Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Arapça dil öğretimi ilköğretimde eğitim haberi

eğitim haberleriArapça dil öğretimi ilköğretimde

160yabancidil.jpg Türkiye'nin komşu ülkelerle gelişen ticari, ekonomik, siyasi ve kültürel ilişkileri nedeniyle, iletişimi sağlayacak yetişmiş insan gücüne ihtiyaç duyulduğunun altını çizen Milli Eğitim Bakanlığı, liselerden sonra ilköğretim okullarında da, ?Arapça' dersi verilebilmesi için çalışma başlattı.

Bakanlar Kurulu'nda geçtiğimiz yıl alınan bir kararla; 1997'den bu yana ilköğretim okullarının 4. sınıfından itibaren seçmeli yabancı dil olarak verilen ikinci yabancı diller arasına, Çince, Fransızca, İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonca ve Rusça'dan sonra Arapça da alınmıştı.

Liselerde ilk kez geçtiğimiz yıl seçmeli ders olarak okutulmaya başlanılan Arapça'nın önümüzdeki yıl yani 2012-2013 yılından itibaren 4. ve 5. sınıflara, 2013-2014 eğitim/öğretim yılından itibaren ise 6, 7 ve 8. sınıflara okutulabilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı harekete geçti.

KİTAP HAZIRLIĞI

Gazi Üniversitesi Öğretim üyesi Doç. Dr. Mehmet Hakkı Suçin, Araştırma Görevlisi Hümeyra Kütükçü, Arapça Öğretmeni Zeynep Oktay ile Leman Yerli ve İmam Hatip Meslek Dersleri Öğretmeni Ahmet Aytaç gibi isimlerin de aralarında yer aldığı komisyon tarafından hazırlanan, "İlköğretim 4-8. Sınıflar Arapça Dersi Öğretim Programı" çalışması tamamlandı. MEB, Talim Terbiye Kurulu Başkanı Merdan Tufan imzasıyla, ?Ders kitabı, öğrenci çalışma kitabı ve öğretmen kılavuz kitabı'nın hazırlanması ve hazırlanacak ders kitaplarının da incelenmek üzere 30 Mart 2012 tarihinden itibaren Bakanlığa gönderilmesini istedi. 29 Haziran 2012 tarihinde Talim Terbiye Kurulu, ders kitabı olarak kabul edilenleri onaylayarak kamuoyuna ilan edecek.

181 MİLYON KİŞİ KONUŞUYOR

Milli Eğitim Bakanlığı yabancı dilin önemini anlattığı 109 sayfalık, "İlköğretim 4-8. Sınıflar Arapça Dersi Öğretim Programı"nda Arapça'nın 26 ülkenin resmi dili olduğunu belirterek, dünyada 181 milyon kişi tarafından konuşulduğunu vurguladı. Arapça'nın sadece belli bir coğrafyadaki nüfus tarafından kullanılan bir dil olmadığının altını çizen Bakanlık, konuşulduğu coğrafyanın genişliğini anlatarak, bu coğrafyanın dünyadaki stratejik öneminin her geçen gün arttığını ve daha fazla önem kazandığını da kaydetti. Arapça'nın, BM'nin (Birleşmiş Milletler) kabul ettiği İngilizce, Çince, İspanyolca, Rusça ve Fransızca'yla birlikte 6'ncı resmi dil olduğu da aktarıldı. Türk el yazması ve basılı binlerce eserin Arap harfleriyle yazıldığı hatırlatılarak, kültür tarihi açısından bu dilin çok önemli olduğu anlatıldı.

İHA

tag arap dili ilköğretim mlli eğitim öğretim ders kitapları

3.10.2011 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (3 yorum yazılmış)

box denizdk41 :ingilizce bitti almanca bitti arapça gelldiii saçma :O

box vatandaş :ismail lağap ı kınıyorum çünkü yıllardır ilkokullarda ingilizce okutuluyor peki nesil ingilizleştiriliyor diyen oluyor mu ? saçma köhneleşmiş bi düşünce yapısı .keşke imkan olsada bütün dilleri öğrenebilsek öğretebilsek....

box ismail lağap :Araplarda Türkçe'yi okutuyorlar mı?Amaç dinci ve tarikatçı bir nesil yaratmak.Yavaş yavaş tüm okulları imam-hatip yapmak..

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Öğrenciler, okul başarısı için bunlara dikkat! Öğrenciler, okul başarısı için bunlara dikkat!

Verimli bir yaz tatili  için öneriler Verimli bir yaz tatili için öneriler

Doğalgaz faturasını azaltmak için öneriler Doğalgaz faturasını azaltmak için öneriler

Güncel Eğitim Haberleri