Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Meslek liseliler gelecekten umutsuz eğitim haberi

eğitim haberleriMeslek liseliler gelecekten umutsuz

22meslek-liseliler.jpg Anabilim Eğitim Kurumları tarafından yapılan ve İstanbul Ümraniye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nce desteklenen araştırmada liseli gençlerin gelecekten beklentileri soruldu.

Ümraniye'deki 14 devlet ve özel eğitim kurumunda öğrenim gören öğrencilerden bin 47 kişi ile görüşüldü. Araştırmaya katılanların yüzde 43'ümeslek, yüzde 29'u genel lise, yüzde 10'u çok programlı ve yüzde 9'u ise özel lise öğrencilerinden oluştu.

Araştırma sonuçlarına göre, işverenlerin Ara eleman sıkıntısı yaşıyoruz dediği Türkiye'de gençler tamtersini söylüyor. Büyük çoğunluğumeslek liseli olan gençler gelecekleri için kaygılı.Öğrencilerin yüzde 48,3'ü istediği üniversiteyi ve bölümü kazanamamaktan endişe ederken, yüzde 44,3'ü yükseköğretime yerleştirmede kullanılan mevcut puanlama sistemi nedeniyle istediği bölüme giremeyeceğini düşünüyor.

Ayrıca öğrencilerden yüzde 33'ü üniversiteyi bitirdikten sonra iş bulmamaktan ve yüzde 32,8'i ise prestiji yüksek bir işte çalışamamaktan endişe ediyor.

Sekreter bile bulamıyoruz

Ara eleman bulmakta gerçekten çok zorlanıyoruz. Bir sekreter veya özel şoför dahil önümüze sorun olarak çıkıyor. Meslek liselerinin eğitimi ve sayılarının artması noktasında çalışmalar yapılıyor ama bunlar yetersiz.Gençleri meslek liselerine yönlendirmede sıkıntı yaşanıyor. Yetenekleri doğrultusunda eleman yetiştiremiyoruz.

Kızların gelecek kaygısı daha fazla

Araştırmada kız öğrencilerin erkek öğrencilere göre geleceğe daha umutsuz baktıkları anlaşıldı. İstediği üniversiteyi ve bölümü kazanamayacağından endişe eden kızların oranı yüzde 53 iken erkeklerin oranı yüzde 42'de kaldı.

AA

tag meslek liseliler iş sahibi araştırma ümraniye

11.7.2011 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Süt ürünleri nasıl saklanmalı? Süt ürünleri nasıl saklanmalı?

Bunları yaparak sivrisineklerden kurtulabilirsiniz Bunları yaparak sivrisineklerden kurtulabilirsiniz

Sağlıklı yaşlanmak için sağlıklı yaşamalı Sağlıklı yaşlanmak için sağlıklı yaşamalı

Güncel Eğitim Haberleri