Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

MEV Eğitim Üniversitesi öğretmen yetiştirecek eğitim haberi

eğitim haberleriMEV Eğitim Üniversitesi öğretmen yetiştirecek

722sinif-ve-ogrenciler.png Türkiye'de nitelikli öğretmen yetiştirmeyi amaçlayan ve bir ilk olan ihtisas üniversitesi Milli Eğitim Vakfı (MEV) tarafından, "MEV Eğitim Üniversitesi" adıyla Başkentte kurulacak.

MEV Merkez Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Özçukurlu, eğitimde kalite konusunun önemine değinerek, bu anlamda da öğretmenlerin nitelikli bir şekilde eğitilmesi gerektiğini belirtti.

Özçukurlu, "Türkiye'de bir ilk olacak, nitelikli öğretmen yetiştirmek üzere çağdaş düzeyde bir ihtisas üniversitesi kurmak istiyoruz. Bunun adı da MEV Eğitim Üniversitesi olacak" dedi.

Üniversitenin merkezinin Ankara'da ve bir şubesinin de İstanbul'da olacağının ifade eden Özçukurlu, "Burası, anaokulundan üniversiteye kadar pek çok alanda öğretmen yetiştirecek. Öğretmenler, lisansüstü eğitimini de bu üniversitede yapabilecek" diye konuştu.

Mevcut öğretmenlerin oryantasyon eğitimlerinin de bu üniversitede yapılmasının planlandığını anlatan Özçukurlu, "Şu anda üniversiteye ilişkin fizibilite raporumuz hazırlandı. Bunu YÖK'e sunduk. Her türlü işlemleri tamam. Parlamentoya yasalaşmaya gidecek, ama bütün uğraşımız arsa, yer temini. Yer çok, çok para istiyorlar. Arazi tahsisi ile uğraşıyoruz" dedi.

Üniversitenin Eskişehir yolu üzerinde olmasını istediklerini belirten Özçukurlu, "Üniversitede, teknoloji fakültesi, sosyal bilimler fakültesi, eğitim bilimleri fakültesi ve enstitüler olacak. Öncelikli olarak öğretmen yetiştirecek. Bu Türkiye'de yok" dedi.

-"YÖK, arsanın yeri şurası, dememezi bekliyor"-

Birkaç yıldır bu proje üzerinde çalıştıklarını dile getiren Özçukurlu, şöyle konuştu:"Arsa işini çözer çözmez temelini atacağız. Para problemimiz yok. Bazı hayırseverlerden de söz aldık. Kişiler çok varlıklı, bunlar bazı fakülteleri ya finanse edecek, ya yapacak veya yaptıracak. Biz de o kişilerin isimlerini fakülteye vereceğiz. Bu hayırsever kişilerin arasında iş adamları da öğretmenlik yapmış olanlar da var."

Yeni açılacak üniversite konusuyla ilgili Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan ile görüştüğünü aktaran Özçukurlu, bu isimlerin projeye yakından ilgi gösterdiğini söyledi.

"YÖK, arsanın yeri şura, dememizi bekliyor" diyen Özçukurlu, önemli olan bu üniversitenin açılması kararının yasalaşması olduğunu, üniversiteyi 3 yıldan önce faaliyete geçireceklerini vurguladı.

İlk yılda alacakları öğrenci sayısının 500 civarında olacağını belirten Özçukurlu, beşinci yılın sonunda bu sayının 2 bine ulaşmasını planladıklarını kaydetti.

Alacakları öğrencilerin en az yüzde 30'unun burslu olacağını bildiren Özçukurlu, bunun için de Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK ile sürekli temas halinde olacaklarını söyledi.

İhsan Özçukurlu, "İstihdam garantili olacak. Milli Eğitim Bakanlığı hangi alanda öğretmen ihtiyacı varsa o alana ağırlık vereceğiz. Dolayısıyla Bakanlık, bu üniversiteden mezun olanları aldıkları eğitime göre belki de direkt tayin yapacak" diye konuştu.

tag mev üniversitesi öğretmenlik öğretmen yetiştirme İhsan Özçukurlu

4.10.2011 tarihli haber

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

Özel öğretim kursları kapatılacak Özel öğretim kursları kapatılacak

18 milyon öğrenci karnelerini aldı 18 milyon öğrenci karnelerini aldı

MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Çay ve kahve ile ilgili bilinmeyenler Çay ve kahve ile ilgili bilinmeyenler

Uzun ve sağlıklı yaşamanın 11 kuralı Uzun ve sağlıklı yaşamanın 11 kuralı

Yüzmek insan sağlığına nasıl etki eder? Yüzmek insan sağlığına nasıl etki eder?

Güncel Eğitim Haberleri