Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Okullarda devamsızlık tarih olacak eğitim haberi

eğitim haberleriOkullarda devamsızlık tarih olacak

453okul-ogretmen-ogrenci.jpg İlköğretim okullarında devamsızlık artık tarih olacak. Milli Eğitim Bakanlığı uygulamaya koyacağı yeni yöntemle öğrencileri göz önünden ayırmayacak ve devamsızlık sorunu olan öğrencilerin ailelerine yapacağı ziyaretleri din adamı eşliğinde gerçekleştirecek

Milli Eğitim Bakanlığı, ilköğretim öğrencilerinin okula devamsızlıklarını Aşamalı Devamsızlık Yönetimi'yle takip edecek. Devamsızlık yapan öğrencilerin ailesine yapılacak ziyarete muhtar, kanaat önderi ve din adamları da katılacak

Her ilköğretim okulunda kurulacak RİTA (Okul Risk Takip Kurulu)'na ihtiyaç duyulması halinde din görevlileri de katılacak. Devamsızlık yapan öğrencinin kendisi ve velisi bir daha devamsızlık yapılmayacağına ilişkin sözleşme imzalayacak. MEB tarafından uygulamaya konulan ADEY kapsamında öğrenci devamsızlıkları her gün düzenli olarak e-okul sistemine girilecek, yarım veya bir tam gün özürsüz devamsızlık yapan çocuk hakkında sınıf öğretmeni, şube rehber öğretmeni veya ilgili müdür yardımcısı tarafından telefonla velisi aranacak ya da yüz yüze görüşme yapılacak.

Kılavuza göre en fazla iki kişiyle yapılacak ev ziyareti sırasında sıcak ve rahat ortamın yaratılması sağlanacak. Yapılacak ikinci ev ziyaretine muhtar, hukuki bir sorun olması durumunda Baro Çocuk Hakları Merkezi'nden bir yetkili, kanaat önderi ve mahallenin imamları da katılabilecek.

GÖNDERMEYENE VELAYET DAVASI

MEB İlköğretim Genel Müdürlüğü'nün 26 Ağustos'ta yayımladığı ADEY konulu genelge ve uygulama kılavuzunda yer alan düzenlemede ilköğretim öğrencilerinin okula devamsızlığı konusunda yapılacak ev ziyaretlerine imamların da dahil edilmesi, yerelliğin "hassasiyetleri"ne uygun olarak, ziyaretlere katılacak öğretmenlerin belirlenmesinde "cinsiyet faktörünün gözetilmesi" ve giyimlerinin "ortama uygun" seçilmesi gibi düzenlemeler yapıldı. ADEY kılavuzunda okula devamsızlığın takibinde izlenecek yöntemlerin yanı sıra, çocuğunu okula göndermeyen veliye çocuğun velayet durumuna ilişkin dava açılabilmesi gibi yaptırımlar da yer alıyor.

TÜM TÜRKİYE ÇAPINDA

ADEY genelgesi çerçevesinde Diyanetİşleri Başkanlığı'nın başlattığı "Aile İmamlığı" projesinin ardından "okul imamlığı" da başlıyor. İmamların görevini camilerle sınırlandırmaya karşı çıkan proje, bazı illerde pilot uygulama olarak başladı. Okullarda öğrencilerin devamsızlığının takibi için oluşturulacak kurullarda imamların da görev alması ise pilot uygulamaya gerek görülmeden ülke genelinde geçilmesi öngörülüyor.

tag Okullar devamsızlık milli eğitim Okul Risk Takip Kurulu veli

23.9.2011 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (4 yorum yazılmış)

box laik bakan mı şaşı bakan mı :laikos bakan. okulunda laikliği öğret olmadı diyanetten fetva al. gelmeyeni okuluna sokmadığın din adamının tanrısından icazetle öğrenciyi okula getirt.yakışır bu zihniyete yakışır..

box muallim :ne demek velayet davası.sen kim oluyorsunda çocuğum üzerinde benden de ileri de sahipleniyorsun. bu hakkı nereden alıyorsun. evde eğitim gibi çağdaş seçenekler dururken sen kalkmış çocuğumu bile elimden alıyorsun. sıkıysa alırsın..

box devrimci :bu nedir ya napılmaya çalışılıyor bi bu eksikti imamın okulla işi nedir iyce saçmalanılıyo sonumuz hayrola.

box Çağdaş Öğretmen :Bu kadarına da pes doğrusu... İmamlığın girmediği bir okullar kalmıştı.. Bu hükümet ne yapmaya çalışıyor anlayabilmiş değilim doğrusu...

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Kulaklıklar, cep telefonlarının vücuda etkisini azaltıyor mu? Kulaklıklar, cep telefonlarının vücuda etkisini azaltıyor mu?

Uykusunu Alamayan Çocuk, Matematikte Zorlanır Uykusunu Alamayan Çocuk, Matematikte Zorlanır

Sağlığınızı ve formunuzu korumanız için 10 altın öneri Sağlığınızı ve formunuzu korumanız için 10 altın öneri

Güncel Eğitim Haberleri