Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Hayalim okulların hafta sonu da açık kalması eğitim haberi

eğitim haberleriHayalim okulların hafta sonu da açık kalması

725okul-okul.jpg Milli Eğitim Bakanı Dinçer'in "hayalim" dediği projeyle okullar hafta sonu da açık kalacak.Amacı ?okulu sevdirmek' olan proje kapsamında öğrenciler ders değil, sportif ve kültürel aktiviteler yapacak.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğrencilerin okulu sevmesi için yeni bir proje başlatıyor. BakanÖmerDinçer'in "hayalim" diye açıkladığı ve öğrencilerin hafta sonları da okula gitmesi sağlanacak projenin amacı, "çocukların sportif ve kültürel aktivitelerini" artırarak okulu sevdirmek.

VELİLER DE GİDEBİLECEK

Proje kapsamında hafta sonları da okullardaki bilgisayarlar öğrencilerin hizmetine olacak. İnternette serbestçe dolaşabilecek olan öğrenciler, araştırma yapmak içininternetkafelere gitmek zorunda kalmayacak. Bakanlık, öğrencilerin sportif ve kültürel faaliyetlerin artırılması için okullara talimat verirken, öğrencilerin yanı sıra velilerinin de bu programlara katılması sağlayacak.

OKULLAR SADECE DERSLİK DEĞİL

Projeyle ilgili BUGÜN'e konuşan BakanDinçer, çocukların temel bilgi ve kabiliyetlerinin geliştirilmesi gerektiğini söyledi. "Öğrenciler hafta sonu da okula gidecek, ama ders için değil" diyenDinçer, "Okullar sadece derslikleri olan, fiziki alanlar olarak görülmemeli. Okullarımız, bizimiç dünyamızı, vizyonumuzu yansıtanmekanlar olarak algılanmalı. Bu açıdan bakıldığında fizikimekanların sadece derslik olarak görülmesi bizimbaşarılarımızın önündeki en önemli engellerdendir" dedi.

KÜLTÜREL FAALİYET ALANI

Okulların, okul idarecileri kadar, öğrenci ve velilerine de ait olduğunu vurgulayan BakanDinçer, "Okulları öğrencilerin ve velilerin kullanabildiği, rahat girip çıkabildiği ve hatta kendi ailevi veya sosyal, kültürel faaliyetlerini yapabildiklerimekanlar haline getireceğiz" diye konuştu.

12 milyon öğrenci internetten yararlandı

Milli Eğitim Bakanlığı, 2011 yılı başından itibaren 37 bin 19 okul ve kuruma geniş bantADSLbağlantısıyla internet bağladı. Lise ve dengi okulların yüzde 100'ü, ilköğretim okullarının da yüzde 97'si olmak üzere yaklaşık 12 milyon öğrencinin internet erişimi sağlandı.

Eğitimden başka şansımız yok

Milli EğitimBakanı Dinçer, bu yıl ilk defa atanan öğretmenlere yönelik düzenlenen uyum eğitimini başlattı. Öğretmenlerevideokonferans yöntemiyle seslenen Dinçer şunları söyledi:

"Gittiğiniz yerlerde fiziki şartları gördüğünüz zaman sıkıntı duyacaksınız. Daha da önemlisi görev yaptığınız özellikle Doğu, Güneydoğu Anadolu ve Orta Anadolu'daki birçok ilimizde yaşamşartlarının, ekonomik gelişmişliğin, insanların gelir düzeyinin verdiği sıkıntıları görüp bunlardan dolayı üzüntü duyabilirsiniz. Şunu söylemek istiyorum, bütün bunlara rağmen biz bu kaderi yenmeye yönelik çalışmayı yapacak yegâne ekibiz. Eğer siz yoksulluktan kurtulmak istiyorsanız eğitimden başka şansımız yok."

Bugün Gazetesi

tag Milli Eğitim Bakanlığı Ömer Dinçer Bugün Gazetesi okullar

8.9.2011 tarihli haber

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Ağız kokusunu önlemenin yolları Ağız kokusunu önlemenin yolları

Çocukları erken yaşta mesleklere yönlendirmeyin Çocukları erken yaşta mesleklere yönlendirmeyin

Radyasyonun en çok olduğu sebzeler Radyasyonun en çok olduğu sebzeler

Güncel Eğitim Haberleri