Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Okul kantinlerinde kola-cips resmen yasaklandı eğitim haberi

eğitim haberleriOkul kantinlerinde kola-cips resmen yasaklandı

40kantinde-kola-ve-cips-satisi-yasaklandi.jpg Milli Eğitim Bakanlığı'nın "Okul Kantinlerindeki Gıda Satışı" konulu yeni genelgesine göre, okul kantinlerinde gazlı-kolalı içecek ve cips satışı yapılmayacak, otomatik satış yapan makineler bulundurulmayacak. Kantinlerde süt, ayran, taze meyve suyu ve tane ile meyve satışı yapılabilecek.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, 21 Temmuz 2011 tarihli, 41 sayılı, "Okul Kantinlerindeki Gıda Satışı" konulu bir genelge yayınladı. Milli Eğitim Bakanlığı internet sitesinde yer alan ve İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderilen genelgenin, bakanlığa bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında öğrenim gören öğrenci kursiyer, kursiyer ve çalışanların güvenli ve sağlıklı beslenme bilinci kazanmalarına katkı sağlamak, olabilecek gıda zehirlenmeleri, bulaşıcı hastalıklar, yetersiz ve dengesiz beslenmeye bağlı hastalıklar ile şişmanlığı önlemek amacıyla yayınlandığı ifade edildi.

Genelgeyle, konuyla ilgili Başbakanlık ve Sağlık Bakanlığı genelgeleri de dikkate alınarak 17 Nisan 2007'de yayınlanan genelgede değişiklik yapıldığı kaydedildi.

Buna göre, 2007/33 sayılı Genelgenin Genel Kurallar bölümünün 16. Maddesi "Eğitim kurumlarının, yatılı veya pansiyonlu yemekhaneleri dahil olmak üzere kantinleri, çay ocakları, büfeleri gibi yerlerde çocukların dengesiz beslenmesine şişmanlığa (obezite) sebep olabileceğinden, doğal maden suları hariç, enerji yoğunluğu yüksek, besin değeri düşük olan (enerji içecekleri, gazlı içecekleri, aromalı içecekler ve kolalı içecekler) ile kızartma ve cipslerin satışları yapılmayacak, otomatik satış yapan makinelerde bulundurulmayacaktır. Bunların yerine Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'ndan üretim veya ithalat izni bulunan süt, ayran, yoğurt, meyve suyu, taze sıkılmış meyve suyu ve tane ile satışı yapılabilen meyve bulundurulacaktır" şeklinde değiştirildi.

Ayrıca, aynı genelgenin "Okul Kantini Denetim Formu"nun B-Gıda Hijyeni Bölümünün 26. Maddesi de 16. Maddeyle uyumlu hale getirildi

tag okulllar kantin okul yasak kola cips meyve suyu sağlıklı beslenme milli eğitim

22.7.2011 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (5 yorum yazılmış)

box BABA YUREGI :yapilan yorumlara dikkat ettimde hepsini okul kantinlerinden maddi cikarlari oldugu belli oluyor. ama sanirim onlarin okula giden yavrulari yok... ilk ve orta dereceli okullara giden 2 cocugum var Hersabah onlara harcliklarini verirken icim sizliyor. kantinlerde gordugum kadari ile hersey kantincinin maddi cikarina gore. ucuz ve kalitesiz mali gelecegimiz olan cocuklarimiza vicdanlari bile sizlamadan satiyorlar. yuksek fiyat odeyerek okul kantini ihalesi kazanip kantin isletmesinin sahibi olmus olabilirler. ancak bu onlara istikbalimiz cocuklarimizin sagliklari ile oynama hakkini vermez. uygulamayi sanirim akp hukumeti yururlugu koydu? akp hukumetinin neredeyse hicbir icraatini onaylamasamda bu yasa uygulamasini tüm benligimle destekliyorum. Allah razi olsun. vesile ile herkezi uzerine dusen vazifeyi yapmaya davet ediyorum. COCUKLARIMIZ TURKIYE CUMHURIYET I NIN VE BIZLERIN GELECEGIDIR. Aksini dusuneni de ALLAH a havale ediyorum...

box kantinci :yurt okul kantini işletiyorum,şehrin ortasında okulum ve yudum...yurt öğrencileri dışarıdan istediklerini alıp içeri sokabiliyorlar..buna nasıl dur diyeceksiniz..

box antalya :acaba bu yasakları koyalar cocuklarına telefonla pizza ve kola hamburger ve kola sipariş ettiklerine eminim koltuğa oturdularmı yok o yasak yok bu yasak atıyorlar liseye giden öğrencilerin 4 sınıfta hepsi reşit insan haklarına saygılı olun malı istediğini seçme hakkı var onlarmı karar verecekler ne içip yenileceğine....

box şeffafi :bu istenenleri sağlayan kantincinin müşterileride herhalde teşbihde hata olmasın ama gökten zenbille inmeli sanki kantinciler uzaydan gelen yaratık da onları yok etmeğe çalışıyorlar lütfen kantincilik 3308 sayılı meslek edindirme yasasına göre meslek kabul edilerek kurslar sertifikalr verilirken çocukların dadılığını yapmayı öğretmediler bir yetkilide sizin sorununuz nedir diye sormadı 170 gün çalışarak 365 yaşamağa çalışan bu kesiminde ne yiyeceğini düşünmeliler ve yasağın üretiminden tutun da her yerde tüketimini birsürü ........burgercileri hep yasaklayarak toplumun tümünü kurtarmalı ve herkez boş kesden lütfen atmamalı kimsede önyargılı olmamalıçünkü gayri ahlaki suçlamalara çanak tutarcasına seviyesiz ve yersiz gelmektedir.

box sinmel02@otmail.com :Bence geç bile kalınmış bir uygulama.Tebrikler

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Havuç Suyunun Faydaları Havuç Suyunun Faydaları

Gündüz uykusu hangi saatlerde daha iyidir? Gündüz uykusu hangi saatlerde daha iyidir?

Dondurma Yerken Bunlara Dikkat Edin Dondurma Yerken Bunlara Dikkat Edin

Güncel Eğitim Haberleri