Eğitim Sitesi

MEV Eğitim Üniversitesi öğretmen yetiştirecek

MEV Eğitim Üniversitesi öğretmen yetiştirecek

MEV Eğitim Üniversitesi öğretmen yetiştirecekTürkiye'de nitelikli öğretmen yetiştirmeyi amaçlayan ve bir ilk olan ihtisas üniversitesi Milli Eğitim Vakfı (MEV) tarafından, "MEV Eğitim Üniversitesi" adıyla Başkentte kurulacak.

MEV Merkez Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Özçukurlu, eğitimde kalite konusunun önemine değinerek, bu anlamda da öğretmenlerin nitelikli bir şekilde eğitilmesi gerektiğini belirtti.

Özçukurlu, "Türkiye'de bir ilk olacak, nitelikli öğretmen yetiştirmek üzere çağdaş düzeyde bir ihtisas üniversitesi kurmak istiyoruz. Bunun adı da MEV Eğitim Üniversitesi olacak" dedi.

Üniversitenin merkezinin Ankara'da ve bir şubesinin de İstanbul'da olacağının ifade eden Özçukurlu, "Burası, anaokulundan üniversiteye kadar pek çok alanda öğretmen yetiştirecek. Öğretmenler, lisansüstü eğitimini de bu üniversitede yapabilecek" diye konuştu.

Mevcut öğretmenlerin oryantasyon eğitimlerinin de bu üniversitede yapılmasının planlandığını anlatan Özçukurlu, "Şu anda üniversiteye ilişkin fizibilite raporumuz hazırlandı. Bunu YÖK'e sunduk. Her türlü işlemleri tamam. Parlamentoya yasalaşmaya gidecek, ama bütün uğraşımız arsa, yer temini. Yer çok, çok para istiyorlar. Arazi tahsisi ile uğraşıyoruz" dedi.

Üniversitenin Eskişehir yolu üzerinde olmasını istediklerini belirten Özçukurlu, "Üniversitede, teknoloji fakültesi, sosyal bilimler fakültesi, eğitim bilimleri fakültesi ve enstitüler olacak. Öncelikli olarak öğretmen yetiştirecek. Bu Türkiye'de yok" dedi.

-"YÖK, arsanın yeri şurası, dememezi bekliyor"-

Birkaç yıldır bu proje üzerinde çalıştıklarını dile getiren Özçukurlu, şöyle konuştu:"Arsa işini çözer çözmez temelini atacağız. Para problemimiz yok. Bazı hayırseverlerden de söz aldık. Kişiler çok varlıklı, bunlar bazı fakülteleri ya finanse edecek, ya yapacak veya yaptıracak. Biz de o kişilerin isimlerini fakülteye vereceğiz. Bu hayırsever kişilerin arasında iş adamları da öğretmenlik yapmış olanlar da var."

Yeni açılacak üniversite konusuyla ilgili Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan ile görüştüğünü aktaran Özçukurlu, bu isimlerin projeye yakından ilgi gösterdiğini söyledi.

"YÖK, arsanın yeri şura, dememizi bekliyor" diyen Özçukurlu, önemli olan bu üniversitenin açılması kararının yasalaşması olduğunu, üniversiteyi 3 yıldan önce faaliyete geçireceklerini vurguladı.

İlk yılda alacakları öğrenci sayısının 500 civarında olacağını belirten Özçukurlu, beşinci yılın sonunda bu sayının 2 bine ulaşmasını planladıklarını kaydetti.

Alacakları öğrencilerin en az yüzde 30'unun burslu olacağını bildiren Özçukurlu, bunun için de Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK ile sürekli temas halinde olacaklarını söyledi.

İhsan Özçukurlu, "İstihdam garantili olacak. Milli Eğitim Bakanlığı hangi alanda öğretmen ihtiyacı varsa o alana ağırlık vereceğiz. Dolayısıyla Bakanlık, bu üniversiteden mezun olanları aldıkları eğitime göre belki de direkt tayin yapacak" diye konuştu.

tag mev üniversitesi öğretmenlik öğretmen yetiştirme İhsan Özçukurlu

2011-10-04 tarihli haber, 4805 kez okundu

  

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

Son Eklenen Eğitim Haberleri

KYK borçlularına müjde gibi haber geldi

KYK borçlularına müjde gibi haber geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrasında önemli açıklamalar yaptı. Erdoğan, KYK borç faizlerine ilişkin "KYK kredilerinde ana para üzerinden ödeme yapılacak" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuyla ilgili açıklaması şu şekilde: Bu yıl 520 binden fazla gencimiz burs, 800 binden fazla gencimiz öğrenim kredisi alDevamını Oku

2022 YKS sonuçları ve istatistikleri açıklandı

2022 YKS sonuçları ve istatistikleri açıklandı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, 18-19 Haziran'da gerçekleştirdikleri Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2022-YKS) sonuçlarının http://sonuc.osym.gov.tr adresinden açıklandığını duyurdu. YKS SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ Devamını Oku

LGS'de Kızlar Daha Başarılı, 193 Kişi Tam Puan Aldı

LGS'de Kızlar Daha Başarılı, 193 Kişi Tam Puan Aldı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 5 Haziran 2022 tarihinde yapılan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) 2022 sınavı sonuçları açıklandı. SINAVDA İPTAL EDİLEN SORU YOK Merkezi sınavda öğrencilere iki oturumda toplam 90 soru yöneltildi. Saat 9.30'da başlayan ilk oturumda öğrencilere Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din KültürüDevamını Oku

Öğretmen Atama Takvimi Açıklandı

Öğretmen Atama Takvimi Açıklandı

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 20 bin sözleşmeli öğretmen atama sürecine ilişkin takvimin yayımlandığını bildirerek ön başvuruların 18-26 Temmuz tarihinde, atamaların ise 1 Eylül'de yapılacağını açıkladı. Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 20 bin sözleşmeli öğretmen atama takvimine göre adayların ön başvuru ve sözlü sınav merkezi tercihleDevamını Oku

2022 YKS Soru ve Cevapları Yayımlandı

2022 YKS Soru ve Cevapları Yayımlandı

2022-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2022-YKS) Oturumları Temel Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları ÖSYM'nin internet sitesinde yayımlandı Üniversite adayları, YKS'nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi'ni (TYT) 18 Haziran Cumartesi günü, ikinci oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ile üçüncü ve son oturum Yabancı Dil Testi (YDT) sorulaDevamını Oku

MEV Eğitim Üniversitesi öğretmen yetiştirecek

Eğitim Haberleri Ana Sayfa