Eğitim Sitesi

Yeni eğitim öğretim yılı, yenilikler getirecek mi?

Yeni eğitim öğretim yılı, yenilikler getirecek mi?

Yeni eğitim öğretim yılı, yenilikler getirecek mi?Yeni öğretim yılına yeni bir bakanla giriyoruz. Peki, yeni öğretim yılı, yenilikleri de beraberinde getirecek mi? Örneğin bir reform yılı olacak mı?
Şu an için evet demek çok zor. Belki ikinci yarı yılda bazı değişiklikler olabilir. Ama okullar açılırken bir beklenti içerisine girmek, yeni bakanın sihirli bir değnekle tüm sorunları çözmesini beklemek hayalcilik olur.
Zaten Ömer Dinçer'in de şimdilik öyle bir iddiası yok. Muhtemelen gelecek öğretim yılına daha bir iddialı başlangıç yapacaktır.
Ama enteresandır, Ömer Dinçer'i tanıyan her kim varsa, hemen hepsi de kendisinden çok umutlu. "Göreceksiniz çok büyük işler başaracak, göreceksiniz o en çözülmez gibi görünen sorunları bile çözecek. Yeter ki biraz sabırlı olun" diyorlar. Çok yakından tanıdıklarına göre, elbette bir bildikleri var. Zaten zaman da gösterecek. Ama bizim asıl merak ettiğimiz, öncelik sırasının ne olacağı?
Öğretmeninden öğrencisine, ders kitaplarından sınavlara, özlük haklarından atanamayan öğretmenlere kadar o kadar çok sorun var ki, hangisine el atsa, diğerleri, "niye bize sıra gelmiyor" diye ayağa kalkacak.
İşte Bakan Dinçer'in asıl mahareti o noktadan sonra başlayacak.
Bir yandan iş yaparken, öte yandan diğerlerini kırıp dökmeyecek. 10 yıla varan Ak Parti iktidarında, eğitim adına yapılamayanların hesabı kendisinden sorulduğunda da sabırla, sükunetle, ek süre isteyecek.
Ve en önemlisi de demoralize olmaya hiç hakkı yok. Hem partisi hem de kamuoyu kendisinden çok büyük bir beklenti içerisinde. Maya bu kez de tutmazsa, seçeneği hiç akıllara getirilmek bile istenmiyor. Çünkü artık yol alınmak isteniyor...

Beklentiler ve zorluklar
Eğitim deyip geçmeyin, 50 milyon kişiden söz ediyoruz. Öğrencisi, velisi ve öğretmeniyle, uzaktan yakından eğitimle ilgili olmayanı, bulmak çok zor.
20 milyon öğrenci, sayıları bir milyonu aşan öğretmen ve öğretim elemanları ile on milyonlarca veliyi de dikkate aldığınızda, hemen herkesin önceliği, kendisine göre değişiyor.
Öğretmenleri mutlu etmeden sağlıklı bir eğitim sistemi kurmak mümkün olmadığı için atılacak ilk adımlardan birisi mutlaka öğretmene yönelik olmalıdır.
Öğretmen yetiştirmeden atama usullerine, özlük haklarından maaşlarına kadar A'dan Z'ye her şey değişmeden onları mutlu etmek mümkün değil.
Her şey değişse de mutlu olmayacaklar yine hep olacak ama en azından bugünkünden daha kötü noktaya hiç gelinmez!..
Öncelikle el atılması gereken konulardan birisi de giriş sınavları ve kayıt maratonu. Öğrenci ve velileri, adeta canından bezdiren bu sürecin, dershaneler dışında hiç kimseye bir yararı yok.
Peki dershaneler bu gidişattan memnun mu? Kesinlikle hayır. Zaten başvuruları giderek azalıyor, belki de çoğu kapısına kilit vurmak zorunda kalacak. Bu da on binlerce öğretmenin işsiz kalması demek. İşte bu yüzden onların da bir an önce meslek kazandıran kurslar haline dönüştürülmeleri gerekiyor.
Nasılı ve zamanlaması da artık bu projeyi hayata geçirenlere bağlı. Ama geç kalmasalar iyi ederler...
Müfredat programları ve ders kitapları, hemen her bakanın el atmadan duramadığı ama içinden de bir türlü çıkamadığı bir konu.
Bakan Dinçer, bu çetrefilli konuya el atar mı bilmiyoruz ama el atarsa içinden zor çıkacağını özellikle hatırlatmak isteriz. Ama ders saatlerini azaltmadan, ders kitaplarında öğrencileri bilgi hamalı olmaktan kurtaracak düzenlemelere gitmeden, içinin rahat etmeyeceğini de vurgulamakta yarar var...
Bu süreçte yaşayacağı en büyük zorluk ise kamuoyu ile iletişim olacak. Attığı her adımda ne İsa'ya yaranabilecek ne de Musa'ya.
Bir yandan partisi, öte yandan öğrenci, veli, öğretmenler, basın, sivil toplum örgütleri ve su gibi akan zaman hep aleyhine işleyecek.
Yaptıkları değil, hep yapmadıkları konuşulacak. Başkalarına sorulmayan hesaplar, hep ona sorulacak...
Ama eminim ki hiç birisi onu yıldırmayacak. Moralini bozmayacak, yolundan alı koymayacak...
Yazının başında da dediğimiz gibi tanıyan hemen herkes, bütün bunları başaracağından emin. Madem öyle, Ak Parti niye 10 yıl zaman kaybetti, ta en başında onu niye getirmedi diyenlere, her ne kadar tatmin edici yanıt vermeseler de, bekleyin görün diyorlar başka bir şey demiyorlar. Bu yüksek beklenti umarız, Bakan Dinçer'in omuzlarına artı bir yük getirmez, baskı yaratmaz!..
Özetin özeti: Eğitimde artık mehter yürüyüşü istemiyoruz

Abbas Güçlü

tag milli eğitim eğitim öğretim Ömer Dinçer

2011-08-28 tarihli haber, 5084 kez okundu

  

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

Son Eklenen Eğitim Haberleri

KYK borçlularına müjde gibi haber geldi

KYK borçlularına müjde gibi haber geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrasında önemli açıklamalar yaptı. Erdoğan, KYK borç faizlerine ilişkin "KYK kredilerinde ana para üzerinden ödeme yapılacak" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuyla ilgili açıklaması şu şekilde: Bu yıl 520 binden fazla gencimiz burs, 800 binden fazla gencimiz öğrenim kredisi alDevamını Oku

2022 YKS sonuçları ve istatistikleri açıklandı

2022 YKS sonuçları ve istatistikleri açıklandı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, 18-19 Haziran'da gerçekleştirdikleri Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2022-YKS) sonuçlarının http://sonuc.osym.gov.tr adresinden açıklandığını duyurdu. YKS SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ Devamını Oku

LGS'de Kızlar Daha Başarılı, 193 Kişi Tam Puan Aldı

LGS'de Kızlar Daha Başarılı, 193 Kişi Tam Puan Aldı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 5 Haziran 2022 tarihinde yapılan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) 2022 sınavı sonuçları açıklandı. SINAVDA İPTAL EDİLEN SORU YOK Merkezi sınavda öğrencilere iki oturumda toplam 90 soru yöneltildi. Saat 9.30'da başlayan ilk oturumda öğrencilere Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din KültürüDevamını Oku

Öğretmen Atama Takvimi Açıklandı

Öğretmen Atama Takvimi Açıklandı

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 20 bin sözleşmeli öğretmen atama sürecine ilişkin takvimin yayımlandığını bildirerek ön başvuruların 18-26 Temmuz tarihinde, atamaların ise 1 Eylül'de yapılacağını açıkladı. Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 20 bin sözleşmeli öğretmen atama takvimine göre adayların ön başvuru ve sözlü sınav merkezi tercihleDevamını Oku

2022 YKS Soru ve Cevapları Yayımlandı

2022 YKS Soru ve Cevapları Yayımlandı

2022-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2022-YKS) Oturumları Temel Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları ÖSYM'nin internet sitesinde yayımlandı Üniversite adayları, YKS'nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi'ni (TYT) 18 Haziran Cumartesi günü, ikinci oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ile üçüncü ve son oturum Yabancı Dil Testi (YDT) sorulaDevamını Oku

Yeni eğitim öğretim yılı, yenilikler getirecek mi?

Eğitim Haberleri Ana Sayfa