Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

8.Sınıf SBS'de tercihler nasıl yapılacak? eğitim haberi

eğitim haberleri8.Sınıf SBS'de tercihler nasıl yapılacak?

24sbs-seviye-belirleme-sinavi.jpg OKUL TERCİHLERİNİZİ YAPMAK İÇİN TIKLAYIN

Milli Eğitim Bakanlığı SBS' de tercih sistemini değiştirdi. Geçtiğimiz yıl okullarda büyük kontenjan açıklarının kalması ve düşük puan alan öğrencilerin bu kontenjanlara yerleştirilmesi ile ortaya çıkan tepkiler sonucunda MEB bu yıl tercih sistemini yeniden düzenledi...

Buna göre öğrenciler 8-20 Temmuz tarihleri arasında 12 tercihten oluşan tek bir tercih listesi yapacak. Bu listeyle öğrenciler yedek ve asıl olarak yerleştirme işlemine girecek. Öğrenciler ek yerleştirme döneminde yeni bir liste yapmayacak ve bu liste ile dört kez yedek yerleştirme işlemi yapılabilecek. Bu durumda öğrencilerin tercih listelerini çok dikkatli yapmaları gerekiyor.

TÖDER Rehberlik Uzmanları, öğrencilere adım adım tercihlerini nasıl yapmaları gerektiğini ve yerleştirme işlemlerini nasıl yapacaklarına yönelik bir yol haritası hazırladı.

Öğrenciler nasıl tercih yapacak?

Tercihler 08-20 Temmuz 2011 tarihleri arasında en fazla 12 (on iki) tercih olmak üzere yapılacak. Bireysel tercih yapamayanlar için okul müdürlüğü, tercih işlemlerini öğrenci velisi adına velinin doldurup imzalayarak verdiği "Yerleştirme İşlemi Tercih Ön Çalışma Formu"na bağlı kalarak veli adına yapılacak.

Tercihler okul müdürlüğü tarafından elektronik olarak onaylanacak. Tercihlerle ilgili bir düzeltme varsa elektronik onaylamadan önce yapılacak. Onaylama işlemi yapıldığı anda öğrencinin tercih işlemi tamamlanmış olup, aksi takdirde öğrenci tercih yapmamış sayılacak.

Ayrıca tercihlerin elektronik ortamda hatasız, eksiksiz olarak tercih ve yerleştirme e-kılavuzuna uygun doldurulması gerekmektedir. Tercih listesinden öğrenci velisi, onay işleminden ise okul müdürlüğü ile veli birlikte sorumlu olacak.

Tercih başvurusu sadece 1 (bir) kez yapılacağından ve başvuru işleminden sonra değiştirilemeyeceğinden öncelik sırasına ve bir önceki yıl okul taban puanlarına dikkat edilerek yapılmalı.

Yerleştirme işlemleri nasıl yapılacak?

 OYP'si 196 ve üstü olup tercihte bulunan tüm öğrenciler yerleştirmeye katılabilecek.

 Yerleştirme işlemleri için öğrenciler 12 (on iki) tercihe kadar başvuru yapabilecek.

 Yerleştirme işlemi, ortaöğretime yerleştirme puanına (OYP) göre yapılır. Öğrencilerden tercih başvuruları alındıktan sonra puan üstünlüğü esasına dayalı olarak önceden belirlenmiş kontenjanlara göre yerleştirme yapılır. Ortaöğretime yerleştirme puanlarının eşit olması hâlinde 8. sınıf seviye belirleme sınavı (SBS) puanı, eşitliğin devamı hâlinde, 7. sınıf seviye belirleme sınavı (SBS) puanı, yine eşitliğin olması hâlinde 6. sınıf seviye belirleme sınavı (SBS) puanı yüksek olan öğrenciye öncelik verilir. Bunların da eşit olması hâlinde tercih önceliği dikkate alınacak.

 Yerleştirme işlemi yapılarak öğrencilerin asıl hakkı kazandıkları tercihlerinin üstündeki tercihlerinde yedek yerleştirme yapılır. Yedek yerleştirme sonucunda öğrenciler birden fazla tercihine yedek olabilirler. Yedek yerleştirme yapılacak okulların kontenjan sayıları, asıl kontenjan sayısının 8 katı alınarak belirlenecek. Özel okullar için yedek kontenjan belirlenmez. Örneğin Bahçelievler Adnan Menderes Anadolu lisesinin kontenjanı 80 ise bu okula 640 öğrenci yedek yerleştirilecek. Bu yedek sırası dördüncü yerleştirmenin sonuna kadar geçerli olacak.

 Yerleştirme işlemi tamamlandığında bazı öğrenciler hem asıl hem yedek olarak, bazı öğrenciler sadece asıl olarak ve bazı öğrenciler ise sadece yedek olarak tercihlerine yerleştirilmiş olabilir. Bazı öğrenciler ise hiçbir tercihinde asıl ya da yedek olamayabilir.

 Asıl listeden kayıt hakkı kazanan öğrenciler 01-05 Ağustos 2011 tarihleri arasında saat 17.00'ye kadar kayıt yaptırmamaları durumda bu haklarını kaybeder.

 06 Ağustos 2011 saat 15.00'ten itibaren boş kalan kontenjanlar ilan edilecek. Her okulun boş kontenjan sayısı kadar öğrenciye, daha önce açıklanan yedek sırası dikkate alınarak kayıt hakkı verilir. Öğrenciler e-okul kayıtlarına göre yedek listeden kayıt hakkı

kazandıkları okullara 08-12 Ağustos 2011 tarihleri arasında saat 17.00'ye kadar kayıtlarını yaptıracak.

 Yedek listeden kayıt hakkı kazanan öğrenciler 08-12 Ağustos 2011 tarihleri arasında saat 17.00'ye kadar kayıt yaptırmamaları durumda bu haklarını kaybeder.

 13 Ağustos 2011 saat 15.00'ten itibaren ilan edilecek. Her okulun boş kontenjan sayısı kadar yedek listeye göre sıradaki öğrencilere kayıt hakkı verilir. Öğrenciler e-okul kayıtlarına göre yedek listeden kayıt hakkı kazandıkları okullara kayıtlarını, 15-19 Ağustos 2011 tarihleri arasında saat 17.00'ye kadar yaptıracaklar.

 Yedek listeden kayıt hakkı kazanan öğrenciler 15-19 Ağustos 2011 tarihleri arasında saat 17.00'ye kadar kayıt yaptırmamaları durumda bu haklarını kaybeder.

 20 Ağustos 2011 saat 15.00'ten itibaren ilan edilir. Her okulun boş kontenjan sayısı kadar yedek isteye göre sıradaki öğrencilere kayıt hakkı verilir. Öğrenciler e-okul kayıtlarına göre yedek listeden kayıt hakkı kazandıkları okullara kayıtlarını, 22-26 Ağustos 2011 tarihleri arasında saat 17.00'ye kadar yaptıracak.

 Yedek listeden kayıt hakkı kazanan öğrenciler 22-26 Ağustos 2011 tarihleri arasında saat 17.00'ye kadar kayıt yaptırmamaları durumda bu haklarını kaybeder. 27 Ağustos 2011 saat 15.00'ten itibaren ilan edilir. Her okulun boş kontenjan sayısı kadar yedek listeye göre sıradaki öğrencilere kayıt hakkı verilir. Öğrenciler e-okul kayıtlarına göre yedek listeden kayıt hakkı kazandıkları okullara kayıtlarını, 05-09 Eylül 2011 tarihleri arasında saat 17.00'ye kadar yaptıracaklar.

 Yedek listeden kayıt hakkı kazanan öğrencilerden bu hakkını kullanmak istemeyen öğrencilerin kayıt hakkı kazandıkları okula bu haklarını kullanmayacaklarını yazılı olarak bildirmeleri durumunda, bu bilgi okul müdürlükleri tarafından e-okul sistemine işlenir. Bu durumda sıradaki yedek öğrenciye kayıt hakkı sistem tarafından otomatik olarak verilir.

 Herhangi bir okula kayıtlı iken yedek listeden başka bir okula kayıt hakkı kazanan öğrenciler bu haklarını kullandıkları takdirde, bir önceki (kayıtlı oldukları) okuldaki kayıtları sistemden otomatik olarak silinir. Bu durumda kontenjanı azalan okul için yedek listeye göre sıradaki bir öğrenciye kayıt hakkı sistem tarafından otomatik olarak verilir.

SBS YERLEŞTİRME TAKVİMİ

07 Temmuz 2011 8. SINIF SBS PUANI

ORTAÖĞRETİME YERLEŞTİRME PUANI (OYP) İLANI

08-20 Temmuz 2011 Yerleştirme İşlemleri İçin Tercihlerin Alınması (12 tercih)

26 Temmuz 2011 Yerleştirme Sonuçlarının İlanı

01-05 Ağustos 2011 Yerleştirme sonuçlarına göre kayıt dönemi

06 Ağustos 2011 I. Yedek yerleştirme Dönemi

08-12 Ağustos 2011 I. Yedek kayıt Dönemi

13 Ağustos 2011 II. Yedek yerleştirme Dönemi

15-19 Ağustos 2011 II. Yedek kayıt Dönemi

20 Ağustos 2011 III. Yedek yerleştirme Dönemi

22-26 Ağustos 2011 III. Yedek kayıt Dönemi

27 Ağustos 2011 IV. Yedek yerleştirme Dönemi

05-09 Eylül 2011 IV. Yedek kayıt Dönemi

ÖĞRENCİLER LİSE SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİ!

Seviye Belirleme Sınavı'ndan (SBS) sonra gerek öğrenciler gerekse veliler lise arayışına girecek. Peki, iyi bir lise seçmek için nelere dikkat etmeli. TÖDER Rehberlik Uzmanları öğrencilere ve velilere lise seçenken nelere dikkat etmeleri yönünde uyarılarda bulundu

Okul, dershane, özel ders, deneme sınavı derken bir eğitim - öğretim yılı daha geride kaldı. Bu aşamada gözler birçok öğrenci ve veli tarafından Seviye Belirleme Sınavı'na çevrildi. Öğrenci ve velileri şimdi en çok ilgilendiren nokta lise seçimi. Peki, lise seçerken nelere dikkat etmeli?

Okul, çocuğun hayatında aileden sonra gelen en önemli kurumdur. Çocuğun ailesini, ailenin de çocuğu seçme imkânı yoktur. Ancak okul seçilebilir ve seçilmelidir. Okul seçiminde çocuk devlet okullarından birine gidecekse, adrese dayalı bir sistemle çocuğun hangi okula gideceği kendisine ve ailesine sorulmadan belirlenmektedir. Bu sorunun ne kadar eğitimsel olduğu tartışma açık bir konudur.

Okul seçerken (okulöncesi, ilköğretim ve ortaöğretim kurumları) beş temel ortak payda göz önünü alınmalıdır.

 Okulun beşeri yani insan gücü profili

 Okulun örgütlenmesi ve kurumsal kültürü

 Okulun fiziki ve teknolojik alt yapısı

 Çocuğun okul ile ilgili izlenimleri

 Okulun bursluluk imkanları ve ücret durumu

Okul seçimi yapılırken dikkat edilecek bazı temel noktalar;

 Okulun incelenmesi

 Okulun güvenlik niteliği

 Oyun bahçesi

 Spor alanları

 Yönetim anlayışı

 Atölye ve laboratuar durumları

 Servis imkânları

 Sınıfların boyutları ve görünüşü

 Kulüp çalışmaları

 Yemek ve kantin hizmetleri

 Okul ? aile iletişiminin teknolojik alt yapısı

 Okula öğrenci gönderen velilerin özellikleri

 Öğrencilerin özellikleri

 Yurt dışı ve yurtiçi bağlantıları

 Kazandığı ulusal ve uluslararası başarılar

 Yürüttüğü projeler

 Rehberlik hizmetleri

 Sınav başarıları

 Okulun yönetici, öğretmenlerinin tutum ve özellikleri

 Öğretmen eğitimi

 Çocuğun öğretmeni ve öğretmenleri tanıma imkânı

 Okulun tarihçesi

 Mezunları arasındaki bağlılık

 Okulun bulunduğu çevre, eve yakınlık

 Okula öğrenci göndermiş diğer velilerin görüşleri

 Okulu tanıtan yayın ve broşürler

Maddelerde sıralanmış özellikler zamana yayılarak incelenmeli. Bir çizelge yapılmalı. Çizelgede çocuğun özellikleri, ailenin okuldan beklentileri, okulun olumlu yanları ve olumsuz yanları olmak üzere dört sütun yapılmalı. Bu çizelge doldurulduktan sonra çocuğun hangi okulda okuyacağı kararı verilmelidir. Bu karar verildikten sonra çocuğun okula hazırlanması ne kadar önemliyse, velinin de okula hazırlanması o kadar önemlidir. Özellikle anaokuluna ilk gidecek ve ilköğretim birinci sınıfa başlayacak çocuklar için bu söylenen süreçler çok daha fazla önemli ve hayati bir konudur. Bu tür ailelerin bu yıl en önemli işi bu olmalı.

Anadolu ve fen liseleri başta olmak üzere liselere nasıl öğrenci alınacağı belli oldu. Bu yıl 12 okulun yer aldığı tek tercih listesi hazırlanacak. İlk yerleştirmeden sonra 4 yedek yerleştirme daha olacak...

Anadolu ve fen liseleri başta olmak üzere Ortaöğretim Yerleştirme Puanı'na (OYP) göre öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına tercih ve yerleştirme bu yıl 12 okulun yazılacağı tek tercih listesi ile yapılacak. Yerleştirmenin ardından boş kalan kontenjanlar için yedek yerleştirme daha gerçekleştirilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı 2011 tercih ve yerleştirme kılavuzunu yayımladı. Öğrencilerin tercihleri 8-20 Temmuz tarihleri arasında alınacak. Bu yıl tercih listesi bir kez hazırlanacak ve 12 okul yazılacak. OYP'de 196 ve üzerinde puanı olan her öğrencinin tercih hakkı olacak. Tercih başvuruları alındıktan sonra puan üstünlüğü esasına göre önceden belirlenmiş kontenjanlara göre okullara yerleştirme gerçekleştirilecek.

4 kez yedek yerleştirme

26 Temmuz'da birinci yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra okullarda boş kontenjanlar için 4 kez yedek yerleştirme dönemi yapılacak. 1 Ağustos'ta başlayan bu dönem 9 Eylül'de son bulacak. Öğrenciler sonuçlar açıklandığında bir okulun asil ve başka okulların yedek listelerinde olabilecek. Kayıtlar tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar için yedek lestelerinde yer alan öğrenciler bu okullara kayıt yaptırabilecek.

Eşitlikte SBS puanı etkili

Yerleştirme işlemi sırasında öğrencilerin OYP'leri eşit olursa 8'inci sınıf Seviye Belirleme Sınavı (SBS) puanı, eşitliğin devamı halinde, 7'nci sınıf SBS puanı, yine eşitlik durumunda 6'ncı sınıf SBS puanı yüksek olan öğrenciye öncelik verilecek. Bunların da eşit olması halinde tercih önceliği dikkate alınacak.

Tercihlere okul onayı

Tercihler öğrenci velisi tarafından http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr veya https://eokul.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanan tercih listelerindeki okulların tercih kodlarına göre yapılacak. Bireysel tercih yapamayanlar için okul müdürlüğü, tercih işlemlerini öğrenci velisi adına velinin doldurup imzalayarak verdiği 'Yerleştirme İşlemi Tercih Ön Çalışma Formu'na bağlı kalarak veli adına gerçekleştirilecek. Tercihler okul müdürlüğü tarafından elektronik olarak onaylanacak. Her türlü tercih düzeltmesi de elektronik onaylanmadan önce yapılacak. Onaylama işlemi yapıldığı anda öğrencinin tercih işlemi tamamlanmış olacak.

Tercih ve Yerleştirme Takvimi

7 Temmuz: 8. sınıf SBS ve OYP puanı ilanı

8-20 Temmuz: Tercihlerin alınması

26 Temmuz: Yerleştirme sonuçlarının ilanı

1-5 Ağustos: Okulların asil kazanan öğrencilerinin kayıt işlem tarihi (saat 17.00'ye kadar)

6 Ağustos: 1. Yedek Dönemi. (Boş kontenjan ve yedek listedeki öğrencilerden kayıt hakkı kazananların kayıt ilanı. Saat 15.00'ten itibaren

8-12 Ağustos: 1. Yedek Dönemi'nde kayıt hakkı kazananların kayıt işlemleri (Saat 17.00'ye kadar)

13 Ağustos: 2. Yedek Dönemi. (Boş kontenjan ve yedek listedeki öğrencilerden kayıt hakkı kazananların ilanı. Saat 15.00'ten itibaren.)

15-19 Ağustos: 2. Yedek Dönemi'nde kayıt hakkı kazananların kayıt işlemleri. (Saat 17.00'ye kadar)

20 Ağustos: 3. Yedek Dönemi. (Boş kontenjan ve yedek listedeki öğrencilerden kayıt hakkı kazananların ilanı. Saat 15.00'ten itibaren.)

22-26 Ağustos: 3. Yedek Dönemi'nde kayıt hakkı kazananların kayıt işlemleri. (Saat 17.00'ye kadar.)

27 Ağustos: 4. Yedek Dönemi. (Boş kontenjan ve yedek listedeki öğrencilerden kayıt hakkı kazananların ilanı. Saat 15.00'ten itibaren.)

5-9 Eylül: 4. Yedek Dönemi'nde kayıt hakkı kazananların kayıt işlemleri.

tag 8.Sınıf 8.sınıf SBS SBS tercihleri nasıl yapılacak SBS yerleştirmeleri

15.7.2011 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (115 yorum yazılmış)

box eda :yaaaaa kafam çok karıştı hiç birşey anlayamadım.

box meryem :Nasil yapacagimi bilmiyurum

box ilker :ben tercihi internet üzerinden nasıl yapacam biri acil yardım etsin

box nuray :çok zor ya yapamıyoz bir türlü teşke hrkz istediği liseye gide bilse :(

box hale :Yani şimdi tercih listesi 12. Tane mi yapacaz

box aleyna :kendi yüzdelik dilimdn kaç rakam daha fazla yazabilirim?

box kemal :Puanlar neden bu kadar yüksek muş ta 250 puanla h nereye giderim offfffff.. ya

box elvan :offf ne yapacagımı bilmiyorum kafam çokk karışık

box Berivan :Kafam cooooooook karışık

box ali :benim kafam karıştı tercih nasıl yapılır?

box onder :Kafam cook karistiiii

box nisa :puanımızın ne kadar üstünde tercihler yapabilirizki?

box rabia :puanım 400 ankarada nereye giderim

box METİN :ya sadece bi lise seçemiyomuyuz birisi yardımcı olsa .s

box aynur :ya liseye geçiş hangi puanla yapılacak
Okuldaki yıl sonu ders puanlarının toplamına göre

box MİRAÇ :BEN 8.SINIFTAYIMDA BİZ LİSE TERCİHİ YAPARKEN AİLELERİMİZDE YANIMIZDA OLACAK DIMI VEYE BİZE KİTAPÇIKLAR VERECEKLERMİ ACABA LÜTFEN YARDIM EDİN...

box sumeyye uyar :seğlığı tuturursun bence

box irem :benim puanim 454 tercih yaparken bu puanimin ustune kac puan ekleyerek lise secebilirim Acillll lutfen

box seda :dinde ahlak ırk inn ibadeti ne yaptınız arkadaşlar lütfen biri cevaplasın

box mustafa :bn 310 puanla nereye girevblirim

Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın...

box emir :310 puanla hangi liselere gidebilirim

box zehra :Hocam çok acil cevap lütfen 466 puan ile hangi liselere gire bilirim ?

box selenay :Ya 2013-2014 yapılan teog sınavında liselere yerleştirme puanıylamı yoksa teog puanıylamı giriliyor..Acil söyleyin..

box asker betül :sbs çok zordu ingilzce ve matematik zaten batmış bari ikinci dönemkini kolay yapın biz o kadar zor soru sormayın acıyın biraz şimdiden eyvallah

box tuana :offf lise seçmek çok zooooooooor

box ebru :cooooooooooook zor

box asker betül :442 puanla nereye gidicem ben kesin eve gidemem hele askeri okula hiç giremem o kadar çalışmam boşa giti ben michel telo nun şarkılarını bile dinlemiyordum çalışmaktan ne yapıcam bağırarak ağlama deseniz yaptım sesim çıkmıyor lütfen yardım edin benim ağrı dışı bir yeri kazanmam lazım diyadinde kalamam of anam offfffffff

box melek can :arkadaşlar 466 puanla hangi liseye gidilir lütfen acil cevap

box ezgi topaloğlu :daha kolay bir yolu yokmu

box seyfettin :ya arkadaşlar ben yazmıştım ya 341 diye puanımı hata oluşmuş okunurken 145 miş puanım :((( of of fofffff napcam ben arkadaşlarr

box seyfettin :benim puanım 341 hangi liseye gidebilirim

box memetcan :kullanıcı adı şifre ne oluyor

box elisa :sınav çok kolaydı ama puanım 419

box Ömer sever :benim puanım biraz düşük nereye gidebilirim acaba .................

box Ece :301 puanım nereye gıderım acaba cevap

box Ali Aydın :Admin Guzel Site ] Bu sorulari hazirlayanin ben varya insafsizlar okadarrrrr......................

box Ali Aydın :Ben Mesala Birinci Tercihi yazdim tuttu ancak 2. Tercihteki okula gitmek istiyorum olabilirmi ? lutfen hizli cevap....^^ Elbette olur

box MuSTaFa :Liselerde Teknık ve Meslek Lisesi Sadece Dıploma Notuna mı Bakıyor Yoksa oyp Puanına mı ??
Anadolu olanlar OYP puanına bakar

box betül :tercih verme süresi ne kadar ?

box ferhat :ben346 neyapıcamı bilmiyurum

box gülşah :188 puanla nereye gidilebilir

box murat :puanım 291.777 nolur acil

box ibrahim :arkaşlar güvenlik kodunu felan herşeyi giriyorum giriş kodu kaayboluyor neden oluyor acaba bilen warmı

box özge :326 puanbenim için çok az

box cansu :neetcez yaa oyp 318 yinede iyi bi lise yok

box YAhya :430aldım ne yapacağımı bilmiyırum

box nazlı :402 puanla hangi liseye girilir

box MELİS :arkadaşlar yüzdelik puanlarıyla gircez liselere liselerin yüzdelik puanlarına bakın

box MİNE :BENİM PUANIM 227

box sait :262puanlahangiliseyegidilir

box tuba :240,104 puanla hangi liseye gidebilirim

box büşra :acaba tercih kılavuzuna nerden bakabiliyoruz

box Ecem :oyp puanı dikkate alınarak tercih yapın oyp puanı geçerli bence çok saçma oldu oyp puanı o zaman sbs puanı ne işe yarıyor 372 puan aldım sbs'den oyp ile 295'e düşüyor ve'de doğru düzgün lise gelmiyor ne biçim bi sistem yapmışlar

box asds :güvenlik kodunu güvenlik kayıt nosunu tcyi fln giriyorum girişe basınca guvenlik kodu kayboluyor napmam lazım

box canan :sbsden 678.359 puan aldım oyp puanım ise 380 hangi liseye gidebilirim

box nil :En azından yüzde var

box yasin doğan :yüzelik dilimine bakarak tercih yapın

box BEn :bütün okullların puanları 20-30 puan düşcek arkadaşlar rahatlayınn :D

box nur :tercih listesi nerede ?

box Enes :ben 415 aldım gitmek istediğim okul 418 yüzdelik dilimide 13 benim yüzdelik dilimim 7 yüzde tutuyor puan 3 puan onde o okula gidebilirmiyim ?

box meryem üzerli :valla ben hiç bir şey anlamadım kardeşim

box funda :ya neden oyp puanlarımız bu kadr düşük onu anlamıyorum.halbukı bu sene sbs son oldugundan kolay olması gerekıyordu....

box funda :tercihler hangi siteden yapılacakkkk

box zülüha :ya arkadaşlar benim OYP puanım 230,104 SBS puanım ise 292,888 gazianteP'te hangi liseye gidebilirim (ÇOK ACİL LÜTFEN ACİL)

box esma :bn şimdi 315 aldım oyp de 262 :( bu puanla hangi liseler alır yaa bni :( bide bnm anlamadığım konu şu sbs puanı yla tercih yapamıyoz peki sbs puanı ne işe yarıyor :o

box evrem baysal :internetten tercih yapılacak ne form var nede bilgi

box hakan :215 puanla liseye gidilirmi

box ali :395sbs 314opy hankısını dikkate alacaz

box Ali :acaba puansız meslek liseleri tercih listesine yazılacak mı?

box efe :ben şimdi özel liseye kayıt oldum 1 ay önce ama tercih yapmama gerek filan varmı sbs girdim ama özele gidicem gerek varmı herhangi bişeye

box mevlüde :offff ya sbs 373 oyp 284 ya sbs ile tercih yapamıyomuyuz

box ffgh :bnm normalde sbs puanım 280 filan yazıo oyp de 226,21 bn tercih robotuna baktım aynı rakamları hesapladım 306,599 çıktı sizde bakın hata var hesaplamada arkadaşlar...

box esra :arkadaşlar tek sözüm sbs yi tamamen bozdular

box sami kaplan :Acaba 348 puanla hangi liseye giderim

box caresız :294 puanla bır yere gırılebilir mi

box erdal :acaba 250 puanla hangi liseye gidilebilir ama özel olmasın

box İrem :SBS puanı ile yerleştirme yapılamaz. Mesela benim SBS puanım 541, OYP ise 397. Liseler 500 üzerinden öğrenci alıyor; dolasıyla SBS değil OYP puanı ile yerleştirme yapılabilir.

box gülistan :Sbs puanı ne işe yarayacak

box şeker : bu yıl sbs çok zor.

box Furkan :Arkadaşlar 201 puan üstü olanların hepsi bir yere kesin yerleşecekmiş

box büşra :oha ya benim oyp çok düşük 283 ama sbs 381 sbs ile liselere kayıt yapabiliyormuyuz yoksa sadece oyp ile mi yapılıyor, lütfen cevap verin
OYP puanına göre yerleştirme işlemi yapılır

box esra :lise şeçimlerinde puanımızın biraz üstü liseleri şeçsek kazanma şanşımız varmı
Elbette puanlar tercih eden kişi sayısına göre düşebilir veya yükselebilir, düşerse siz de kazanabilirsiniz

box tugba :sağlık meslek lıselerının puanları cok yüksek ya offfffffffffff

box Ceren :Tercih yaparken oyp puanına mı bakılıyo yoksa sbs puanına mı ? Lütfen çok acil yardımınıza ihtiyacım var
tercihlerde OYP puanını dikkate alacaksınız

box Zehra kalkış :Meryem merve ve sakine boşa konuşmayın 500 çektim canlarım benim izimden giderseniz belki bana yetişebilirsiniz.

box Ajda :Düşer düşer sınav zorduya puanlarda düştü

box döndü :milletimin si,tesine girip yorun yazsak sbs ye göre yerleşelim ben sbs 285 oyb 252 hangi liseye girebilirim

box F BARIŞ :arkadaşlar tercih işlemi çok karışık olmuş ne yapçaz

box merve :hakkımızda hayırlısı

box rahime yalçın :arkadaşlar liselerin puanı düşse hiç fena olmaz değilmi

box kübra :oyp ye göre bakarsak yani fazla kimse yerleşemez mesela kardeşim 270 aldı eski sisteme göre olsaydı puanı 310larda felan olurdu yedeklerle imam hatibe girebilirdi ama şimdi puanı yenisistemde 220 bunla hiçbiryere gidilemez yani neden değiştirip miilletin kafasını karıştırıyorlan anlamıyorum

box mami :sbs puan ile mi sbs puanı ile mi tercih verilir

box free :nereye tercih yapcaz

box burak :OYP Puanına mı bakıyoruz yoksa sınav puanı sbs onamı bakıyoruz birisi cevap yazsın kötü durumdayım lütfen :(

box elif :eğer sbs puanımız istediğimiz liseye girişe yetmiyorsa yıl sonu başarı puanı ile giriş yapılabilirmi?????(lütfen cevap verin)
OYP puanına göre yerleştirme işlemi yapılır

box MELİSA AKAR :arkadaşlar çoooooooooooook zordu deyilmi matematik çok çok çok zordu...

box MELİSA AKAR :İNŞALAH İYİ BİR LİSE KAZANIRIM

box döne :ben tercih işini hiö anlamadım yaaaaaaaaa

box tugba :nasıl olsa istrdiğim lisryr gidemicemm offfffffffffffffffffffff

box sultan akbaş :meb çok iyi iş çıkarmış yol haritası yapmakla ama keşke sorularda kolay olsaydı çok zordu

box offf :315 aldım sbs den okul kaç puan verir acaba ortalamam 63 hocalardan not isticem 70 e tamamlarım inş denemelerden 400 alıyodum çok büyük hayal kırıklığına ugradım cok zordu sorular
Okul puan vermez sbs için

box arzu öcebe :Bu yol haritası işime çok yarayacak hazırlayanlara teşekkürler...

box sakine karakurt :sbsde hepinizi yıkıcam by

box merve karakurt :sbsye bomba olarak düşücem by

box meryem ergül :sbs ye çok çalıştım karşımda duramazsınız

box Tolga TULGAR :SBS tercihlerini başka bir ilde okul müdürlüklerinden yapma imkanı varmı

box yağmur kayıklık :fen lisesini kazanmak istiyorum herkes için hayırlısi olsun

box eda nur :ben çorum kız meslek lisesi ni kazanmak istiyorum iiiiiiiiiiinnşalllaah kkazanırımmm

box utku :298 ortalamam hic lise yok ya of

box devrim bakar :herkese inşallah hayırlı olur.

box sibel bitlis :inşallah hayırlısı olur

box çnakkaLeLi... :bence sorular kolaydı - birkaç zor soru hariç- 9 tane lise yazdım tercihte ama allah hayırlısını nasip etsin... :(

box irfan :yine mep bizim için çalışıyor.....)....(....)

box tuba :yine meb isin icin den cıkamadıııııı............................

box hakan :nimet çubukçu nun istifasını istiyorum çünkü sbs soruları zordu ben 160 puan aldım

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Bilgisayarı daha verimli kullanmak için bunları yapın Bilgisayarı daha verimli kullanmak için bunları yapın

İhtiyaçtan fazla vitamin çocuğa zararlı İhtiyaçtan fazla vitamin çocuğa zararlı

İyi yaşamak için 13 altın kural İyi yaşamak için 13 altın kural

Güncel Eğitim Haberleri