Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Öğretmenlik tercih edenlere MEB'den burs eğitim haberi

eğitim haberleriÖğretmenlik tercih edenlere MEB'den burs

42meb-logo.jpg Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), üniversite sınavı sonucunda 2011-2012 öğretim yılında öğretmen yetiştiren yükseköğretim programlarını ilk 5 tercihinde kazanan bin 500 öğrenciye burs verecek.
MEB'in 2011 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nda yer alan duyurusuna göre, 2011-2012 öğretim yılında Bakanlıkça belirlenen öğretmen yetiştiren yükseköğretim programlarını ilk 5 tercihinde kazanan bin 500 öğrenciye burs sağlanacak.

Anadolu Öğretmen Lisesi mezunu olup belirtilen kontenjana giremeyen adaylar da kontenjana bağlı kalınmaksızın bursluluk haklarından yararlandırılacak.

Verilecek burs Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (YURTKUR) Genel Müdürlüğü tarafından ödenecek. Burs hak kazanan öğrenciler yine YURTKUR tarafından ilan edilecek.

Üniversitelere göre kontenjan dağılımı, kılavuzda öğretmen yetiştiren yükseköğretim programlarının karşısında yer alıyor.

Kontenjan ayrılmayan programları kazanan veya kontenjan ayrılmış olmakla birlikte ikinci öğretim kapsamında olan öğrencilerle, açıköğretim kapsamında bulunanlarla, özel üniversitelerde okuyan ve özel yetenekle yerleşen öğrencilere Anadolu Öğretmen Lisesi mezunu olsalar bile burs verilmeyecek.

Burs verilecek öğrencilerde şu şartlar aranıyor:
-Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
-22 yaşını geçmemiş olmak,
-Bu sınavın yapıldığı yıl ve daha sonraki yıllarda mahkeme kararı ile yaş küçültme işlemi yapmamış olmak,
-ÖSYS Tercih Bildirim Formu'nda öğretmen yetiştiren yükseköğretim kurumlarının Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenen programlarını ilk 5 tercihi arasında seçmiş ve bu programa kesin kaydını yaptırmış olmak,
-Memuriyete atanmasına engel olacak nitelikte hükümlülüğü bulunmamak,
-ÖSYM'ce yapılan puan sıralamasına göre, kaydolduğu program için Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenen kontenjana girmiş olmak.

tag burs milli eğitim öğretmenlik yurtkur burs şartları

27.7.2011 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (4 yorum yazılmış)

box DADAŞ :Kızım Atatürk Öğretmen Lisesi mezunu olup ilk tercihi olan sınıf öğretmenliği fakültesini kazandı. Ancak kyk kızıma burs vermedi. Öğrenci kredisi verdi. Öğrenci paraya ihtiyacı olup bursa güvenerek ümitleniyor. Ancak sözler sadece ve sadece malesef yazılarda kalıyor, lafta kalıyor. Bu Türkiye"nin acı gerçeklerinden biri. Dilerim Allah" tan hayırlısı olur. Allah büyüktür.

box Dadaşım :2013-2014 yılı için Anadolu Öğretmen Lisesini bitirip öğretmenlik tercih edenlere ne zaman burs verilecek ve sitenin adresini bilen varmı?

box dilara :bu bursu alınca başbakanlık bursuna başvuru yapılabiliyor mu ve bu burs ne kadar?

box ayşe :burs için başvuru gerekiiyomu ??

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Çocuk gelişimine olumsuz etki eden besinler Çocuk gelişimine olumsuz etki eden besinler

Bu meyve sebzeleri eksik etmeyin Bu meyve sebzeleri eksik etmeyin

Hafızayı sürekli diri tutmanın yolları Hafızayı sürekli diri tutmanın yolları

Güncel Eğitim Haberleri