Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Öğretmenlere üç yılda bir yeterlilik sınavı eğitim haberi

eğitim haberleriÖğretmenlere üç yılda bir yeterlilik sınavı

430omer-dincer.jpg Ömer Dinçer, Milli Eğitim Bakanlığı'nda yapılacak değişiklikleri 4 aşamada özetledi: 1. İhtiyaç olunan alanlarda ihtiyaç duyulan sayıda öğretmen yetiştirilecek. 2. Öğretmenler daha donanımlı olacak. 3. Öğretmenlerin oryantasyon süreleri olacak. 4. Üç yılda bir öğretmenlerin yeterlilikleri ölçülecek

Milli Eğitim Bakanı Dinçer, öğretmenlerin sorunlarını ve eğitimin yol haritasını Milliyet'e anlattı. Yeni Atama Olacak mı? KPSS'de öğretmenlere alanlarıyla ilgili sorular da sorulacak mı? Bilişim sınıfları tekrar açılacak mı? En önemlisi de öğrenci ve veliler için işkenceye dönüşen giriş sınavları ve kayıtlar konusunda yeni düzenlemeler yapılacak mı?

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, henüz koltuğuna tam olarak ısınabilmiş değil. Ama eğitimin sorunların vakıf durumda. "Problem çok, hepsini bir anda çözmemiz de mümkün değil. Ama ilk önceliğimiz öğretmenler ve onların yaşadığı sıkıntıları ortadan kaldırmak olacak" diyor.
Öğretmen kalitesini yükseltmeden, öğretmenlerin sorunları çözülmeden, eğitimde yol kat etmenin mümkün olmadığını altını çize çize vurguluyor. Bu konuda neler yapılması gerektiğini de 4 aşamalı bir sistem halinde kafasında iyice şekillendirmiş...

Peki, yüz binlerce öğretmenin merakla beklediği atamalar konusunda bir müjdesi var mı?
Bu konuda temkinli. Maliye'den kadro almadan, konuşmak istemiyor. Her ne kadar, öğretmenlerin hiç hoşuna gitmese de ağustos atamasında, kadro artışına gidilmeyeceğini, şubat için de şimdiden bir şey söylemenin erken olduğunu vurguluyor.
Ağustos ataması için bir önceki Bakan Nimet Baş'ın (Çubukçu'nun) verdiği sözü ise hiç üzerine alınmıyor...

Bakan Dinçer, Çalışma Bakanlığı'ndaki en yakın mesai arkadaşı Emin Zararsız'ı müsteşarlık koltuğuna, Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Burcu Eyisoy'u da yine aynı göreve getirerek işe başlamış.

"Orada birlikte zor işler başardık, bu yüzden yine aynı kadroyla yola devam edeceğiz" mesajı veriyor.

Peki eğitimde nasıl bir yol haritası izleyecekler? Öncelikleri ne olacak?
İşte bu konuda çok dağılmak istemiyor.

Birinci öncelikleri öğretmenler, bu konuda derslerini iyi çalışmışlar, çalışmaya da devam ediyorlar. İkincisi Başbakan Erdoğan'ın da çok önemsediği "Eğitimde Bilişim Hamlesi", üçüncüsü de giriş sınavları.

İşte "Henüz şekillenmedi, son kararlar verilmedi" dediği öngörülerinden ilkine yönelik planları:

4 aşamalı proje
Bakan Dinçer, öğretmenlere yönelik reform projesini 4 aşamalı olarak anlatıyor. "Köklü değişiklikler yapmadan bi iş olmaz" diyor ve ekliyor:
"Zaman zaman tepki alsak da sonunda öğretmeniyle, öğrencisiyle, velisiyle herkes mutlu olacak. Sosyal güvenlik reformunu gerçekleştirirken de, eczacılarla mücadele ederken de, dünyada yaşanan onca büyük krize rağmen işsizlik oranlarını aşağı çekerken de bu hep böyle oldu" dedi ve 4 aşamalı öğretmen reform paketini şöyle özetledi:
1. Aşama: Öğretmen yetiştirme sürecinin insan kaynakları planlaması çerçevesinde ele alacağız. İhtiyacımız kadar ve ihtiyacımız olan alanlarda öğretmen yetiştireceğiz.
2. Aşama: Eğitim fakültelerinin daha donanımlı öğretmen yetiştirmeleri için YÖK'le görüşeceğiz. Öğretmen yeterliliğini ölçme konusunda KPSS çok yetersiz. Alanlara yönelik sorularla zenginleştirilmesini isteyeceğiz.
3. Aşama: Öğretmeni seçiyor, atıyor ve hemen göreve başlamasını istiyoruz. Öğrenim gördüğü koşulları, gideceğin yerin şartlarını hiç göz önünde bulundurmuyoruz. Yeni öğretmen olmuş birisine 3, 4 sınıf bir arada olan birleştirilmiş sınıfları veriyoruz. Bu yüzden oryantasyon süreci getiriyoruz. Yeni atanacak 11 bin öğretmen 15 gün süre ile gideceği illerde, uzman öğretmenlerin vereceği bu eğitimden geçecekler.
4. Aşama: Öğretmen göreve başlıyor ve 30 yıl aynı bilgi ile yoluna devam ediyor. Bakanlık olarak ilk atamadan sonra onları unutuyoruz. 3 yılda bir öğretmenlerimizin yeterliliklerini ölçüp, eksiklerini tespit edip, bu açıklarını kapatmak için daha etkin ve aktif bir sistem getireceğiz...

Sohbetten satır başları
- Birinci önceliğimiz öğretmenler. Daha iyi yetişecekler, daha fazla iş garantileri olacak, sorunlarıyla daha yakından ilgilenilecek

- KPSS olmaya devam edecek ama kendi alanlarıyla ilgili sorular da sorulacak

- En iyi okulların bile kontenjanlarının dolmaması enteresan. Sınav ve yerleştirme sistemi gözden geçirilecek

- Bu yıl için yeni bir öğretmen ataması ve ek kadro yok ama şubat için şimdiden bir şey söylemek mümkün değil

- Bilişim sınıfları tekrar açılacak, tabletli eğitim şubatta başlayacak

- 150 bin öğretmen ihtiyacımız var, 230 öğretmen fazlası var. Bütün öğretmenleri göreve alsak dahi, beş yıl sonra yine birikim olur. YÖK'ten kontenjanları, ihtiyaca göre belirlemesini isteyeceğiz

- Göreve yeni atanan bütün öğretmenler oryantasyon eğitiminden geçecek

- Öğretmenlerin yeterlilikleri üç yılda bir sınavla ölçülecek, eksiği olanların eksi tamamlanacak

tag öner dinçer milli eğitimde değişiklikler yeterlilik ölçme sınavı öğretemnler öğretemen atama oryantasyon eğitimi

16.8.2011 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (11 yorum yazılmış)

box ÖĞRETMEN :ÖĞRETMENLİK BECERİ VE SEVGİ İŞİDİR. DURMADAN SINAVA SOKARAK ÖĞRETMEN ÖLÇÜLMEZ.BENCE TEMELDEN BAŞLAYIN.ÖĞRETMEN FAKÜLTELERİNE SADECE ANADOLU ÖĞRETMEN LİSESİNDEN GELENLERİ ALINIZ.ZATEN ÖĞRETMEN KENDİ BRANŞINDA KENDİNİ YENİLİYOR.SINAVA SOKMA İŞİNİ HAKARET KABUL EDİYORUZ.ÖĞRETMENİ DAHA FAZLA STRESE SOKMAKTAN BAŞKA HİÇ BİR İŞE YARAMAZ.ÇOK SEVDİĞİM MESLEKTEN BÖYLE SAÇMA ŞEYLER YÜZÜNDEN NEREDEYSE SOĞUYORUM.

box Napolyon ne demiş :Allah rızası için birazda paradan konuşun,maaşlara zamdan konuşun sayın bakanım.Çocuklarımızın eğitimi,evliliği belimizi büktü.Öbür dünya ya her halde esnafa taksit borcumuzla gideceğiz gibi gözüküyor.

box Halil :İşe öğretmenden değil; eğitim sisteminden başlayın.Her gelen kendince bir problem tespit edip çukuru kazıyor.Kapatmasını beceremeden defolup gidiyor.Öğretmen şamar oğlanı ya..Sizde ordan başlayın.Bütün bunlarda eskileri gibi gelip geçecek.Öğretmeni 3 yılda bir sınav yapacağınıza onları bulundukları mahallerde yeni gelişmelerden haberdar edecek yolları bulun..

box çilek : Bir de şu bizi yönetenlere sınav olsa çok daha güzel olacak.

box pelin :öğretmenlere değil müdürlere sınav yapsınlar. o kadar yetersizler ki sınava girmelerine gerek kalmaz. çünkü çözüm değil sorun üretiyorlar. bu da yetmezmiş gibi ahbap çavuş ilişkisi içinde işlerini yürütyorlar.

box Mehmet :Sınav kaygısı beşikten mezara kadar Başlarsa önce müdürlerden başlamalı.

box hakan_br :Adil misin nesin iyi bir akpli olduğun belli.Kendin de gir o sınava o zaman.

box MEHMET KAYA :BENCE ÇOK SAÇMA BU İŞ DYNED İŞİNE BENZİYOR

box bala :Böyle bir sınavı öğretmenlerin kabulleneceğini düşünmüyorum

box arpej :öğretmenlere meğer ne kadar gıcık olan varmış.O halde şu idarecilerinde yeterliliğine bakılmalı öyle değilmi adil kardeş,denge sağlanmış olur.

box ADİL VAHAPOĞLU :Öğretmenler için 3 yılda bir yapılacak olan seviye sınavını olumlu karşılıyorum.Bu sınav öğretmenlerin düşünsel ve mesleki duruş anlamında dinamik olmalarını sağlar...Daha kaliteli bir eğitim için ,sınava evet...ADİL VAHAPOĞLU- ERKAN KOLEJİ-LİSE MÜDÜRÜ

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Ev yapımı sivrisinek kovucu Ev yapımı sivrisinek kovucu

Beyninizi sağlıklı ve formda tutmanın yolları Beyninizi sağlıklı ve formda tutmanın yolları

Akıllı temizlik için pratik bilgiler Akıllı temizlik için pratik bilgiler

Güncel Eğitim Haberleri