Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Rehber öğretmenler yetersiz çıktı! eğitim haberi

eğitim haberleriRehber öğretmenler yetersiz çıktı!

339rehber-ogretmen.jpg Milli Eğitim Bakanlığı özel eğitim okullarında okuyan çocukların ailelerine verilen eğitimi mercek altına aldı. Bakanlığın raporuna göre, rehber öğretmenlerin sadece yüzde 10'u tam yeterliliğe sahip.

Ortopedik yetersizlik, otistik bireyler, serebral palsili, konuşma, okuma zorluğu çeken çocukların eğitim aldığı özel eğitim okullarında ailelerin de bilgilendirilmesi ve eğitim sürecine dahil edilmesi büyük önem taşıyor.

Ancak rapora göre, rehber öğretmenlerin sadece yüzde 10'u ailelere rehberlik hizmeti verebilecek "tam" yeterliliğe sahip. Ailelerin de yüzde 20'ye yakını bu eğitimlere ilgili.

Vatan gazetesinde yer alan habere göre; Türkiye'de yaklaşık 100 bin öğrenci özel eğitim sınıflarında ve kaynaştırma sınıflarında eğitim alıyor. Türkiye genelinde de 14 bin 640 rehber öğretmen görev yapıyor.

Bakanlığın çalışmasında yer alan tespitler şöyle:

- Rehber öğretmenlerin yüzde 63'ü, hizmet içi eğitime ihtiyaç duyduklarını düşünüyor.

- Öğretmenlerin yüzde 38'i, özel eğitime ihtiyaç duyan çocukların ailelerini haftada 1 ziyaret ediyor. Programlı bir ziyaret faaliyetleri yok.

- Öğretmenlerin yüzde 10'u, ailelerin eğitimi konusunda "tam" olarak yeterli. Öğretmenlerin yüzde 47'si "oldukça", yüzde 38'i "kısmen", yüzde 4'ü "az" yeterli. Öğretmenlerin yüzde 1'i ise "hiç" yeterli değil. Yeterli bulunmayanların oranı göz ardı edilemeyecek düzeyde. Rehber öğretmenler aile eğitimi konusunda eğitime alınmalı.

- Çocuklarının eğitimine ilişkin ailelelerin yüzde 0.5'i "tam" ilgili iken, yüzde 19'u "oldukça ilgili". Ailelerin yüzde 42'si "kısmen", yüzde 33'ü "az", yüzde 5'i ise çocuklarının eğitimine ilişkin bilgilendirmelerle "hiç" ilgili değil.

- Aileler, çocuklarının durumunu kabullenmiyor. Ailelere ilişkin temel sorunlar; ilgisizlik, ekonomik seviyelerinin düşük olması, ailenin engeli kabulde zorlanması, önyargısı, çocukları için gerçekçi beklentiler içinde olmaması, ümitsiz olması.

VATAN

tag rehber öğretmen araştırma vatan gazetesi milli eğitim

17.10.2011 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (4 yorum yazılmış)

box rehberliksosyo :oturuyo diyen arkadaşlara rehberlik için.. gelde bi yer değişelimmmm.. herkesi aynı kefeye koymak ne kadar doğru kendimize soralımm... çuvaldızı saplarken körleme... iğneyi kendine düzgün batır yeter.

box ayşe ipek :rehber öğretmenler;okula saat 9.00 gelip 15.00 gidiyorlar derse girip konuştuklarını hiç duymadım ygs ve lys sınavındaki teknik bilgileri diğer hocalardan daha az, hiç ev ziyaretlerini duymadım yalnız fakir öğrencileri zengin insanların yardımı için vasıta olduklarını gördüm.evlerine de hiç iş götürmezler ders çalışma sorunları yok, yazılı hazırlama okuma sorunları yok bir de haftada 18 saat ful ücret alır ,nedense nöbette tutmazlar çünkü burası türkiye....

box ali :neyi iyi yapıyoruz.kaç tanesi öğrenci ile ilğilenmiş.sorun çözmüş.otur odada ,anket yap vs

box yatan adamlar :ne yapıyor bunlar sorgulayan varmı

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Organik gıda efsanesini bitiren araştırma Organik gıda efsanesini bitiren araştırma

Yüzmek insan sağlığına nasıl etki eder? Yüzmek insan sağlığına nasıl etki eder?

Gülmenin Yararları Gülmenin Yararları

Güncel Eğitim Haberleri