Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Milli Eğitim Bakanlığı´na piyango mu çıktı? eğitim haberi

eğitim haberleriMilli Eğitim Bakanlığı´na piyango mu çıktı?

3.jpg Milli Eğitim Bakanlığı´nda yapılan değişikliklerin bir bölümü geçen hafta şu satırlarla yansımıştı medyaya: "Milli Eğitim Bakanlığı'nın merkez örgütünde uzman yardımcılığından müsteşara kadar olan üst düzey bürokratlar kadro karşılığı sözleşmeli olarak çalıştırılacak, bu statüdekilere yılda 4 ikramiye verilecek. Üstün gayret ve başarı gösteren üst düzey personele bakanın onayıyla 2 teşvik ikramiyesi ödenecek. Böylece üst düzey yöneticilere bir yılda 6 kez ikramiye alma olanağı tanınmış oldu."

Haberin üzerinden bir hafta bile geçmeden, fiiliyata geçildi. Milli Eğitim Bakanlığı gerçekten tuhaf hale geldi. Bakanlığa herhalde her çekilişte piyango çıkıyor. Baksanıza üst düzey yöneticiler "sözleşmeli" statüsüne geçiriliyor ve her birine yüksek maaşlar, sayısız ikramiyeler verileceği kararlaştırılıyor. Bütün bunlar da kanun hükmünde kararname ile yaplıyor.

Madem MEB´in bu kadar çok parası var. Bu paranın bir kısmını neden yeni öğretmen alımı için kullanmıyor. Okullarda on binlerce öğretmen açığı var. Bu gerçek. Öğretmen sendikaları yıllardır dile getiriyor, şu kadar öğretmen eksiği var, bu kadar yeni öğretmen alınması gerekir diyorlar.

Üstelik öğretmenlik bekleyen de yüzbinlerce öğretmen adayı var. Hazır MEB bol paralı hale gelmişken, bu sorunu çözmeli. MEB´in üst düzey yöneticileri zaten iyi durumdalar. Zaten iyi maaşlar alıyorlar. Onların o kadar da desteklenmeye ihtiyaçları yok.
Gerçekten MEB´in çok parası varsa, bu parayı boşa çarçur etmemeli, yeni öğretmen alımı için kullanmalı. Gerçi MEB´in parasına her okulun, her eğitim kurumunun ihtiyacı var ama, öncelik yeni öğretmen alımına verilmeli. Üstelik yeni öğretmen alımı için kanun hükmünde kararname çıkarmaya da gerek yok.

Sadede gelecek olursam, Allah öğretmenlik bekleyen yüzbinlerce öğretmen adayına sabır versin derim. Çünkü her geçen zaman iyice tuhaflaşan MEB´in onlara aldırdığı yok. MEB habire yandaş kayırmanın peşinde. MEB bu hale gelmişken, gerçekten öğretmenlik bekleyen gençlerin Allah yardımcısı olsun. Başka diyecek bir şey aklıma gelmiyor.

AVCI´DAN ELEŞTİRİ
Bereket versin öğretmen sendikaları var. Daha önceki yazılarımda da yazdım, öğretmen sendikaları da olmasa, MEB´in neler yaptığından hiç haberimiz olmayacak. Çünkü adamlar medya diye bir şey bırakmadılar. MEB´le ancak yandaş zihniyetli olmayan öğretmen sendikaları uğraşıyor ve MEB´in yaptığı tuhaf işleri kamuoyuna duyurmaya çalışıyorlar.
MEB´in bürokratlara süper maaş kararını da kamuoyuna Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı duyurdu.

DES Genel Başkanı Avcı MEB bürokratlarına verilecek yüksek maaşları eleştirdi ve şu önemli tesbitlerde bulundu:

"Öğretmenler bin 700 TL maaş alırken, bürokrat maaşlarının yüzde 50'ye kadar artırılarak bürokratların yalnızca maaşlarının 4 ila 7 bin TL civarında düzenlenmesi eğitim camiasında infial uyandıran bir ayrımcılıktır" Ne denebilir bu eleştiriye. Gürkan Avcı´nın aklına ve ağzına sağlık. İyi ki sizler varsısınız.

tbekir@gmail.com
Bekir Türkmenoğlu

tag eğitim haberleri Gürkan Avcı Bekir Türkmenoğlu Milli Eğitim

11.10.2011 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (3 yorum yazılmış)

box rözer :yapılacak herhangi bir değişikliğin söylenince ivedilikle hayata geçirilmesi güzel bir gelişme.

box Orhan ÇAKMAKLI :Yazıklar olsun.... öğretmen atamalarına gelince bütçe yok, müsteşarlara para çok... ben boyle ................

box osman okur :bu siyasi görüş artık sahada çalışanlara hiç değer vermiyor. bu toplumsal adaletsizlik insanlar arası sınıf farkını körükleyecektir. hiç kimsede buna itiraz etmiyor. bir kaç kişinin rahatı için gelecek yok ediliyor.

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Uzmanlardan ailelere polen uyarısı Uzmanlardan ailelere polen uyarısı

Akıllı temizlik için pratik bilgiler Akıllı temizlik için pratik bilgiler

Sağlıklı yaşlanmak için sağlıklı yaşamalı Sağlıklı yaşlanmak için sağlıklı yaşamalı

Güncel Eğitim Haberleri