Eğitim Sitesi

Minikler pazartesi günü okullu oluyor

Minikler pazartesi günü okullu oluyor

Minikler pazartesi günü okullu oluyorİlköğretim birinci sınıf ile ana sınıflarına yeni kayıt yaptıran öğrenciler, 12 Eylül 2011 Pazartesi günü okullu olacak.Milli Eğitim Bakanlığının minik öğrencilerin okula alışmalarını kolaylaştırmak amacıyla daha önce uygulamaya koyduğu uyum programı, 2011-2012 eğitim öğretim yılında 12-16 Eylül 2011 tarihleri arasında yapılacak.

Uyum programı, çocukların okula iyi bir başlangıç yapabilmeleri için okul kaygısının giderilmesi, sosyal ve sportif etkinliklerle öğrenme ortamını tanıması ve sevebilmesi, okul kurallarını öğretmen rehberliğinde öğrenebilmesi amacıyla uygulanıyor.

2011-2012 eğitim-öğretim yılında, ilköğretime bağlı ana sınıflarına yeni başlayacak öğrenciler için hazırlanan uyum programı çerçevesinde ilk gün okullarda açılış törenleri düzenlenecek.

Okul müdürleri, velilere bu uygulamanın amaçlarını, yararlarını ve okul öncesi eğitim programını özetleyen açıklamalarda bulunacak. Daha sonra tüm okul personeli velilere ve çocuklara tanıtılacak.

Velilere ve çocuklara sınıfın basit kuralları gerekçeleriyle anlatılacak. Veliler okuldaki uygun bir yerde bekletilirken, çocuklarla basit tanışma oyunları oynanacak. Çocuklarla pastel boya resim çalışması yapılacak ve çocuklar yaptıkları resimleri evlerine götürecek.

İkinci gün, öğretmenler, çocukları ve velileri karşılayarak okulun ve sınıfın kurallarını hatırlatacak. Çocuklar sınıfta serbest oyun oynayabilecek. Kahvaltının ardından çocuklar, oyuncaklarını toplayıp yerleştirmeyi öğrenecek.

Kukla eşliğinde öğretmenlerinden basit hikayeler dinleyecek olan minikler ile tanışma oyunu oynanacak.

Sınıf ile okulun tanıtılacağı öğrenciler, ikinci gün oyun hamuruyla serbest çalışma yapacak.

Ana sınıfı öğrencileri üçüncü gün, öğretmenleri tarafından müzik eşliğinde karşılanacak. Okul ve sınıf kurallarının hatırlatılmasının ardından, öğrenciler serbest oyunlar oynayacak.

Kahvaltıdan sonra, şarkılı oyunlar oynanacak, öğretmenler hikaye kitabından hikaye anlatacak. Öğrenciler pastel boyalarla resim çalışması yapacak ve öğrencilerin resimleri sınıf panosunda sergilenecek.

Okulun bölümleri ve bölümlerde çalışanların görevlerinin tanıtılacağı üçüncü günde minikler topla tanışma oyunu oynayacak.

Öğrencilere dördüncü günde birbirleriyle müzik eşliğinde ''el sık selam var'' oyunu oynayacak. Çocuklara sınıfta kurallar olduğunun öğretilmesi amacıyla bir kukla yardımı ile öğretmenlerine nasıl soru soracaklarına yönelik etkinlikler yapılacak ve öğrencilerle o güne kadar yapılan çalışmalar ile ilgili sohbet edilecek.

Haftanın son günü de miniklere dergi ve gazetelerden yırtılarak oluşturulacak toplarla oyun oynanacak.

OKUMAYA HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

İlköğretime yeni başlayacak öğrencilere uygulanacak program ise okulöncesi öğrencilerinden farklı olacak.

Öğrenciler bu programda okulun basit kuralları ile tanıştırılarak, ders ve teneffüs saatlerine uyum sağlamalarına yönelik uygulamalar yapılacak.

İlk gün öğrenciler okul personeli ile veliler ve öğrenciler tanıştıktan sonra okul tanıtılacak ve hangi bölümlerin hangi amaçlarla kullanıldığı anlatılacak.

Daha sonraki günlerde öğretmenler öğrencilere öyküler okuyacak, masallar anlattırılacak, serbest konulu resimler yaptırılacak ve okul ve sınıf düzenine ilişkin uygulamalar gösterilecek.

Öğrencilerin uyumunu kolaylaştırmak amacıyla oyuncaklar ve hayvanlarla ilgili sohbetler düzenlenecek. Bu konularda öğrencilere şarkılar dinlettirilerek, resimler yaptırılacak.

Öğrenciler uyum programı kapsamında sporla da tanışacak. Beden eğitimi için öğrenciler bahçeye çıkarılarak çeşitli çalışmalar yaptırılacak.

Öğrenciler için ayrıca defter, sınıftaki tahtayı ve sınıf içi araç-gereçleri kullanma, kalem tutma gibi eğitimler düzenlenecek. Okuma, yazmaya hazırlık etkinlikleri de yapacak öğrenciler, sınıf içi ve sınıflar arası düzenlenecek sosyal ve kültürel çalışmalara katılacak.

Öğrencilere de makas kullanma, gazeteden resim kesme, kağıttan uçak, gemi benzeri el işi faaliyetleri ve ders sonunda atıkların toplanması, sınıfın düzenlenmesi gibi eğitimi verilecek.

VELİLERE BİLGİLENDİRME

Öte yandan, okullar fiziksel olarak gelişememiş çocukların kayıtları ile ilgili velilere bilgilendirme yapacak.

Bu kapsamda bakanlığın İlköğretim Kurumları Yönetmeliği gereğince, okullara yaşça kayıt hakkını elde eden ancak bedenen yeterince gelişmemiş olan çocukların okul öncesi eğitim kurumlarına devam edebileceği veya kayıtlarını bir yıl erteletebileceği konusunda bilgi verilecek.

OKULLAR 19 EYLÜLDE AÇILACAK

2011-2012 eğitim öğretim yılı resmi olarak 19 Eylül 2011 Pazartesi günü başlayacak.

Eğitim-öğretim yılının birinci yarısı 20 Ocak 2012 Cuma günü sona erecek. Yarıyıl tatili 23 Ocak-3 Şubat 2012 tarihleri arasında yapılacak. Eğitim-öğretim yılının ikinci yarısı 6 Şubat Pazartesi günü başlayacak ve ders yılı 8 Haziran 2012 Cuma günü sona erecek.

Ramazan Bayramı tatili ile uyum programı da dikkate alınarak, daha önce12 Eylül2011 olarak planlanan yeni eğitim-öğretim yılının başlama tarihi, 19 Eylül 2011 Pazartesi olarak belirlenmişti.

2012-2013 eğitim-öğretim yılı ise 17 Eylül 2012'de başlayacak.

tag 2011-2012 eğitim öğretim yılı 1.sınıf okulların açılış tarihi milli eğitim ilköğretim

2011-09-10 tarihli haber, 3535 kez okundu

  

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

Son Eklenen Eğitim Haberleri

KYK borçlularına müjde gibi haber geldi

KYK borçlularına müjde gibi haber geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrasında önemli açıklamalar yaptı. Erdoğan, KYK borç faizlerine ilişkin "KYK kredilerinde ana para üzerinden ödeme yapılacak" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuyla ilgili açıklaması şu şekilde: Bu yıl 520 binden fazla gencimiz burs, 800 binden fazla gencimiz öğrenim kredisi alDevamını Oku

2022 YKS sonuçları ve istatistikleri açıklandı

2022 YKS sonuçları ve istatistikleri açıklandı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, 18-19 Haziran'da gerçekleştirdikleri Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2022-YKS) sonuçlarının http://sonuc.osym.gov.tr adresinden açıklandığını duyurdu. YKS SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ Devamını Oku

LGS'de Kızlar Daha Başarılı, 193 Kişi Tam Puan Aldı

LGS'de Kızlar Daha Başarılı, 193 Kişi Tam Puan Aldı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 5 Haziran 2022 tarihinde yapılan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) 2022 sınavı sonuçları açıklandı. SINAVDA İPTAL EDİLEN SORU YOK Merkezi sınavda öğrencilere iki oturumda toplam 90 soru yöneltildi. Saat 9.30'da başlayan ilk oturumda öğrencilere Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din KültürüDevamını Oku

Öğretmen Atama Takvimi Açıklandı

Öğretmen Atama Takvimi Açıklandı

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 20 bin sözleşmeli öğretmen atama sürecine ilişkin takvimin yayımlandığını bildirerek ön başvuruların 18-26 Temmuz tarihinde, atamaların ise 1 Eylül'de yapılacağını açıkladı. Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 20 bin sözleşmeli öğretmen atama takvimine göre adayların ön başvuru ve sözlü sınav merkezi tercihleDevamını Oku

2022 YKS Soru ve Cevapları Yayımlandı

2022 YKS Soru ve Cevapları Yayımlandı

2022-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2022-YKS) Oturumları Temel Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları ÖSYM'nin internet sitesinde yayımlandı Üniversite adayları, YKS'nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi'ni (TYT) 18 Haziran Cumartesi günü, ikinci oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ile üçüncü ve son oturum Yabancı Dil Testi (YDT) sorulaDevamını Oku

Minikler pazartesi günü okullu oluyor

Eğitim Haberleri Ana Sayfa