Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Bakan Dinçer,TÜSİAD Heyetini Kabul Etti eğitim haberi

eğitim haberleriBakan Dinçer,TÜSİAD Heyetini Kabul Etti

225dincer-ve-tusiad.jpg Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner ve beraberindeki Yönetim Kurulu Üyelerini kabul etti. Görüşmenin ardından basına açıklama yapan TÜSİAD Başkanı Boyner, Türkiye'nin en önemli konularından birinin eğitim olduğunu belirterek, konuyu değişik boyutlarıyla ele aldıklarını söyledi. Boyner, derneğin geçen yıl hazırladığı Nüfus Bilim Raporunu Bakan Dinçer'e sunduklarını ve raporun eğitim sistemine nasıl yansıyacağını, bu çıktıların eğitim vizyonu oluşturmada nasıl kullanılabileceğini konuştuklarını aktardı.

Ümit Boyner, Türkiye'de okul öncesi yaş grubunun 2012 yılından itibaren azalacağını ifade etti. "5 yaş, 4 yaş ve hatta 3 yaşa indirilecek şekilde küçük yaştan itibaren eğitimin zorunlu hale getirilmesi ve bu eğitimin verilmesi üzerinde bir fırsat var" diyen Boyner, nüfustaki azalmanın ortaöğretimde de kalitenin artırılması için bir fırsat oluşturduğunu, görüşmede bu konular üzerinde durduklarını belirtti.

Ayrıca mesleki eğitim konusunun da gündeme geldiğini söyleyen Boyner, Türkiye'nin en büyük sıkıntılarından birinin iş gücü piyasasındaki "vasıf uyumsuzluğu" olduğunu ifade etti. Bu noktada "meslek eğitimiyle, meslek eğitiminin sanayi ile ilişkilendirilmesinin çok önemli olduğunu" vurgulayan Boyner, "Piyasanın gerektirdiği, Türkiye'nin yeni sanayi stratejisinin gerektirdiği eğitim nasıl bir meslek eğitimi olmalıdır? Burada aslında bu ilişkiyi güçlendirmek önemli hale geliyor. Bu konuda biz de TÜSİAD olarak çalışmalarımızı artıracağız. Böyle bir karar da içerden çıktı diyebilirim" diye konuştu.

TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, yükseköğretim alanında da YÖK'ün reforme edilmesi, üniversitelerin özgürleşmesi ve idari yönden özerk kurumlar haline gelmesi konusunda çalışmaları bulunduğunu belirtti.

tag Milli Eğitim Ömer Dinçer TÜSİAD

19.7.2011 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk

Liselere giriş sınav sonuçları açıklandı Liselere giriş sınav sonuçları açıklandı

Devamsızlıktan kalan öğrenciler de mezun edildi Devamsızlıktan kalan öğrenciler de mezun edildi

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

En sağlıklı kabuklu yemiş hangisidir? En sağlıklı kabuklu yemiş hangisidir?

PH değeri yüksek sabun ve şampuan kullanmayın PH değeri yüksek sabun ve şampuan kullanmayın

Doğalgaz faturasını azaltmak için öneriler Doğalgaz faturasını azaltmak için öneriler

Güncel Eğitim Haberleri