Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

MEB'den liselere ek kayıt müjdesi eğitim haberi

eğitim haberleriMEB'den liselere ek kayıt müjdesi

3.jpg Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), fen, sosyal bilimler, anadolu, anadolu öğretmen ve anadolu sağlık liselerinde boş kalan kontenjanlar için öğrencilere ek kayıt hakkı verildiğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, sınavla öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinin, ''Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzu'' doğrultusunda, öğrenciler tarafından yapılan tercihlere göre puan üstünlüğü esas alınmak suretiyle yapıldığı belirtildi.

Kılavuzda yer alan takvime göre son kayıtların 9 Eylül 2011 Cuma günü saat 17.00 itibarıyla tamamlandığı anımsatılan açıklamada, şöyle denildi:

''Ancak her yıl olduğu gibi, bu yıl da kayıt ve yerleştirme işlemleri sonrasında, bazı okullarımızda kayıt hakkı kazandığı okullara kayıt hakkını kullanmayan öğrencilerden meydana gelen ve geçmiş yıllara göre daha az ölçüde olduğu tespit edilen ve ekte sunulan kontenjan boşlukları olduğu görülmüştür. Bakanlığımız, kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması, daha çok öğrencimize isteklerine uygun okulda eğitim imkanı sunulması ve okullarımızın kapasitelerinin en üst seviyede kullanılması amacıyla yeni bir kayıt dönemi başlatılmasını kararlaştırmıştır. Buna göre, sisteme dahil herhangi bir öğretim kurumuna asıl listeden kayıt hakkı kazandığı halde 5-9 Ağustos tarihlerinde kaydını yaptırması gerekirken kayıtlarını yaptıramayan veya kayıt işlemleri tamamlanmayan öğrencilerin bu okullarda boş kontenjan olması halinde kayıtları 12-13 Eylül 2011 tarihlerinde yapılabilecektir. Bu durumda olan öğrencilerin velilerinin ilgili okul müdürlüklerine başvurmaları gerekmekte olup bu tarihten sonra kayıt yaptırabilmeleri mümkün olmayacaktır. Bunlardan özel yetenek, mülakat ve beden yeterliliğine tabi tutulacakların12 Eylül2011 tarihinde okul müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir.''

Açıklamada, fen, sosyal bilimler, anadolu, anadolu öğretmen ve anadolusağlıkmeslek liselerinde boş kalan kontenjanlara, daha önce ilan edilmiş olan yedek listedeki sıralardan devam edilerek bu okullara kayıt hakkı kazananların 13 Eylül 2011 tarihinde saat 18.00 itibarıyla ''https://e-okul.meb.gov.tr/ adresinden yayımlanacağı belirtildi.

Okulların boş kontenjan sayısına göre kayıt hakkı kazanan öğrencilerin 14 Eylül 2011 tarihinden 15 Eylül 2011 Perşembe günü saat 17.00'ye kadar kayıtlarını yaptırmalarının zorunlu olduğuna değinilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Bu saate kadar kaydını yaptırmayanlar kayıt hakkını kaybedecektir. Listede ismi olduğu halde kayıt hakkını kullanmak istemeyen velilerin kayıt hakkından vazgeçtiklerini dilekçeyle ilgili okula bildirmeleri gerekmektedir. Okul yöneticileri kaydını alan öğrencilerin iptal işlemleri ile kayıt işlemlerini anında sisteme işleyeceklerdir. Süresi içerisinde başvuran öğrencilerin kayıtlarının zamanında yapılmamasından okul yöneticileri sorumlu olacaktır. Sisteme dahil olan ancak yukarıda sayılan okulların dışında kalan; meslek, anadolu meslek, teknik liseler ile anadolu imam hatip liselerinin boş kalan kontenjanları ile ilgili işlemler Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzu'nun 2.9 maddesi hükümlerine göre gerçekleştirilecektir.

Açıklamada, 2011 yılı ortaöğretim kurumlarına geçiş sistemi 4. yedek sonrası kontenjan bilgileri ise şu şekilde bildirildi:

KURUM TÜRÜ TOPLAM KONTENJAN BOŞ KONTENJAN DOLULUK ORANI

Fen Lisesi 11778 213 98,19

Sosyal Bilimler Lisesi 2418 56 97,68

Anadolu Öğretmen Lisesi 28320 445 98,43

Anadolu Lisesi 192100 9229 95,20

Anadolu Sağlık Meslek Lisesi 20400 134 99,34

İHA

tag ek kayıt lise ortaöğretim açık kontenjanlar kayıt hakkı meb milli eğitim

11.9.2011 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (1 yorum yazılmış)

box melda yılmaz :ben gemerek anadolu öğretmene kaydoldum ama kayseriye nakil ypmak istiyorm bunun için ne yabalrm

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Meyve Suyunun Bilinmeyen Faydaları Meyve Suyunun Bilinmeyen Faydaları

Uzmanlardan ailelere polen uyarısı Uzmanlardan ailelere polen uyarısı

Gündüz uykusu hangi saatlerde daha iyidir? Gündüz uykusu hangi saatlerde daha iyidir?

Güncel Eğitim Haberleri