Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

MEB askerlik konusuna çözüm getirmeli eğitim haberi

eğitim haberleriMEB askerlik konusuna çözüm getirmeli

bekirt.jpg Askerlik görevi çoğunluğun severek yaptığı bir iş ama, işte aması da olmasa çok iyi olacak. Bazen bu önemli görev insanları işlerinden, aşlarından edebiliyor. Tabi bu iş ve aşları kaybettirme bilerek ve isteyerek yapılmıyor ama, gene de aksamalar oluyor. Gene de olumsuzluklar yaşanıyor.

Onun için şu sıralar ana muhalefet partisinin askerlikle ilgili proje geliştirmesi, konunun ülkemiz insanları için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösteriyor. Ana muhalefet partisi CHP´nin bu tasarıyı gündeme getirmesinden bu yana, hemen her televizyon kanalında konu enine boyuna irdeleniyor. İrdelenmekle de kalsa iyi, bu tür programlar, özellikle gençlerin ve ailelerin büyük ilgisini çekiyor.
Işte bir öğretmen ve mağdur olmuş. Askerde iken ataması yapılmış, adresine de tebligat yapılmış. Ama askerde olduğu için tebligatın gereğini yerine getirememiş ve öğretmenlik hakkını kaybetmiş.
En iyisi, bu mağdur öğretmenin bana elektronik posta ile gönderdiği maili. Bakın mağdur öğretmen neler anlatıyor.

4 YILDIR İŞSİZİM
"15.02.2007 tarihinde Bursa ili İnegöl ilçesi Kurşunlu Cumhuriyet İlköğretim Okulu´na atandım. Askerde olduğum sırada tebligat ev adresime yapılmış. Bu nedenle 60 gün içerisinde dava açamadım. Atamam iptal oldu. MEB 30.03.2010 tarihinde yayınladığı genelgeyle askerdeyken ataması yapılanların askerlik dönüşü göreve başlamalarını kabul etti. Ama bu genelge bu tarihten öncekileri kapsamıyor.

Ben askerlik yaptığım için cezalandırıldım. 4 yıldır işsizim. Hakkımla atandığım görevime başlayamadım. Psikolojim bozuldu. Milli Eğitim Bakanlığı´ndan bizleri kapsayan bir af istiyorum. Bu konuya sitenizde yer vermenizi istiyorum .Saygılar sunuyorum. Türkçe Öğretmeni Serdar Sezgin Kurdoğlu."

Mağdur öğretmenin durumu böyle. Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu olumlu bir insan. Üniversiteyi kazanıp da liseyi bitiremeyen öğrencilere sınav hakkı verdi. Başka başka kolaylıklar sağladı. Üstelik askerlik görevi yapan öğretmenlerin mağdur edilmesi insana çok garip geliyor. Mutlaka bu durumdan mağdur olan başka öğretmenler de vardır. Bakanlık genelgenin kapsamını genişleterek, bu mağduriyetleri giderebilir. Sanırım bu o kadar da zor olmasa gerek.

İLGİNÇ KAMPANYA
Bizim eğitimcilerden çok maharetli olanlar da var maşallah. Öyle güzel işler yapanları var ki, insan bunları övmeden edemiyor. Bu güzel kampanya ile ilgili olarak bana gönderilen yazı şöyle:
"İstanbul Bağcılar Kurtdereli Mehmet İlköğretim Okulu´nda ilginç bir kitap okuma kampanyası başlatıldı. Önceden belirlenen bir sürede öğrenciler 10 bin kitap okuyacaklar. Kampanyaya veliler ve öğretmenler de katılıyor. En çok kitap okuyan veli-öğretmen ve öğrencilere hediyeler verilerek ödüllendirilecek.

Okul - veli ve öğrenci dayanışmasının en güzel örneğini gösteren bu kampanya tüm hızıyla sürüyor. Velilere kitap okuma günü düzenleniyor. Tüm Türkiye'ye örnek olacak bu kampanyayı gönülden destekleyelim. Ayrıntılı bilgileri bağcılar MEB adresinden ve okulun internet sitesinden bulabilirsiniz. Okulun internet adresi: http://bagcilar.meb.gov.tr/anasayfa.php?sayfa=haber.php&haberid=164"
Ne denebilir böylesi güzel bir etkinliğe ve kampanyayı düzenleyenlere. Gönülden tebrikler. İnşallah hep böyle güzel işler yaparsınız, tebrikler.

BİRAZ HOŞGÖRÜ LÜTFEN
Bir grup öğrenci Beşiktaş Meydanı´nda açlık grevi yapıyor. Çadırları derme çatma. Halleri perişan. Bir baba olarak bu manzara benim içimi burktu. Bir arkadaşları "parasız eğitim istiyoruz" pankartı açmış ve bundan dolayı da tutuklanıp hapse gönderilmiş. Gençler bunun için açlık grevi eylemi yapıyor. Koskoca bir ülkeyiz. Yöneticilerimiz, biraz daha hoşgörülü olamaz mı. Şiddet ve hakaret yoksa, gençlere daha anlayışlı davranamaz mıyız. Biraz hoşgörü lütfen.

tag MEB askerlik kampanya öğretmen

31.3.2011 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (4 yorum yazılmış)

box YILMAZ YEŞžİLOĞžLU :Askerde iken bende atım2000 yılında.yaklaşık olarak 10 yıldır atama beklıyorum ve atanamıyorum.Askerlik vatan borcunu ödedim ve cezalandırıldım işsiz kaldım.MEB bizi kapsayan af yasası derhal çıkarıp mağduriyetimiz giderilmelidir.Saygılarımla YILMAZ YEŞžİLOĞžLU HATAY-ANTAKYA...yyesiloglu@hotmail.com.

box Hasan Kara :Bende bu şekilde mağdur oldum.Askerde olduğum için dava açamadım.Bir düzenleme yapılarak hakkımız geri verilmelidir.Askerlik vatan hizmetidir.Müzbir sebeptir.

box Mustafa Yıldırım :Bende veteriner olarak atandım ve dava açamadım.Askerde atanıp süresinde dava açamayanlar için bir af çıkartılmalıdır.

box Mahmut Kıralı :Meb bir düzenleme yapmalıdır.Askerlik zorunludur.Vatan görevidir.Bu nedenle işe başlayamamak saçmadır.Atanmanın çok zor olduğu bir dönemde hakları iade edilmelidir.

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Kitap okumak öğrencinin başarısını artırıyor Kitap okumak öğrencinin başarısını artırıyor

Öğretmenler Bu Önerileri Dikkate Alın! Öğretmenler Bu Önerileri Dikkate Alın!

Hafızayı sürekli diri tutmanın yolları Hafızayı sürekli diri tutmanın yolları

Güncel Eğitim Haberleri