Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

30 bin ek öğretmen ataması 'somutlaştı' eğitim haberi

eğitim haberleri30 bin ek öğretmen ataması 'somutlaştı'

ebirsen.jpg Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ile yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, "KPSS mağduriyetinin giderilmesi için seçimlerden önce Mayıs sonu Haziran başı en az 30 bin öğretmen alınması gerektiğini daha önce söylemiştik. Yaptığımız görüşmede bu konunun daha da somutlaştığına tanıklık ettik. Bunun memnuniyeti içerisindeyiz" dedi.

Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ile Bakanlıktaki makamında yaklaşık 1.5 saat süren bir görüşme yaptı. Görüşmenin ardından çıkışta gazetecilere bir açıklama yapan Ahmet Gündoğdu, Bakan ile 3 başlıkta müzakerede bulunduklarını ifade etti. Sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi, 30 bin ek öğretmen ataması ve anasınıflarındaki usta öğreticiler konuları üzerinde durduklarını ifade eden Gündoğdu, "KPSS hırsızlığı dolayısıyla hiçbir suçluluğu olmadığı halde 1 gün önce devlet tarafından ‘sınavı kazandın' denmesine rağmen hırsızların oluşturduğu bir tabloda kazanamamış duruma düşen bir mağduriyet var. Bu mağduriyetin giderilmesi için çalışıyorduk. KPSS mağduriyetinin giderilmesi için seçimlerden önce Mayıs sonu Haziran başı en az 30 bin öğretmen alınması gerektiğini söylemiştik. Bugün bu konu ile ilgili umutlarımız daha arttı. Sayın Bakanı'nda daha önceki görüşmemizde ‘buna sıcak bakıyorum' diye ifade ettiği konunun daha da somutlaştığına tanıklık ettik. Bunun memnuniyeti içerisindeyiz" dedi.

-SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN KONUSU, BAKANLAR KURULU'NA VE BAŞBAKAN ERDOĞAN'A TAŞINACAK-

Öteden beri öğretmenin vekili, ücretlisi, sözleşmelisinin olmayacağını söylediklerini ifade eden Gündoğdu, "Öğretmen eğitim işinin lokomotifidir. Asli olarak kadrolu yapılması gerekir. Mücadelemizde, dile getirdiğimiz sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi de daha önce birkaç kez olumlu yaklaşılmasına rağmen eski Bakanımız yeni Bakanımız sıcak yaklaşmasına rağmen diğer Bakanlıklar boyutu da dikkate alınarak geciktirilmişti. Şimdi bunun da kademeli olarak geçişine yönelik artık, umudun çok daha arttığı beklentinin artacağı ve çözümü çok daha yakın olduğu bir görüşmeyi gerçekleştirdik. Sayın Bakanımızı bu konuyu da daha fazla önemseyerek hem Bakanlar Kurulu'na hem de Başbakan Erdoğan'a taşıyacağını ifade etti" dedi.

70 bin kadro bekleyen öğretmeni mutlu etmek adına inançlarının ve güvenlerinin arttığını ifade eden Gündoğdu, "Artık bundan sonra bunun kademeli olarak geçiş takvimini bekliyoruz. Kademeli olarak geçirilmesini bekliyoruz. Öğretmen alımı ile ilgili Haziran Başı Mayıs Sonu yapılacak bir alımla hem öğretmen açığını gidermede hem KPSS sınavını kazandığı halde ikinci sınava moralsiz girerek daha önceki sınavda tutturduğu puanı birkaç puan eksiği ile tutturan arkadaşlara istihdam imkanı sağlamış olacak" diye konuştu.

-USTA ÖĞRETİCİLERİN MAĞDURİYETİNİ ÇÖZMEK İÇİN TALİMAT VERİLECEK-

Anasınıflarında görev yapan usta öğreticilerin sorunlarına da değinen Gündoğdu, "Bunların lisans tamamlamasıyla kadroya geçirileceği sözü verilmişti. Bu arkadaşlarımız bu doğrultuda lisans tamamlamayı yaptılar. Lisansı tamamladılar. Yaş 40'a geldi. 40 yaşına gelmiş olmaları dolayısıyla bundan yararlanamayacaklardı. Bunu da Bakan'a ilettik. Bu konu üzerinde bir çalışma yapacaklarını, bu mağduriyeti çözmek içinde bir talimat vereceğini ifade etti" dedi.

tag öğretmen atamaları atama haberleri milli eğitim bakanlığı Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu

31.3.2011 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Gece kuşu musunuz? Gece kuşu musunuz?

Sağlıklı yaşlanmak için sağlıklı yaşamalı Sağlıklı yaşlanmak için sağlıklı yaşamalı

Radyasyonun en çok olduğu sebzeler Radyasyonun en çok olduğu sebzeler

Güncel Eğitim Haberleri