Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Öğretmene 'Ekstra Ücret' ! eğitim haberi

eğitim haberleriÖğretmene 'Ekstra Ücret' !

ogrtmn.jpg Dezavantajlı bölgelerde puanlama sistemiyle yüksek tutulan maaşların deneyimli öğretmenlere yetmediğine karar veren Milli Eğitim Bakanlığı, yeni bir uygulamaya geçiyor.

Milli Eğitim Bakanlığı, dezavantajlı bölgelerdeki çocukların eğitim kalitesini yükseltmek için proje hazırlıyor. Deneyimli öğretmenleri taşrada tutmak için "ekstra ücret" ödenecek.Böylece bu bölgelerdeki öğrencilerin eğitim kalitesi de yükseltilecek.

Puanlama sistemiyle bu bölgelerde zaten yüksek tutulan maaş ödemelerinin yetmediğine karar verildi. Projeyi anlatan Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, şunları söyledi:

"Uzun yıllardır dile getirilen bir sorunun çözümü için önemli bir adımdır. Dezavantajlı bölgelerde görev alan öğretmenler çok genç ve tecrübesiz oluyorlar. Kadro aldıktan belli bir süre sonra buralardan ayrılıyorlar. Bu da eğitimin kalitesi konusunda sakınca yaratıyor. Teknolojinin gelişmesine rağmen, kabul etmek gerekir ki, eğitimin temel unsuru halen öğretmendir. Farklı ücret ödeyerek, buraları, deneyimli öğretmenler için cazip hale getirmek istiyoruz. Zaten puanlama sistemiyle diğer bölgelerden daha fazla ücret alıyorlar ama bir takım desteklerle bunu daha da cazip hale getirmek istiyoruz. Tecrübeli ve deneyimli öğretmenleri bu bölgelerde tutmak için farklılaştırılmış ücret modeli uygulayacağız."

Öğretmene interaktif eğitim

BAKAN Nimet Çubukçu, öğretmenlerin kendini geliştirmesi için uygulamaya koydukları diğer proje hakkında da bilgi verdi. Hizmetiçi eğitimin yılda iki kez öğretmenleri belli merkezlere toplayarak yapma anlayışından vazgeçeceklerini anlatan Çubukçu, şöyle dedi: "FATİH (Fırsatları Artırma Teknolojiyi İyileştirme Hareketi) Projesi kapsamında, öğretmen yeterlilik sistemi kuruyoruz. 630 bin öğretmene interaktif olarak ulaşılacak ve 110 merkezden sanal hizmetiçi eğitim verilecek. İnteraktif olarak sürekli yeterliliklerini ölçeceğiz. Öğretmenler, eğitim teknolojileri ve yeni uygulamalar konusunda kendilerini geliştirecek."

Hürriyet

tag öğretmen taşra ek ücret interaktif eğitim

5.5.2011 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Pozitif Enerjinizi Harekete Geçirin Pozitif Enerjinizi Harekete Geçirin

Bu meyve sebzeleri eksik etmeyin Bu meyve sebzeleri eksik etmeyin

Hareketsiz kişiler daha az yaşıyor Hareketsiz kişiler daha az yaşıyor

Güncel Eğitim Haberleri