Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Öğretmenlere artık 3 ay tatil yok, rotasyon daha sonra eğitim haberi

eğitim haberleriÖğretmenlere artık 3 ay tatil yok, rotasyon daha sonra

652omer-dincer.jpg Milli Eğitim Bakanı Dinçer, eğitim reformu için kolları sıvadı. Öğretmenler artık 3 ay tatil yapmayacak. Her öğretmen 1 ay eğitime tabi tutulacak. Dinçer öncelikli hedefleri sıraladı:
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer son günlerde tartışılan öğretmenlerin rotasyona tabi tutulacağı tartışmalarına son noktayı koydu: Rotasyon yok. Böyle bir çalışmamız da yok. Ancak bu daha sonra olmayacağı anlamına gelmez.

Yeni Teşkilat Yasası'yla genel müdürlük sayısını 32'den 17'ye düşürerek bürokrasiyi azaltan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Milli Eğitim Teşkilat Yasası'ndaki değişikliklerin ardından, eğitimin daha kaliteli hale gelmesi amacıyla yapılan ve bundan sonra sürecek olan reformlar için kolları sıvadı.

Bakan Dinçer, eğitim alanında gerek öğretmen, gerek öğrenci, gerek okulların fiziki yapılanmasındaki öncelikli hedeflerini Yeni Şafak'a anlattı:

OKULLAŞMA ORANI ARTACAK

Bizim için en öncelikli konu okullaşma oranının artırılmasının sürdürülmesidir. İlköğretimde okullaşmayı yüzde 100'e, ortaöğretimde ise yüzde 90'a çıkarmak için çalışmalarımız devam ediyor. Buna doğru orantılı olarak ülke genelinde derslik sayısının artırılması yönünde ciddi çabalarımız var. Bu konuda il müdürlüklerine genelge gönderdim. Çocuklarımızın öncelikle hayatta, edinecekleri meslekte ve bunun yanında uluslar arası rekabette avantajlı hale gelecek bir eğitim yapısı inşa edeceğiz. Çünkü bu üç nokta bizim ve geleceğimiz için çok önemli. Yani biz okullarımızı dersliklerden ibaret hayal etmiyoruz. Aynı zamanda eğitim ortamının bütününü, psikolojik ve sosyal ortamın uygunluğunu da bu işe dahil ediyoruz. Okuldaki psikolojik etkiye sahip olan öğretmen-öğrenci, öğretmenveli, öğretmen-idareci, idareci-veli, idareci-öğreci gibi tüm sosyal tarafları da hesap ediyoruz. Eğitim ortamının içeriklerinin yönetimi, izlenmesi ve değerlendirilmesine dair birimler oluşturuyoruz.

ÖĞRETMENE BİR AY EĞİTİM VAR

Yine eğitimin kalitesi çerçevesinde Bakanlığımız, öğretmen açığının kısa ve uzun vadede giderilmesi için çalışma içerisinde. Ayrıca mevcut öğretmen kardrosunun veriminin artırılması için çalışmalarımız var. Her öğretmen en az kendi alanında bir ay eğitime tabi tutulacak. Önümüzdeki eğitim öğretim yıllarında öğretmenler artık 3 ay boyuncatatilyapamayacak. Öğretmenler bu doğrultuda hem kendi alanlarındaki mesleki gelişmeleri, hem de dünyadaki değişm ve gelişmeleri takip edebilemesini sağlayacağız. Yine teşkilat yasası ile genel müdürlük sayısı 32'den 17'ye indirildi. Grup başkanlıkları oluşturuldu buradaki amaç yöneticileri takip etmek değil, eğitimin verimliliğini artırmaktır.

Son günlerde, bir süredir uygulanmakta olan okullardaki idarecilerin rotasyonuna ek olarak öğretmenlerin de rotasyona tabi tutulacağı yönünde haberler var. Bu konu bana sıkça soruluyor. Ancak bilinmesini isterim ki şu anda bakanlığımızın bu konuda böyle bir çalışması yok. Yani öğretmene rotasyon yok. Ancak bu önümüzdeki herhangi bir zamanda olmayacağı anlamına da gelmez.

KARİYER SİSTEMİNİ GETİRDİK

Öte yandan teşkilat yasasında hiç bir eğitim çalışanının maddi anlamda mağdur edilmediğini hatırlatırım. Göreve gelecek ve kendilerine emaneti teslim edeceğimiz arkadaşlara öncekine nisbeten daha sağlam daha düzgün bir zeminde gelir sağlayabilecek düzenlemeler yaptık. Uzmanlık ve akademik çalışma gerektiren bir uzman kariyer sistemi getirdik. Bunlarda daha önceden düşünülmeyen şeylerdi. Bu konuda doğrusu çok destek gördük. Bu destek bize güç verdi ve yeni yapacağımız projeler için de motivasyon sağlayacak. Türk eğitim sisteminin hala alt yapı sorunları var; ama bu sorunlarının yüzde 80'inin çözmüş bulunuyoruz.

?Önümüzdeki eğitim öğretim yıllarında öğretmenler 3 ay boyunca tatil yapamayacak.

?Her öğretmen en az kendi alanı üzerine 1 ay eğitime tabi tutulacak.

?Öğretmenine akademik çalışma gerektiren uzman kariyer sistemi sürecek.

?Öğretmenlerin gelirlerinde gerçekleştirilen iyileştirmeler devam edecek.

?Rotasyon yapılmayacak.

?Derslik sayısı artacak.

?Çocuklar hayata, mesleğe uyum sağlayacak şekilde yetiştirilecek. Çocuklar uluslar arası rekabet gücüne sahip bireyler haline gelecek.

?Tablet bilgisayarlar eğitim öğretim yılının ikinci yarısında verilecek.

?Okullar sadece dersliklerden ibaret olmayacak.

Terör bizi yıldıramaz

Terör örgütü PKK'nın eğitimcileri hedef alması bizi yıldıramaz. Eğitmekten asla vazgeçmeyeceğiz. İnanıyoruz ki, bu ülkenin doğusuyla, batısıyla güneyi, kuzeyi ile çocuklarımızı eğitirsek hele hele, bu eğitimde dünyanın ihtiyaçlarını karşılacak nitelikte yaptırırsak biz hem o çocukları kazanmakla kalmayacağız hem de bu ülkeye birşeyler kazandıracağız.Terörve benzer eylemlere bakıp eğitim işini aksatmaya ve çocuklarımızı eğitmekten vazgeçmeye niyetimiz yok.

Tablet bilgisayarlar ikinci dönemde

Cumhuriyet tarihinin en büyük eğitim yatırımı olan Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi Geliştirme(F@TİH) projesi ile kitaplar tarihe karışacak. Başbakan Erdoğan'ın genel seçimlerinde gündeme getirdiği ilköğretim okullarına tabletbilgisayarve akıllı tahtalar 2011-2012 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde uygulamaya başlayacak. Bu yılın ikinci döneminde tablet bilgisayar verilecek 5 ve 9. sınıf öğrencileri, bu bilgisayarlarla eğitimine devam edecek.

YENİ ŞAFAK

tag ömer dinçer güncel eğitim haberleri öğretmene eğitim tablet bilgisayar kariyer sistemi

13.10.2011 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (16 yorum yazılmış)

box hasan erbaş : biz ne üç ay ne dört ay tatil yapıyoruz.bu süre sadece 2 ay. diğer memurlar gibi 1 ay yıllık iznimiz yok.milletvekilleri kaç tatil yapıyor.onlara da bilinçlendirme hizmet içi eğitimi gelsin.okuldaki 200 öğrencinin gürültüsüne bir gün katlansınlar. sonra karar versinler.

box ZULKUF :BU ADAM ÖĞRETMENLERİN 3 AY TATİL YAPMADIĞINI BİLMİYOR MU? BİLİYOR. BİLEREK SÖYLEYİP HAK GASPLARINA KARŞI KOYAN ÖĞRETMENLERLE VELİLERİ KARŞI KARŞIYA GETİRMEK İÇİN SÖYLÜYOR.

box öğretmenim :Sayın milli eğitim bakanımız,ilköğretim 2. kademe ve orta öğretim okullarında bir kaç hafta ders versin, öğretmenlerin yaşadığı sorunları o zaman anlayabilir.Önce okullarda disiplin olayını çözsünler.Ondan sonra öğretmeni eğitsinler.Disiplin olmayan okullarda eğitim ve öğretimi nasıl yapacaksınız.Milli eğitimde il ,ilçe ve bakanlık teşkilatında çalışanlar çok rahat.Stresi öğretmenler çekiyor.Bilhassa branş öğretmenleri.

box rükneddin :öğretmenler üç ay değil üç gün bile tatil yapmıyorlar. daha doğrusu yapabilecek imkana sahip bulunmuyorlar. bir öğretmenin sınıfta geçirdiği bir saat, diğer memurların masa başında geçirdikleri beş saate denktir. öğretmenlere kendilerini geliştirecek faaliyetler sunmak elbette iyi olur. ama bunu "üç ay tatil yapıyorlar"a bağlayıp sanki öğretmenlerin tatillerine göz koymuş, onları kıskanıyormuş gibi dile getirmek pek hoş değil. bu öğretim yılı başında olduğu gibi evime 30 km uzaklıktaki bir yerde bir ay eğitime tabi tutulacak olursam sayın bakanıma çok hayır dualar () edeceğim. şahsen, okulların açık olduğu süre içerisinde, hafta sonları da dahil olmak üzere eğitimle, yeni malzemeler bulmak, yazılı ve worksheet hazırlamak ile meşgul oluyorum. sayın bakanımla ilgili olarak çalışma bakanlığına mensup birinin söylediği şu sözü unutamıyorum: "Allah bizi bu adamdan kurtardı. Sizi de kurtarsın." hüseyin çelik'i aratacak faaliyetleri dolayısıyla kendisini tebrik ediyorum.

box esra :çalışma koşulları kötü,heryer pislik içinde,basiretsiz iş yapmayan torpilli müdürlerle çalışan,hiçbir yerde değeri olmayan öğretmenlere sayın bakanımın reva gördüğü az bile...

box admin :öğretmenin 3 ay tatil yaptığını sanan bir bakan hedeflerini gerçekleştirmede ne kadar gerçekçi olabilir ki öğretmen 3 ay yaz tatili yapmıyorrrr sayın bakanım temmuz ve ağustosta tatil yapıyor sadece gerçi sadece siz değil bütün türk halkı sanırım 3 ay biliyorrrrrr

box ÖĞRETMEN :Böyle öğretmenin çalışma şartlarını dahi bilmeyen biri bakan olursa işimiz Allah'a kalmış

box bocsh :sayın bakanımız......biz zaten 3 ay tatil yapmıyoruz....hatırlatırız...saygılar:))))

box sislice :1.sınıfı okutuyorum. evdeki zamanımın çoğu farklı etkinlikler hazırlamakla geçiyor.amaç öğrencinin dikkatani celbedecek farklı şeyler yapmak.ayrıca okulların bütün eksiklikleri öğretmen veli karşı karşıya getirilerek çözülmeye çalışılıyor.önce okulları velilere muhtaç durumdan kurtarmak lazım.öğretmenin etkinliğini artırmak lazım.öğrenci ve veliye karşı eli kolu bağlı bir öğretmni yılın 365 günü okulda tutsanız da çözüm olmaz.

box Ruhşen Kasacı :Öğretmenler 30 Haziran - 1 Eylül arasında tatil yapabiliyor,bu aralığın 2 ay olduğunu düşünüyorum.Öğretmen olmayan vatandaşlar (veliler) bunu hep böyle zannediyorlar.Bende yanlış mı biliyorum acaba?

box hhbayrak :ÖĞRETMENLİKLE İLGİLİ YANLIŞ BİLİNENLER... Biz 3 değil 5 ay tatil yapıyoruz Maaşımız da 1600 lira gibi komik bir rakam değil 6.000 - 6.500 TL civarında oynuyor ek dersler ile. Her okumayi söken ögrenci icin bir beşibiryerde takiyor veliler. ... Ulaşımımız evimizin kapısına her sabah gelen lüks deri koltuklu kişisel sinema sistemli araçlarla yapılıyor. Okulda öğlenleri suşi, havyar keyfi yapıp, yazları kuzu çeviriyoruz. Tenefuslerde masör, sauna gibi servisler alıyoruz. Ögrencılerle cuma günleri 5 çayını Londra da içiyoruz. Bunun dışında zaten derse de biz girmiyoruz. Asistanlarımız var.

box musa :bizim 3 ay tatil yapmadığımızı veliler dahi biliyor

box hasan :okularda eğitimin en büyük sorunu öğrenci disiplinsizliği.öğretmenin öğrenci üzerinde hiç bir yaptırımı yok madi olarak öğretmenler emeğinin karşılığını alamıyor eve iş getiren tek meslek öğretmenliktir öğretmenin işi okulda bitmiyor ki

box musss :tamam eve geldiğimde okulla ilgili hiç bir işim olmasın çocuklarımla ve ailemle zaman geçireyim,daha sonra diğer işlerimide rahatlıkla halledeyim hatta arkadaşlarla birlikte gidelim bir el okey atalım,misafirliğe gidelim yani kısacası iş okulda kalsın ozaman razıyım

box lord :sınıf öğretmenleri 2 ay, branş öğretmenleri de 1,5 ay tatil yapıyor. Bunu herkes bilirken, bakanın bunu bilmemesi çok tuhaf

box abozkir :Sayın Bakanım öğretmenler ne zamandan beri 3 ay tatil yapıyorlar acaba , 1 Temmuz,1 Eylül arasıdır tatil. Ne yazıktır ki, ehli olmayan (eğitimciden uzak)kişilerin çoğunlukla bakanlık yaptığı tek kurumdur Milli Eğitim bakanlığı.Bu suretle böyle çalışmaların yapılmasıda aşikardır.

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Bunları yaparak sivrisineklerden kurtulabilirsiniz Bunları yaparak sivrisineklerden kurtulabilirsiniz

Kitap okumak öğrencinin başarısını artırıyor Kitap okumak öğrencinin başarısını artırıyor

Büyüyüp büyümediğinizi nasıl anlarsınız? Büyüyüp büyümediğinizi nasıl anlarsınız?

Güncel Eğitim Haberleri