir olay... Bir oyuncu,tiyatrocu veya sanatçının kanayan bir yara haline gelen atanamayan öğretmenler sorununa el atması, Milli Eğitim Bakanıyla görüşmesi çok önemlidir. Yerine göre bir çok yürüyüş ve basın açıklamasından daha etkili olabilir.

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Hayat kurtaran 7 besin Hayat kurtaran 7 besin

Koşmak ve Yürümek İnsanı Mutlu Ediyor Koşmak ve Yürümek İnsanı Mutlu Ediyor

Gündüz uykusu hangi saatlerde daha iyidir? Gündüz uykusu hangi saatlerde daha iyidir?

Güncel Eğitim Haberleri