Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Bakan Dinçer'den öğretmenlere mesaj eğitim haberi

eğitim haberleriBakan Dinçer'den öğretmenlere mesaj

omerdincer.jpg Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer atanan öğretmenlerin eğitim programının 5 Eylül'de başlatılacağını açıkladı: Yeni mezun öğretmeni atayıp da sınıfa göndermek ona da haksızlık. Eğitim önceliğimiz Doğu ve Güneydoğu

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, ataması yapılan 11 bin 500 öğretmenin, görev bölgelerinde daha verimli çalışabilmesi, uyum süreçlerini kolaylaştırmak için planlanan eğitim programını, 5 Eylül'de başlatacaklarını açıkladı. 'Atayıp hemen sınıfa göndererek öğretmene haksızlık yapıyoruz' diyen Dinçer, ilk kez uygulanacak programın 'iki ayaklı' olduğunu söyledi. Öğretmenlerin, atandıkları yerin özelliklerini tanımalarına dönük 'yerinden eğitimin' yanı sıra ayrıca bir hafta süreli 'uzaktan eğitim' de planlanıyor.
Bakan, Maliye'nin kadro vetosuna uğrayan öğretmenleri kastederek de 'Alamadığımız öğretmenlerin durumunu, 2012 yazında telafi edeceğiz' sözünü verdi. Halen bakanlık birimlerinden brifing almayı sürdüren Dinçer, diğer yandan da öncelikleri belirlemeye çalışıyor. Şu ana kadar aldığı brifingleri 'Bu bakanlıktaki herkes, ama herkes bir değişim gereğine inanıyor' diye özetleyen Dinçer'in temel önceliği ise öğretmenlerin, eğitim fakültesinden başlayıp atanma süreci ve sonrasını da içine alan uzun dönemli yetişme ve nitelik sıkıntılarını çözmek gibi görünüyor. Bu niyet 'Öğretmen seçim sürecinde tek faktör var:KPSSpuanı. Evet, puanlar objektifliği sağlıyor ama biz onun bu işi yapıp yapamayacağını bilmeden öğretmen yapıyoruz' ifadesiyle yansıyor.

ÖĞRETMENLERİ MOTİVE ETMELİYİZ
Ancak bunun kadar önemli, bence daha yakıcı olan ücret konusuna nasıl bakıyor yeni Milli Eğitim Bakanı? Düşükten öte artık yoksulluk sınırına geldiği raporlara konu olan öğretmen maaşları konusundaki düşüncelerini sorduğum Dinçer, farklı bir yanıt verdi: 'Sistemi tamamen gözden geçirmek gerekiyor. Ücret, verimin yegane şartı değil. Biz öğretmenleri diğer alanlarda da mutlu edemediğimiz için sorunların, mutsuzlukların hepsi, ücret penceresinden görünüyor. Oysa biz öğretmenleri, motive edecek, kendilerini iyi hissetmelerini sağlayacak sosyal ve kültürel beklentilerini de karşılayamamışız ki...' Ve sözlerinin daha iyi anlaşılması için de ABD'de yapılmış bir araştırmadan söz ediyor. Geçim sıkıntısı yaşayan öğretmenlerimizin katılmama ihtimalini dikkate alarak aktarıyorum: Bir kütüphane görevlisinden, aynı mekanda ama iki ayrı zamanda iki ayrı davranış kalıbı uygulaması isteniyor. İlkinde, gelen okuru son ana kadar fark etmemesi, ancak kendisine seslenince cevap vermesi, göz temasından kaçınması, istenen kitabın olup olmadığını yavaş hareketlerle kontrol etmesi. İkinci davranış kalıbı ise tam tersi. Okuru fark ettiği andan itibaren ilgilenmesi, gülümsemesi, aradığıkitapo anda yoksa bile ne zaman edinebileceğini söylemesi. Sonra da iki durumda gelen okurlara bir anket uygulanıyor. Anketin bir püf noktası var: Kütüphanecinin davranışlarının hiç hatırlatılmaması. Sadece mekanın fiziki koşulları, ortam soruluyor. Isı, ışık vs. İlgisiz davranışa maruz kalanlar, ışığın kötü, içerisinin havasız vs olduğunu söylerken, yakın ilgi gören okurlar, fiziki koşulları mükemmel olarak niteliyor. 'Peki temel hedefiniz ne?' sorumuza Dinçer'in cevabı 'Milli Eğitim'de çalıştığı için gurur duyan öğretmenler' oluyor.

KARİYER YAPAN MÜDÜRE EK PUAN
Dinçer'le sohbetimizde, okul idarecilerinin atanmasına ilişkin yeni yönetmelik değişikliği de gündeme geldi. 9 Ağustos tarihli yönetmelikle, okul idarecilerinin atanmasında dikkate alınan akademik kariyer için verilen puanlar, yönetim bilimlerinde akademik kariyer yapanlar lehine arttırıldı. Yönetim bilimleri alanında yüksek lisans ve doktora yapanlar arasında; müdürlük için ek 20, müdür yardımcılığı ve müdür başyardımcılığı için ek 5 puan öngörülüyor.

Esenler'de gördüklerim kalbimi sıkıştırdı
Bakanlığın, Kürtçe'den başka dil bilmeyen çocukların eğitimi konusundaki özeleştirisini geçenlerde 'İki Dil Bir Bavul' filmini hatırlatarak manşetten duyurmuştuk. Dinçer'e Doğu ve Güneydoğu'daki okullara gidip gitmeyeceğini de sordum. 'Elbette gideceğim. Eğitimde önceliğimiz o bölgeler olacak' dedi. Diyarbakır, Hakkari, Şanlıurfa, Gaziantep 'i hemen sıraladı ve ekledi: 'Ama İstanbul'a da sık gideceğim. Esenler'de geçenlerde yaptığım ziyarette gördüklerim kalbimi sıkıştırdı.'

AKŞAM

tag Ömer Dinçer Milli Eğitim Bakanı öğretmenlere mesaj yeni dönem

12.8.2011 tarihli haber

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Ailelere doğru internet kullanım tavsiyeleri Ailelere doğru internet kullanım tavsiyeleri

Ev alırken veya kiralarken nelere dikkat etmek gerekir? Ev alırken veya kiralarken nelere dikkat etmek gerekir?

Beyine zarar veren alışkanlıklar Beyine zarar veren alışkanlıklar

Güncel Eğitim Haberleri