Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Dinçer:Öğretmenler artık üç ay boyunca tatil yapmayacak eğitim haberi

eğitim haberleriDinçer:Öğretmenler artık üç ay boyunca tatil yapmayacak

omerdincer.jpg Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, öğretmenlerin 3 ayın tamamında tatil yapmayacaklarını belirterek, "İhtiyaç duydukları kadar tatil için zaman ayıracağız ama onun dışında bir eğitim programı yapacağız. " dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, TRT Haber'e konuk oldu. Öğretmenlerin gelişiminin güncellenmesi ile alakalı bir soru üzerine Bakan Dinçer, ağustos ayında alınan 11 bin öğretmene yönelik yapılan eğitimi hatırlattı.

Dinçer, bu sayede yaz dönemlerinde yapılacak eğitim programları ile alakalı bir alt yapı da oluşturmaya çalıştıklarını söyledi.

Türkiye'de 655 bin civarında öğretmen olduğunu belirten Dinçer, "Ben en az 3 yılda bir bu öğretmenlerimizin hem kendi mesleki alanlarındaki gelişmeleri, hem dünyadaki ve ülkemizdeki değişme ve gelişmeleri ve nihayet bizim müfredatta yapacağımız değişme ve gelişmeleri, teknolojik değişme ve gelişmeleri, hem de kendi bulundukları çevre ile ilgili ve mesleki formasyonları ile alakalı eğitime tabi tutulmaları gerektiğini düşünüyorum." şeklinde konuştu.

Bunun için öğretmen yeterliliklerini tespit etmeyi planladıklarını kaydeden Dinçer, şöyle devam etti: "Bu bazen yanlışlıkla performans diye tabir ediliyor. Bu yanlış bir kavram. Biz öğretmenlerin performansını tespit etmeyeceğiz. Böyle bir çalışmamız ve çabamız olmayacak. Ama öğretmenin yeterliliğini ve öğretmenin geliştirilmesini esas alacağız. Öğretmenin mevcut başarısını tespit ettikten sonra, o alandaki ideal yapıyı göreceğiz, aradaki mesafeyi kapatacak bir eğitim programı mutlaka düzenleyeceğiz. Yaz aylarında öğretmenlerimiz üç ay boyunca tatil yapmayacaklar. Eğer saygınlık kazanacaksak, bunun da böyle olması gerektiğini onlar da kabullenmeliler."

Öğretmenlerin üç ayın tamamında tatil yapmayacaklarını belirten Dinçer, "Belki ihtiyaç duydukları kadar tatil için zaman ayıracağız ama onun dışında yine bütün masraflarına bakanlığımızın katlandığı bir eğitim programı yapacağız. En az bir ay süre ile öğretmenlerimizi eğitime tabii tutacağız. Onun için de hazırlık yapıyoruz." dedi.

Bunu her öğretmeni değişik illere, tatil beldelerine taşıyarak yapmayacaklarını ifade eden Dinçer, "Herkesi kendi ilinde, kendi ilçesinde, az önce bahsettiğim gündemle yapacağız." ifadelerini kullandı.

"ÖĞRETMEN OLMAYAN HİÇ KİMSE EK DERS ÜCRETİ ALMAYACAK"

Dinçer, öğretmen olmayan tüm alanlarda ek ders ödemesi uygulamasına bir ay sonra son vereceklerini dile getirdi.

"Öğretmen olmayan hiç kimse ek ders ücreti almayacak, sadece öğretmenlerimiz alacak." diyen Dinçer, buna karşılık bakanlığın öğretmen olmayan diğer personelinin de fazla mesai, ek ödeme ve makam tazminatı gibi hususlar varsa, onları alacağını söyledi.

"YÖNETİCİLİK ATEŞTEN GÖMLEK OLACAK"

"Müdürlük sınavı yapacak mısınız?" sorusuna Dinçer, "Meslekte yükselme ile alakalı bir sınavdan bahsediliyorsa şu anda öyle bir planımız yok." cevabını verdi. Bundan sonra okul müdürü, il ve ilçe müdürü gibi mevkilerin yöneticilerin ek göstergelerini artıran, makam sahibi olan bir görev olmaktan çıkacağını dile getiren Dinçer, "Ateşten gömlek olacak. Sorumluluk sahibi olmak ve hesap verebilir bir noktada bulunmak şeklinde olacak." dedi.

ÖZÜR GRUBU VE YILLIK ATAMALAR SENDE BİR KEZ YAPILACAK

Bakan Dinçer, özür grubu atamaları ile ilgili başka bir soru üzerine, "Her yıl çocuğunuzun öğretmeni değişse idi hoşunuza gider miydi? Dönemin tam ortasında çocuğunuzun öğretmeni bırakıp gitse idi hoşunuza gider miydi?" diye sordu.

Dinçer, şöyle devam etti: "Öğretmenlerimiz niçin Şubat'ta özür grubuna dayalı olarak tayin talep ediyorlar. Gelin hep birlikte kısmen de fedakârlık yaparak, bu ülkenin bütün çocuklarına kendi çocuğumuz için istediğimiz hakları ve fırsatları verelim."

Öğretmenlerin dönem ortasında hangi gerekçe ile olursa olsun bir başka okula geçmelerinin doğru olmadığını vurgulayan Dinçer, "Bu yüzden de bu talepte bulunacak arkadaşlarımızın 3 ay daha sabretmelerini tavsiye ediyorum." dedi.

Öğretmenliğin kısmen fedakârlık gerektiren bir meslek olduğunu kaydeden Dinçer, "Eğer biz buna hazır değilsek, ona hazır olacak bir alt yapıyı onlara kurmak için çaba sarf edeceğim. Ama onlar da bize destek versinler. Hem özür grubundaki atamaları hem de yıllık atamaları yılda bir kere yapacağız, okullar açılmadan önce yapacağız. Okullar açıldığı zaman herkes nerede olacağını bilecek ve yıl boyunca orada çalışacak." şeklinde konuştu.

"TABLET BİLGİSAYARLAR TÜRKİYE'DE ÜRETİLECEK"

Eğitimde teknolojik yatırımlara değinen Dinçer, bu konuda ciddi yatırımlar yapıldığını söyledi. Dinçer, "Belki çok iddialı söylemek doğru değil ama en azından vurgulayarak söylemek istiyorum, bizim teknolojik yatırımlarımız şu anda belki de dünyada en ileri noktada olan bir vizyonla oluşturulmuş vaziyette." dedi.

Dünyanın bir çok ülkesinde bilgisayar kaynaklı projeksiyon makinelerinin olduğu tahtalar kullanıldığını belirten Dinçer, "Biz doğrudan doğruya bilgisayar ekranlı tahta haline getiriyoruz. Tahta büyüklüğünde, net ekranlarla dokunmatik olarak bilgisayarı sınıflarımıza monte etmiş olacağız." diye konuştu. Bakan Dinçer, bu yapının öğrencilere dağıtılacak tablet bilgisayarlar ile de uyumlu olacağını kaydetti.

Akıllı tahtaların ihalesinin duyurulduğunu hatırlatan Dinçer, "İkinci dönemden itibaren belli iller ile 5. ve 9. sınıfları esas alarak döşemeye başlayacağız." açıklamasını yaptı.

Dinçer tablet bilgisayarlar ile ilgili ihalenin ise henüz tamamlanamadığını belirterek, "Çünkü tabletler çok büyük maliyetler oluşturan bir yatırım. Bu yatırımı yaparken biz bu tabletlerin Türkiye'de üretilmesi ile ilgili stratejik bir karar vermiş bulunuyoruz." dedi.

Dinçer, gelecek 5 yıllık süre içerisinde 20 milyondan daha büyük bir pazar oluşacağını sözlerine ekledi.

CİHAN

tag Ömer Dinçer Milli eğitim Bakanı Öğretmenler tatil açıklamalar tablet bilgisayarlar okullar öğretmen atamaları özür grubu atamaları eğitim yöneticiliği ek ders ücretleri

17.9.2011 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (16 yorum yazılmış)

box Bir öğretmen... :Biz en azından diğer devlet memurları gibi 12 ay değil 2 ay tatil yapıyoruz...

box Zonguldaklı öğretmen :Yirmi iki yıllık öğretmenim bir tatil beldesi görmedim.Bodrumu bilmem, Kuşadasını hiç bilmem.Marmarisin yolu nerden gider hiç bilmem.Bu zamana kadar hangi tatili yaptım ki.Ayrıca öğretmenin tatili zaten iki ay. Öğretmen dinlenmezse nasıl çalışacak. Tek maaş çalışıyorum.Bir oğlum Üniversitede okuyor.Diğeri lise sonda okuyor.ÖSS hazırlık kursları başlayalı bir ay oldu.Ben daha oğlumu kursa yazdıramadım. Sayın bakanımız buna bir çözüm üretsin lütfen

box LİSE ÖĞRETMENİ :sayın bakanım siz milli egitim bakanısınız ,buna ragmen ögretmenlerin ne kadar tatil yaptıgından heberiniz yok.Önce keşke ögrenipte bu demeci verseydiniz.bu gerçekten çok üzücü.....

box rael :Gittiği her yeri karıştıran bir bakanımız var.ancak öğretmenle uğraşmak yerine adam gibi bir eğitim sistemi koysunlar.ayrıca hesap yapamayan bir bakan istemiyoruz.

box LİSE ÖĞRETMENİ :ilköğretim öğretmenleri 1 temmuz-1 eylül arasında tatiller, lise öğretmeleri 15- temmuz 26 ağustos arasında tatil yapıyorlar. hesap yağmasını bilen bu işlemden ancak iki tatili toplayarak 3 ayı bulabilir.

box kgürdal :Sayın Bakan 3 ay değil 2 ay tatil yapıyoruz.Her gelen bakan bişeyler yapıyor ama nasıl yapıyor

box Öğretmen :Arkadaşlar biraz insaflı olun. Bilgisayarkullanmayı bilmeyen bir sürü arkadaşımız var.

box ÖĞRETMEN :BU İDDİANIN YALAN OLDUĞU MAHKEMECE İSPATLANIŞTIR. "bAKANINIZA İFTİRA ATMAYIN"
"2005te YÖK Genel Kurulu, Ömer Dinçer hakkında "İşletme Yönetimine Giriş isimli kitabında aşırma yaptığı" gerekçesiyle, "üniversite öğretim mesleğinden çıkarma cezası" verdi.

box sınıf öğretmeni :Ne zaman ki milli eğitimin başına eğitimden ve öğretmenlik mesleğinden haberi olmayan birisi gelince hep böyle saçma sapan ,öğretmenlik mesleğini ayaklar altına alan demeçler veriyor.Bize etrafa "bakan" değil Milli Eğitim Bakanı lazım.

box sayın bakan hiç öğretmenlik yapmışmı? :2005te YÖK Genel Kurulu, Ömer Dinçer hakkında "İşletme Yönetimine Giriş isimli kitabında aşırma yaptığı" gerekçesiyle, "üniversite öğretim mesleğinden çıkarma cezası" verdi.

box eş durumu tayinleri :özür grubu tayinleri yılda 1 kez olması sadece öğremen eşleriiçin mi olcak yoksa hakim savcı asker eşleri için de geçerli olacakmı

box Erhan AKBULUT :Öğretmenler 3 ay tatil mi yapıyor ? Tatil zaten 2 aydır sayın bakanım.Yasa öyle değil mi?

box RAMAZAN YÜKSEL :Milli Eğitim Bakanımız AVRUPA ÜLKELERİNDEKİ meslektaşlarımız ile ülkemizdeki öğretmenlerin yıllık çalışma saati toplamını kıyasladığında öğretmenleimizin daha çok çalıştığını görecektir,

box öğretmenin tatili :Bakanımızın dediği gibi öğretmenlerin tatili 3ay değil 2 aydır.

box ADİL VAHAPOĞLU :Bakan bey bence doğru olanı yapıyor...Öğretmenlerimizin kendilerini geliştirmeleri için fırsat yaratıyor...
ADİL VAHAPOĞLU-ERKAN KOLEJİ MÜDÜRÜ

box 3 ay kim tatil yapmış :Sayın Bakan 3 ay değil 2 ay öğretmenlerin tatili.İşi insan olan eğitimcilerin dinlenmesini niye çok görüyorsunuz.Bu size çok oy kabettirir.

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Kitap okumak öğrencinin başarısını artırıyor Kitap okumak öğrencinin başarısını artırıyor

Bu yiyecekler insan beynine zarar veriyor Bu yiyecekler insan beynine zarar veriyor

Elektrik faturasını düşürmek için tasarruf yöntemleri Elektrik faturasını düşürmek için tasarruf yöntemleri

Güncel Eğitim Haberleri