Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Başbakan Erdoğan'ın eğitimde reform düşünceleri eğitim haberi

eğitim haberleriBaşbakan Erdoğan'ın eğitimde reform düşünceleri

60basbakan-erdogan.jpg Erdoğan, TBMM'de önceki gün açıkladığı hükümet programında, eğitim sisteminin tümüyle gözden geçirileceğini belirterek, sınava hazırlık süreçlerinin azaltılacağını, şekle ve törenselliğe değil, içerik ve işlevselliğe önem verileceğini açıkladı.

Erdoğan, yeni Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ile birlikte, TBMM Milli Eğitim Komisyonu'nun başına getirmeye hazırlandığı eğitimci kökenli eski başdanışmanı Nabi Avcı'ya emanet edeceği eğitim reformunun ayrıntılarını programına şöyle yansıttı:

EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ DERİNLEŞECEK
- Toplumsal yapımıza atfettiğimiz önemin bir sonucu olarak, yeni döneme çok daha güçlü bir kurumsal yapı ile başlıyoruz. Eğitimde, fırsat eşitliğini derinleştirecek ve çocuklarımızı geleceğe çok daha donanımlı yetiştirecek bir ortam sunacağız. Sadece teknik olarak değil, hoşgörü kültürü, iletişim becerisi ve ortak iş yapma anlayışı güçlü nesiller yetiştirmeyi hedefliyoruz.

KALİTEYİ MERKEZE ALAN BİR DÖNÜŞÜM PROGRAMI
- 2023 yılında dünyanın ilk 10 ekonomisinin içinde olmak için okul öncesi eğitimden başlayarak, zenginliğimiz ve en önemli rekabet üstünlüğümüz olan çocuklarımızın ve gençlerimizin uluslararası arenada söz sahibi olacak şekilde yetiştirilme zorunluluğu bulunmaktadır. Okul öncesinden üniversiteye kadar uzanan eğitim basamaklarında, milli değerlerimiz ve uluslararası standartlar esas alınarak eğitim sistemimiz tamamen gözden geçirilecek ve kaliteyi merkeze alan bir dönüşüm programı uygulanacaktır.

ŞEKİL VE TÖRENSELLİK DEĞİL, İÇERİK VE İŞLEVSELLİK
- Eğitim sistemimiz; kaliteyi yükselten, okulu öne alıp sınava hazırlık süreçlerini azaltan, şekle ve törenselliğe değil, içerik ve işlevselliğe önem veren, öğrenciyi ve aileleri rahatlatan bir anlayışla yapılandırılacaktır. Bu kapsamda eğitim yönetimi, öğretmen yetiştirme süreçleri, müfredat, eğitim ortam ve araçları dönüşüm sürecini destekleyecek şekilde güçlendirilecektir.

EĞİTİMİN KALİTESİ ARTIRILACAK
- Birçok gelişmiş ülkeye göre daha genç bir yaş ortalamasına sahip öğretmenlerimize ve çocuklarımıza yönelik olarak okullarımızda akıllı derslikler oluşturularak ve diğer tamamlayıcı altyapı ve araçlar geliştirilerek eğitimin kalitesini daha da artıracağız. Çocuklarımıza e-kitap (elektronik kitap) ücretsiz dağıtılacak. Yeni buluşlarla çığır açacak, geleceğe yön verecek üstün yetenekli çocukların tespit edilmesine ve eğitimine daha fazla önem vereceğiz.

YÖK TÜM YÖNLERİYLE REFORME EDİLECEK
- Yüksek öğretim sistemimiz tüm yönleriyle reforme edilecektir. Bu sayede üniversitelerimizin daha da özerk olacağı ve kendi özgün gelişme alanları içerisinde yarışacağı rekabetçi bir ortam oluşturulacaktır. YÖK'ü sadece üniversiteler arasında koordinasyon, akreditasyon sağlayan ve kalite standartlarını belirleyen bir kurum haline dönüştüreceğiz.

TÜTÜN, ALKOL VE UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE DEVAM EDECEK
- Tütün, alkol, uyuşturucu ve diğer madde kullanımlarını azaltmak için risk faktörleri ile mücadeleye devam edeceğiz.

- Sağlıklı beslenme ve düzenli fiziksel faaliyeti teşvik ederek her 100 yetişkin arasında 32 olan obez oranını 2015'te 30'un altına indireceğiz.

Hürriyet

tag başbakan erdoğan eğitimde reform eğitim haberleri hürriyet Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer

13.7.2011 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (1 yorum yazılmış)

box PAPATYA :okulöncesinin zorunlu olmasını istiyoruz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

PH değeri yüksek sabun ve şampuan kullanmayın PH değeri yüksek sabun ve şampuan kullanmayın

En sağlıklı kabuklu yemiş hangisidir? En sağlıklı kabuklu yemiş hangisidir?

Unutkanlığa iyi gelen besinleri biliyor musunuz? Unutkanlığa iyi gelen besinleri biliyor musunuz?

Güncel Eğitim Haberleri