Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Cumhuriyet Bayramı tüm yurtta kutlanıyor eğitim haberi

eğitim haberleriCumhuriyet Bayramı tüm yurtta kutlanıyor

530Cumhuriyet-bayrami-kutlamalari.jpg Cumhuriyet Bayramı tüm yurtta coşkuyla kutlanıyor. Türkiye, Cumhuriyet'in kuruluşunun 88'inci yılını kutluyor... Van depremi ve terör olayları nedeniyle stadyumlardaki kutlamalar ve resepsiyonlar iptal edildi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin 88. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Ankara'da ilk tören Anıtkabir'de düzenlendi.

Anıtkabir'deki tören, saat 08.45'te devlet erkanının Aslanlı Yolun başında yerini almasıyla başladı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlığındaki devlet erkanı, Aslanlı Yol'dan yürüyerek Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ulu önder Atatürk'ün mozolesinin bulunduğu bölüme geçti.

Cumhurbaşkanı Gül'ün, ulu önderin mozolesine, üzerinde ''Cumhurbaşkanı'' yazılı kırmızı-beyaz karanfillerden oluşan çelenk koymasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Cumhurbaşkanı Gül ve beraberindekiler, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti. Gül, Anıtkabir Özel Defteri'ne şunları yazdı:
''Aziz Atatürk, cumhuriyetimizin kuruluşunun 88. yıl dönümünde ülkemizin başarılarıyla gurur duyuyor, büyük bir özgüvenle parlak bir geleceğe doğru ilerliyoruz. Muazzam bir gelişme ivmesi yakalayan ve hızla değişen Türkiye sahip olduğu niteliklerin yanı sıra dinamizmi, güçlü ekonomisi ve olgunlaşan demokrasisi ile bölgesinde ilham kaynağı olmaktadır.

Cumhuriyet bayramında millet olarak aziz hatıranız önünde saygıyla eğiliyor, size minnet duygularımızla birlikte sevgilerimizi ve şükranlarımızı sunuyoruz. Ruhunuz şad olsun.''

Gül'ün, Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalamasının ardından tören alanındaki Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları ve öğrenciler, Atatürk mozolesinin önünden saygı geçişi yaptı.

Anıtkabir'deki törene, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yanı sıra TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yargıtay Başkanı Nazım Kaynak, Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu, Bakanlar Kurulu üyeleri, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, kuvvet komutanları, yüksek yargı mensupları, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, milletvekilleri, bazı siyasi parti temsilcileri ile diğer askeri ve mülki erkan katıldı.

Gül: "Cumhuriyetin başarılarıyla da büyük gurur duyuyoruz''

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Van'da yaşanan depremin tüm ülkeyi ve milleti üzdüğünü belirterek, ''Ama 88 yıl içinde Cumhuriyetin başarılarıyla büyük gurur duyuyoruz'' dedi.

Gül, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Mecliste kutlamaları kabul etti. Gül, kutlamaların ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

''Bugün Cumhuriyet Bayramı'nı büyük gururla kutluyoruz ama aynı zamanda acı içerisindeyiz. Çünkü, Van ve çevresindeki deprem bütün Türkiye'yi, bütün milletimizi çok üzmüştür. Milletimizin bir ferdinin, bir ilçesinin, bir ilinin acısı hepimizin acısı demektir. Dolayısıyla böyle bir üzüntü içinde yaşıyoruz. Ama 88 yıl içerisinde de Cumhuriyetin başarılarıyla da büyük gurur duyuyoruz. Bu vesileyle bir kez daha tüm halkımızın bayramını tebrik ediyorum, yurtdışında olan vatandaşlarımızın da bayramını tebrik ediyorum, hepsine mutlu günler diliyorum.''

Gül, doğum gününü kutlayan gazetecilere de teşekkür etti.

tag cumhuriyet bayramı 888.yılı kutlamalar 29 ekim

29.10.2011 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Verimli araba kullanmanız için öneriler Verimli araba kullanmanız için öneriler

Müzik dinlemenin iyileştirici etkileri Müzik dinlemenin iyileştirici etkileri

Çay ve kahve ile ilgili bilinmeyenler Çay ve kahve ile ilgili bilinmeyenler

Güncel Eğitim Haberleri