Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Savcılıktan YGS açıklaması yapıldı eğitim haberi

eğitim haberleriSavcılıktan YGS açıklaması yapıldı

sinav.jpg Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından,YGSile ilgili soruşturma konusunda yapılan yazılı açıklamada, ''Yazılı, görsel basında ve kamuoyunda, sınavın iptaline, soruşturmanın içeriğine dönük çıkan haberler ve yapılan yorumların Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından yürütülen soruşturmayla bir ilgisi bulunmamaktadır'' denildi.

AnkaraCumhuriyet Başsavcısı İbrahim Ethem Kuriş ve soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Şadan Sakınan, Ankara Adliyesinde gazetecilerle bir araya geldi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Nuri Yiğit'in de hazır bulunduğu toplantıda, gazetecilere soruşturmanın geldiği aşamayla ilgili yazılı açıklama verildi.

''Başsavcılık tarafından yürütülmekte olan 2011 yılı YGS sınavına ilişkin soruşturma ile ilgili olarak yazılı ve görsel basın ile kamuoyunda son günlerde yer alan yorum ve açıklamalar dikkate alınarak belirtilen hususların açıklanmasında fayda görüldüğü'' bildirilen açıklamada, Başsavcılığın, 2011 yılı YGS sınavına ilişkin başlattığı soruşturmada ayrıntılı, geniş kapsamlı bir inceleme ile soruşturmanın en kısa sürede bitirilmesini amaçladığı vurgulandı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Soruşturmanın ilk aşamasında olayın öğrenilmesinden itibaren Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından verilen talimat doğrultusunda 81 ilde sınava giren adaylara ilişkin soru kitapçıklarından sondaj usulü ile seçilen yeterli sayıda soru kitapçıklarının resen seçilen uzman bilirkişi heyeti marifeti ile incelemeleri tamamlanmıştır.

Soruşturma kapsamında, Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezinin TAB bölümünde ve soru kitapçıklarının basıldığı matbaada inceleme yapılmış; adaya özgü soru kitapçığı ve cevap anahtarları ile ilgili kullanılan programda ve kaynak kodlarında bilirkişiler aracılığı ile kapalı dönem tabir edilen (tüm dünyadan izole) dışarıya çıkmanın yasak olduğu ve sınav sonuna kadar görevlilerin dışarı ile irtibatının bulunmadığı dönemde matbaa içerisinde kalınarak incelemeler sürdürülmüş, matbaada yapılan incelemenin son aşamasına Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından nezaret edilmiştir.

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezinde 2011 yılı YGS sınavına giren 1 milyon 700 bin adaya ait tüm cevap anahtarlarının bulunduğu veri tabanı aday bazlı olarak tek tek incelemeye başlanmış, bu incelemenin son aşamasına gelinmiştir.

Ayrıca, sınav sonuçlarına göre tam puan yapanların listesi tespit edilerek, bu adaylara ait veri tabanları ile birlikte bu adayların soru kitapçıkları da tek tek incelenmeye başlanmış olup, incelemenin son aşamasına gelinmiştir.

Soruşturma kapsamında bir kısım görevlilerin ifadelerine ve bilgilerine başvurulmuş olup gerek duyulduğunda diğer görevlilerin de ifadelerine başvurulabilecektir.

Yazılı, görsel basında ve kamuoyunda; sınavın iptaline, soruşturmanın içeriğine dönük çıkan haberler ve yapılan yorumların Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından yürütülen soruşturma ile bir ilgisi bulunmamaktadır.

Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından soruşturma kapsamında yapılan incelemeler tamamlandığında sürecin hassasiyeti de dikkate alınarak en kısa zamanda detaylı ve kapsamlı olarak soruşturmanın sonucu kamuoyuna açıklanacaktır.''

Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Şadan Sakınan, gazetecilerin soruları üzerine yaptığı açıklamada, ''Soruşturmayı gerektiği şekilde hızlı ve teknik yapıyoruz. Gereken hızı ve özeni gösteriyoruz'' dedi.

''ALES'te yaşananlar soruşturmaya dahil mi?'' sorusu üzerine Sakınan, ''ALES, idari bir konu. Soruşturmamıza dahil değil'' diye konuştu.

Sakınan, ''YGS'deki şifre iddialarına'' ilişkin soruşturmanın resmi olarakKPSSile ilgili soruşturma kapsamında değerlendirildiğini, ancak iki soruşturmayı ayrı olarak yürüttüklerini ifade etti.

Bir gazetecinin, ''ÖSYM, Başsavcılığın araştırmaları tamamlandığında 2011-YGS sonuçlarının açıklanacağını duyurdu'' demesi üzerine Sakınan, ''Ben açıklamayı net şekilde incelemedim. Ama, şöyle olduğunu düşünüyorum. Sınav sonuçları üzerindeki inceleme bitinceye kadar... Sınav sonuçları üzerindeki incelememiz yarın da bitebilir, daha sonra da olabilir'' dedi.

''HER ŞEY İKİ ŞEKİLDE ANLAŞILIYOR''

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Kuriş ise ''söyleyebilecekleri her şeye yazılı açıklamada yer verdiklerini'' ifade ederek, ''Daha fazlasını söyleme imkanına sahip değiliz. Bu soruşturma 1 milyon 700 bin çocuğu ilgilendirdiği için, bunu öğrencilere yönelik bir açıklama olarak değerlendirebilirsiniz'' diye konuştu.

Kuriş, ''Siz neden açıklama yapma gereği duydunuz?'' sorusu üzerine, ''Arkadaşların bir bölümü zihin okuma metodunu uyguluyor. Bunun gereği yok'' dedi.

Gerçeğin ortaya çıkması için, gerçeğe hizmet edecek sonuçlara ulaşmaya çalıştıklarını belirten Kuriş, ''Kamuoyu ikiye bölündüğü için söylediğimiz her şey iki şekilde anlaşılıyor'' ifadelerini kullandı.

AA

tag Savcılık YGS açıklaması ösym basın açıklaması

26.4.2011 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Çikolatanın faydası mı,zararı mı çok? Çikolatanın faydası mı,zararı mı çok?

Çayın sağlığımıza faydaları ve zararları Çayın sağlığımıza faydaları ve zararları

PH değeri yüksek sabun ve şampuan kullanmayın PH değeri yüksek sabun ve şampuan kullanmayın

Güncel Eğitim Haberleri