Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Uzmanından uyarı:Çocuklara yeterli zaman ayırmıyoruz eğitim haberi

eğitim haberleriUzmanından uyarı:Çocuklara yeterli zaman ayırmıyoruz

ooncesi.jpg Türk ailelerin çocuklarına yeteri kadar zaman ayırmadığını belirten eğitim uzmanı Hatice Yürütücü, "Sadece dersini yaptın mı demek yetmez. Aile çocuğuna yanında olduğunu göstermeli" dedi.

Türk öğrencilerin eğitim sorunları yaşamasındaki en büyük etkenin ailesinin ilgisizliği olduğunu söyleyen eğitim uzmanı Hatice Yürütücü "Aileler çocuklarına zaman ayırmıyorlar. Çocuk kendini yalnız hissediyor" diye uyardı. İsviçre'nin Zürih kentinde öğrencilere derslerinde yardımcı kurslar veren HYZ adlı dersanenin kurucusu da olan Yürütücü, "Türk öğrenciler de eğitimde sunulan imkanlardan yeteri kadar yararlanmıyorlar. Bu da büyük bir eksik" diye konuştu.

İKİ DİL ÖĞRENİYORLAR

Okula giden Türk öğrencilerin sadece yüksek Almanca değil, İsviçre Almancasına da hakim olmak zorunda olduğunu hatırlatan Yürütücü "Yani iki Almanca bilmeleri gerekiyor. Bu da çok kolay olmuyor. Bunun yanında göçmen olmanın getirdiği zorluklar var. Kursumuzda okulunu açtım. Burada ilkokul ve üstü okullara giden öğrencilere meslek eğitimi ve liseye hazırlık kursları veriyoruz? dedi.

SADECE ANNELER DEĞİL

Ailenin çocuğun eğitimini çok ciddiye alması ve çocuğa zaman ayırması gerekir. Yalnız anneler değil, babaların da çocukların eğitimine destek vermesi şart. Babalar 15 dakika çocuğuna vakit ayırıp birlikte resimli kitap okumalı. Sadece ?dersini yaptın mı? demek yetmez. Aile çocuğuna yanında olduğunu, onun arkasında olduğunu hissettirmeli. Ben senin yanındayım, senin eğitimini ciddiye alıyorum ve destekliyorum hissi vermeli.?

SORUN DİLDE BAŞLIYOR

Hatice Yürütücü, göçmen kökenli çocukların eğitimdeki sorunlarını ise şöyle anlattı: ?Sorun dilde başlıyor. İki lisanla yetişenlerin bir sıkıntısı var. Çift lisanla yetişenler aslında daha fazla bir hazineye sahipler. Ancak iki lisana da hakim olamayınca, tek lisanlı kadar da olamıyorlar, çünkü iki lisanı da yarım biliyorlar. Kelime hazineleri 300-500 sözcükle sınırlı. Bu durumda dersi anlamaları çok zor. Düşüncelerini dile getirmekte zorlanıyorlar."

İHA

tag uzman çocuk gelişimi ilgi çocuğun başarısı için sorumluluk

17.6.2011 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Ergenlik döneminde çocukla iletişim önerileri Ergenlik döneminde çocukla iletişim önerileri

Başarılı ve başarısız insanların özellikleri Başarılı ve başarısız insanların özellikleri

Beyninizi daha iyi kullanmanız için 20 öneri Beyninizi daha iyi kullanmanız için 20 öneri

Güncel Eğitim Haberleri