Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Kayıt parası yok,zorunlu bağış var eğitim haberi

eğitim haberleriKayıt parası yok,zorunlu bağış var

348lise-kayit.jpg Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası Adana Şube Başkanı Kamuran Karaca, Milli Eğitim Bakanlığı'nın kesin talimatına rağmen okullarda zorla kayıt parası alınmaya devam edildiğini ileri sürdü.
Okullarda kayıt parası istendiğine ilişkin sürekli şikayet aldıklarını açıklayan Kamuran Karaca, hiçbir velinin kayıt parası vermeye zorlanmamasını istedi. Anayasal olarak eğitimin devlet okullarında ücretsiz olduğunu belirten Karaca, okul yöneticilerinin buna uyması gerektiğini vurguladı. Kayıt için okula velisiyle birlikte gelen öğrencinin, kayıt parası nedeniyle çıkan tartışmalara tanık olabildiğine dikkat çeken Karaca, "Çocukların psikolojisi bozuluyor. Bir öğrencinin, henüz yeni kayıt olacağı okulda böylesi bir tartışmaya tanık olması halinde, okul ortamını sevmesi mümkün değil. Hiçbir okul idarecisinin, öğrencinin yanında velisini zorlamaya ve onu rencide etmeye hakkı yok" dedi.

'PARA İÇİN DEĞİŞİK YÖNTEMLER'
Kamuran Karaca, velilerden alınması için değişik yöntemler geliştirildiğini öne sürdüğü kayıt parası konusunda, okul idarecilerini yasalara uymaya ve duyarlı olmaya çağırdı. Karaca, "Okul aile birlikleri aracılığıyla okullarda kayıt parası toplanıyor. Okul aile birliklerinin zorunlu bağış toplama gibi yasal bir yetkisi yok. Ama hemen hemen her okulun idarecileri, basınla ya da Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ile karşı karşıya gelmemek için okul aile birliklerini yetkisi olmadığı halde bu işle görevlendiriyor. Okul yönetimi, aile birliği yönetimine okulda bir oda veriyor. Kayıt makbuzlarını da okul aile birliğine teslim ediyor. Okul aile birliğinin yöneticileri, kayıt için gelen veliyi, kayıt için bağışa zorluyor. Böylelikle okul yönetimi kayıt parası almamış oluyor" diye konuştu.

-PARA ALAN VARSA GEREĞİNİ YAPARIZ-
Adana İl Milli Eğitim Müdürü Abdulgafur Büyükfırat ise kayıt parası alındığı yönündeki iddiaları şöyle değerlendirdi:
"Kayıt parası alınmaması için hem bizim hem bakanlığımızın talimatı var. Kayıt parası adı altında hiçbir şekilde para alınmaması için gerekli talimatlar verildi. Bazen kayıt parası alındığına dair iddialar oluyor. Varsa öyle bir okulumuz biz gereken incelemeyi yaparız."

Milliyet

tag kayıt parası zorunlu bağış Milliyet Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası

12.8.2011 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Günün hangi saatinde ne içmeli? Günün hangi saatinde ne içmeli?

Keçiboynuzu ve pekmezinin yararları Keçiboynuzu ve pekmezinin yararları

Bilgisayarı daha verimli kullanmak için bunları yapın Bilgisayarı daha verimli kullanmak için bunları yapın

Güncel Eğitim Haberleri