Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Yoklama almaya son! eğitim haberi

eğitim haberleriYoklama almaya son!

classroom.jpg Proje, öğrencilerin devamsızlığını tespit etmek için sınıflarda ''yoklama yapma'' esasına dayanıyor.
Hizan Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Yıldırım Tunç, öğretmenlerin derslere girdiğinde en az 10 veya 15 dakikasının yoklama almakla geçtiğini hatırlattı.

''Yokla-Tık'' ile öğrencilerin adına ve numarasına göre sıralara duyarlı algılayıcılar yerleştirileceğini dile getiren Tunç, şunları kaydetti:

''Öğretmen sınıfa girdiğinde elinde sistemi açan ve kapatan küçük bir kumanda olacak. Bu kumandayla sistemi açacak ve 5 saniye içinde yoklamayı alacak. Bu yoklama aynı zamanda okul idarecisinin bilgisayarındaki öğrenci devamsızlık karnesine, otomatik olarak işlenecek. Öğretmen istediği zaman elindeki kumandayla sistemi devre dışı bırakabilir. Öğretmen sistemi açtığında 30 kişilik bir sınıfın yoklaması en fazla 5 saniye sürecek. Yapılan hızlı yoklama sistemiyle 15 dakikalık ders süresi kaybı, kağıt israfı ve idarecilerin her akşam yoklama fişini bilgisayara geçtiği zaman kaybı da ortadan kalkacak.''

''SINIF KISA SÜREDE DÜZENE GİRECEK''

Projenin bir parçası olarak sınıflara dijital pano yerleştirileceğini ve üzerinde her öğrenci için bir ''let lamba'' olacağını kaydeden Tunç, öğretmenin kumandayla sistemi devreye sokmasından sonra o anda sınıfta bulunan öğrencilerin adına kayıtlı lambaların yanacağını dile getirdi.

Bu sistemin sınıf içinde düzen ve disiplini sağlayacağını bildiren Tunç, şunları dile getirdi:

''Öğretmen arkasını döndüğünde öğrenci yerinden kalkamayacak. Çünkü öğrenci yerinden kalktığında lamba sönecek ve öğrenci otomatik olarak 'yok' yazılacak. Fakat öğretmen bir öğrenciyi kaldırmak istediğinde, sistemi devre dışı bırakacak ve öğrenci ayağa kalkacak. Ders süresince sınıfta düzen ve disiplin olacak. Öğrenciler sıralarından kalkıp, başka sıralara gitmeyecek. Yoklamaların tamamı idarecinin bilgisayarındaki öğrencinin devamsızlık karnesine işlenecek. Yoklamalar aynı zamanda çıktı olarak rapor edilebilecek.''

''PROJENİN BİRÇOK AVANTAJI VAR''
Bitlis Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Korkmaz ise öğrencilerin elde ettiği başarıdan, heyecan ve gurur duyduklarını söyledi.

Ankara'da 5 dalda 60 projenin final yarışmasına katıldığını ifade eden Korkmaz, şöyle konuştu:

''Türkiye genelinde meslek liseleri arasında Beceri Tabanlı Proje Yarışmasına 7 bin 243 proje katıldı. Bunlar Türkiye'nin 12 bölgesinde sergilendikten sonra, seçilen 60 proje Ankara'da final yarışmasına katıldı. Final yarışmasında, bilgi ve iletişim, sağlık, tasarım ve uygulama, turizm, üretim ve teknoloji hizmetleri grupları yer aldı. Bu eserlerden 25'i dereceye girdi. Bilgi ve iletişim grubunda Bitlis Hizan Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nin, Yokla-Tık Projesi, Türkiye birincisi oldu. Bu projede emeği geçen okul müdürüne, rehber öğretmene ve öğrencilere teşekkür ediyorum.''
Korkmaz, projeyi hazırlayan öğrencilere, Milli Eğitim Müdürlüğü, Hizan Kaymakamlığı ve Bitlis Eğitim ve Tanıtma Vakfı'nın (BETAV) ödül vereceğini sözlerine ekledi.

tag Proje yoklama alma bitlis Hizan Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi

13.4.2011 tarihli haber

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Büyüyüp büyümediğinizi nasıl anlarsınız? Büyüyüp büyümediğinizi nasıl anlarsınız?

Bağırsak tembelliğine çözüm 8 tavsiye! Bağırsak tembelliğine çözüm 8 tavsiye!

Beyninizi daha iyi kullanmanız için 20 öneri Beyninizi daha iyi kullanmanız için 20 öneri

Güncel Eğitim Haberleri