Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Okullara akıllı tahta, öğrencilere tablet pc eğitim haberi

eğitim haberleriOkullara akıllı tahta, öğrencilere tablet pc

843tablet-pc.jpg Bakan Ömer Dinçer 'Bütün okullara 'akıllı tahta' girecek, her öğrenci bedava tablet bilgisayara kavuşacak' dedi. 2. dönem başlatılacak proje 4 yılda bitecek

Milli Eğitim Bakanı dev projeyi anlattı. Bakan Ömer Dinçer her öğrenciye tablet bilgisayar ile dersliklere akıllı tahta projelerini, yeni öğretim döneminin ikinci yarısında başlatacaklarını açıkladı. Projenin, pilot uygulama ve kademeli olarak dört yılda tamamlanması planlanıyor. 16 milyon öğrenci parasız tablet bilgisayar sahibi olurken, yaklaşık 500 bin derslikte dokunmatik akıllı tahtalardan yararlanılacak. Bakan Dinçer, 'akıllı tahta' projesinin dünyadaki bütün örneklerinden daha farklı ve ileri teknolojili olacağının altını çizdi ve dün itibariyle ihale hazırlıklarına başladıklarını söyledi.

FATİH GÖZDEN KAÇTI

Makamında ziyaret ettiğimiz Bakan Dinçer, sohbetimiz sırasında konu, akıllı tahta ve tablet bilgisayardan açılınca tebessüm ederek salı günü AK Parti Genel Merkezi'nde yapılan bir toplantıdan söz etti: Fatih Projesi Toplantısı. (Fatih, 'Fırsatları Arttırma Teknolojiyi İyileştirme Hareketi'nin kısa adı. Protokolü geçtiğimiz yıl sonunda imzalanmıştı). Dinçer'in tebessümü ise o gün, bütün dikkatini Ekonomiyi Değerlendirme Toplantısı'na odaklayan basının, bu toplantıyı atlamasını ima ediyordu. Başbakan Tayyip Erdoğan, ekonomi toplantısının hemen öncesinde, 'tablet bilgisayar ve akıllı tahta' gündemli ayrı bir toplantı düzenlemiş. (Küçük bir hatırlatma: Tablet bilgisayar, Başbakan'ın seçim kampanyasında bir örneğini Afyon mitinginde gösterecek kadar önem verdiği bir proje.) Toplantıya Bakan Dinçer, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım katılmış. Altyapı, fizibilite, bütçe ve takvim görüşülmüş.

TAMAMEN TÜRK MALI OLACAK

Merakla beklenen projenin başlangıç tarihini öğrendikten sonra Bakan Dinçer'e süreci sorduk. Dinçer, 'Cihazların, bileşenleriyle birlikte Türkiye'de üretilmesini istediklerini' vurguladı. Bu da eğitimde, bilişim teknolojisini yaygınlaştırılırken, bu kadar büyük ölçekli bir projeyle, yerli sanayinin desteklenmesi anlamına geliyor.
Bakan Dinçer, dünyadaki mevcut uygulamalarda, sistemin bir projeksiyon makinasına bağlı olduğunu hatırlatıp yeterince fonksiyel olmadığını belirtti: 'Örneğin Japonya istenen verim sağlanamadığı için tereddüt ediyor' dedi.

Dinçer, Milli Eğitim Bakanlığı projesinin, dünyadaki diğer uygulamalardan farkını anlatırken heyecanını saklamıyor: 'Akıllı tahta'lar, kullanıcı dostu olacak: İnce, büyük boyutlu, dokunmatik ve bilgisayar işleviyle donatılmış halde dersliğe takılacak. Öğretmen ve öğrencinin eş zamanlı çalışmasını mümkün kılacak. İhaleleri, Milli Eğitim Bakanlığı adına, Ulaştırma Bakanlığı yapacak. İhtiyaç duyulan kaynağı da Ulaştırma Bakanlığı sağlayacak. Bakan Dinçer, projenin parasal büyüklüğü konusunda hassas. İhale sürecine girildiği için rakam vermeyi doğru bulmuyor. Bakan Dinçer'in, bakanlığındaki temel öncelik ve hedefleri ise yarına...

Tebeşir, silgi, kalem tarih oluyor

Bilgisayar ekranının dev bir ekran haline dönüştürüldüğü akıllı tahtalar tamamen interaktiftirler. Projeksiyonla kullanımda kullanıcı bilgisayar ekranını tahta üzerine yansıtmalıdır. İnteraktif modda tahta yüzeyi dokunmatik ekranlar gibi çalışır. Tahta üzerinde görünen bilgisayar ekranına, tahtaya ait interaktif kalem ile müdahale edilir.

EĞİTİMDE DÖNÜM NOKTASI

Bilgisayar evriminde çığır açan tablet bilgisayar taşınabilir ve çok az yer kaplar. Yapı olarak cep bilgisayarı ile dizüstü bilgisayarın karışımıdır ancak büyük klavyesi yoktur sadece ekrandan oluşur ve dokunmatik ekranı sayesinde tüm işlemler rahatça yapılabilir.AKŞAM

tag akıllı tahta tablet pc milli eğitim öğrenciye tablet pc

12.8.2011 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (14 yorum yazılmış)

box isimsiz :ne zaman açılıyor peki

box boş ver yaaa :bizim okulda akılı tahta var ama tablet yok yakında gelecekmiş

box latif can kircicek :nezaman gelecek

box süleyman :tablet pc ler okulunuza gelse bile sadece 9. sınıflara verilecek.

box beyza :bende lcagına inanmıyorum çünkü daha bazı okularda bilgisiyar yok olursada çok iyi olur

box neslihannnnnnnn :bu tabletler dokunmatik de olucak mı?

box bilir :Bunlar 4 sene okul dahilinde kullanılacakmış okula cıkışta geri wermeyeceğiz . ayrıca 4 sene sonra şahsımıza ait olunca garantiside başlayacak ama her okula gitcekmi tereddütteyim .

box Ali Slim :bizde kalıcak ama yıl sanu geri iyade edilecekmiş

box İrem :ben başka bi sitede okudum bizde kalacakmış. Ve 4 yıl yapılması sürmiyecek, 4 yıl kullanacağız anlamına geliyor.Ayrıca benimde bir sorum olacak.Şimdi bu sene başlayınca okula hemen vereceklermi? yoksa 2. dönmemi verecekler?

box İsme Ne Gerek Var :üff ya 4 yılmış bize gelmesi anca 4. yılda olur o yuzden bence güzel değil :S

box bu iş olmaz :bu iş olmaz çocuklar kitabı okududa bilgisayardan okuması kaldı eğitimden sogurlar

box ece :inşallah olur pek inanmam ama

box furkan yıldırım :peki bunlar hep bizdemi kalcak yoksa okullar bitince geri alıncakmı yada okul çıkışı geri alıncakmı ( cevap bekliyorum )

box emre :bence çok güzel olcak

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

İştahı azaltmak için ne yapmalı? İştahı azaltmak için ne yapmalı?

Gözyaşları, göz sağlığının sigortasıdır Gözyaşları, göz sağlığının sigortasıdır

Çocukları erken yaşta mesleklere yönlendirmeyin Çocukları erken yaşta mesleklere yönlendirmeyin

Güncel Eğitim Haberleri